Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

urinarna infekcija

pavlov

Postovani dr molila bih vas za odgovor
Moja curica ima 6 godina i par mjeseci .Bili smo na odmoru kuci u Hrvatskoj i U Bosni
Juce kas mo krenuli nazad iz Sarajeva moja curica je bila ok u autu ali je slabo trazila da piski i zadnjih nekoliko sati voznje odjednom je pocela da ucestalo govori da mora piskiti i urin joj je smrdio prvi par puta je nesto i piskila a zadnjuh 3 puta samo po kap,nije se zalila ni nasta ni da je pece ni da je boli
Kad smo poslije 13 sati voznje stigli kuci dok sa je presvlacila vidjela sam tragove krvi na gacicama,naravno da smo se prepali i odveli je dezurnom dr koji kaze da u urinu ima krvi a i leokocita i uradio je ultrazvu bubrega gdje je nasao prosirenje kanala na izlau iz bubrega (tako sam ga ja razumila )dao nam je antibiotik COTRIM-SANDOZ 240mg "puta pp 10 ml
I da moramo ponoviti opet i nalaz urina i ultrazvuk jer ne zna da li je to prosirenje kanala uzrok infekcije ili infekcija uzrok prosirenju
Sad vas molim da i odgovorite da li to prosirenje kanala moze stvarti veci problem sa bubrezima i buducnosti
I jos nesto da dodam zadnjih nekoliko dana sto smo bili u Sarajevu bilo je grozno hladno i nije bilo plina nekolkko dana tako da smo se svi ispreladjivali cak sam i ja par dana prije nje imala uzasno bolna mokrenja koja su hvala bogu prosla
i je li moguce da se samo prehladila

Darko Richter, dr. med.

Dijagnoza uroinfekta ne postavlja se ultrazvukom.
Morate napraviti urin i urinokulturu, to ste propustili dok ste ludovali oko nekakvog ultrazvuka. Mislim da niste baš nabasali na nekog doktora koji ima jasne pojmove o pedijatriji.
Sve ostalo su priče.

pavlov

Izvinite na nejasnom pisanju
Naravno da je prvo dala urin i poslije njega je uslijdio ultrazvuk , urin dr nije puno komentarisao samo da ima krvi i leukocita i da misli da je upala ali se zadrzao na ultrazvuku cak je i nama pokazivao to prosirenje kanala ,pokusavajut ci da nam objasni da se to ne bi trebalo vidjeti,hvala vama
Mene samo interesuje to pojavljivanje krvi kod mokrenja da ostavi trag na gacicama ,posto i sama znam imati upale i da mokrim krv ,ali uvjek uz jake bolove a njoj se ta krv u urinu pojavila bez bolova samu uz ucestalo mokrenje i to
To je ono sto me zbunilo, ali sutra idemo dr na kontrolu i ponovni ultrazvuk pa ce mi valjda dr nesto vise reci
hvala vam

Darko Richter, dr. med.

Nitko se u takvom slučaju ne može pomaknuti s mrtve točke dok nema jasni nalaz urina i urinokulture. Ultrazvuk je savršeno bezvezan bez tog prvog nalaza.

pavlov

Postovani dr opet ja
Bili smo u utorak kod njenog dr, znaci tacno 2 dana nakon pocetka antibiotika,urin joj je bio ok ali je dr opet uradio ultrazvuk bubrega i rekao da su joj bubrezi uvecani citirat cu njega; normalan bubreg je 5 cm a njen desni je 5,5 a lijevi 6,9 jedan mm veci nego prije 2 dana i uvecan joj je neki dio u bubregu gdje je urin,izvinite ako nisam bila jasna ali je tako nama objesnio
Posto je morala da ima pun mjehur poslije pregleda je opet uzeo urin ali sad trazio od sestre da pogleda mikroskopski i sljedeci dan kad smo nazvali i on je bio ok
Urinokultura nije radjena kaze tek nekoliko dana poslije antibiotika kad ponovimo urin a ultrazvuk za 4do 5 sedmica kad se upala smiri
Ja vas molim da li mi imate dati neki savjet,kao da li je dobro da djete od 6 godina pije uvin caj ili neki drugi caj i da li treba da unosi vise tecnosti da li je voda i sok od jabuke dobar jer njega najvise voli
I da li je veliki problem ti uvecani bubrezi
Samo da napomenem ovo joj je druga upala prvu je imala prosle godine u junu mjesecu isto tako pocekla cesce piskiti i onda se pojavila krv, tad je isto pila antibiotik a ultrazvuk je radjen 4 sedmice poslije i sa bubrezima je tad sve bilo ok
Hvala vam jos jednom na svakom savjetu
jos da dodam da sam primjetila da kod nje da moze da dugo izdrzi da ne ide u wc, nekad tek oko 3h poslije podne kad je natjeram ona ide piskiti, kad je pitam da li je osjetila potrebu prije kaze jeste ali joj mrsko , kao pa mogu trpiti
Da li to njeno zadrzavanje urina moze podstaci upalu

Darko Richter, dr. med.

Nema dokaza uroinfekta bez dokaza klice - urinokultura je obavezna, čim dobije simptome, kao i tijekm liječenja, te 7-10 dana po liječenju, i još 1 i 3 mj. nakon terapije. To bi tako trebalo biti.
UZ u akutnoj fazi može izgledati kako je dr. opisao, a nakon par tejdana se normalizira nalaz.
Dijete od 6 g. ne treba pitiuvin čaj, ali treba u uroinfkeciji piti više no inače.
Zadržavanje urina nije nikako dobro, i ono pogoduje infekciji. Potrebno je puno piti, i puno mokriti kako bi se mokraćni mjehur što više ispirao (isplahnjivao) i tako se rješavao klica, ako su u urinu.
Dakle, opet se varćamo na urinokulturu.

pavlov

Hvala vam puno
Ona je juce zavrsila antibiotik od 5 dana ,
Poslije koliko dana od zavrsetka antibiotika odnjeti urin na kontrolu
I da li smije piti sok od jabuke jer jedini njega moze popiti u vecim kolicinama
Jos jednom hvala

Darko Richter, dr. med.

Kontrolna urinokultura nakon 7-10 dana od antibiotika.
Sok od jabuka? Ne bih znao, osim ovoga: samo je voda piće, a sve ostalo je hrana, jasno to vama bilo, ili ne.

pavlov

Postovani dr i sad iamo opet problem
Mi so nosili jutrost urin na kontrola jeste da nije bio prvi zato sto je kod prvog urina morala kakiti ,znaci drugi i dr kaze da je uredu, ali ovdje urnokulturu nece da rade aki je urin ok
Problem je sto od podneva ona se zali da je grlo boli najvise kad pije
Sad posto ni sama ne znam nasta ce ta grlobolja izaci jer je bila zadnja dva dana u predskolskom, znaci u dodiru sa djecom
Mene brine da li ta grlobolja bez curenja nosa i ostalih prehladnih simptoma oze uticati na bubrege jer je tek sedam dana prestala piti antibiotik za upalu bubrega
Da li kod pojave temperature mora dr ili ova grlobolje nema veze sa bubrezima
hvala vam puno

Darko Richter, dr. med.

Grlobolja nema veze s bubrezima, ali bubrezi mogu imati veze s grloboljom, iako ne uroinfekt, već glomerulonefritis, i to, s točno određenom grloboljom koju zovemo streptokoknom anginom ili šarlahom.
Tamo dalje mnogo opet petljate, pa ne bi loše bilo da koji tjedan godišnje provedeta na Jadranu, ne samo radi sunčanja, već i ponavljanja jezika mnogih naroda i narodnosti.

pavlov

Hvala vam, mada me trenutno ne brine gramatika ,mogla bi poraditi na njoj
Posto je malena dobila temperaturu ipak cu je voditi dr
hvala jos jednom

Darko Richter, dr. med.

Evo, sada ste pismeni i bolji od mene, čisto zbog mora tipfelera koji se meni podvlače.

Shanea

Poštovani,
krajem veljače ove godine moja curica koja ima 3 godine poslana je iz Doma zdravlja u bolnicu zbog temperature 39 koja nije spadala kako bi se uradili nalazi (bio je vikend a kod nas se nalazi tad ne rade). U bolnici su joj urađeni nalazi i dijagnoza je bila infekcija urinarnog trakta, nalaz je bio:
urin zamućen
proteini +
nitiriti ++
le estreraza ++
leukociti 35-40
eritrociti 4-5
bakterije dosta ++
sluz nesto (+)

Osim temperature tužila se na bolove i često je mokrila, također je bilo crvenila u području spolovila.
Urinokultura rađena dva puta u bolnici oba puta sterilna, deset dana kasnije ponovo urađena i opet sterilna.
UZV je urađen pred otpuštanje iz bolnice i nalaz je sljedeći:
bubrezi urednog oblika, položaja i veličine, desno naglađenih pijelektazija, lijevo dilatiranog pijelona po tipu hidronefroze gr.l/ll. Mokraćni mjehur bez defekta u punjenju, zadebljale stijenke cca 3.9mm.
Idući UZV za 3 mj, u slučaju ponovljenog in fekta indicirana nefrološka obrada.
Pila je Esbesul sirup naredna dva tjedna i u tom vremenu primjećujem da ima iscjedak, po savjetu doktora ispirem kamilicom područje spolovila.
Kontrolni urin urađen krajem ožujka i uredan je.
Prije tri dana opet počinje učestalo mokrenje i nosimo urin na analizu, nalaz je sljedeći:
specifična težina: 1015
albumen: opalescata (stvarno ne znam točno pročitat ovo s nalaza)
leukociti: masa
bakterije: masa
šećer, aceton, bilirubin, urobilinogen i eritrociti kao i PH sve u redu.

Pedijatar joj daje sirup Zinnat i nalaz uraditi ponovo za 3 dana. Kontaktirala sam njezinu doktoricu u bolnici koja kaže da nema šanse da je u pitanju urinarna infekcija zbog proširenih bubrežnih kanala jer curica nema apsolutno nikakve druge simptome (nema temperaturu, crvenilo, bolove i urin je bistar ) osim učestalog mokrenja i da nešto nije dobro urađeno (ili uzimanje urina ili analiza). Jedino od jutros joj curi nos. Ona mi je savjetovala da joj ne dajem antibiotik već samo dosta tečnosti ali ja sam joj iz straha opet dala antibiotik.
Molim vas za vaše mišljenje o ovom nalazu jeli u pitanju urinarna infekcija ili nešto drugo?
Zašto se čeka hoće li biti ponovljenje infekcije da bi se radila nefrološka obrada? Zbilja me strah tog urinarnog refluksa...
Hvala unaprijed.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prethodni nalazi ukazuju da je potrebna dodatna nefrološka obrada kako bi se isključio refluks i procijenila funkcija bubrega. Sa ovim podacima do sada i trenutnim nalazom ja se ne bih usudio tvrditi da nije ponovno uroinfekt. Ako krene visoka temperatura treba započeti antibiotik bez odlaganja...

Shanea

Hvala vam na odgovoru. Jutros smo nosili urin na kontrolu , leukociti 0-1, bakterija nema... Jeli moguće da je antibiotik u manje od 3 dana sve riješio? Temperatura se nije javljala kao niti ikakvi drugi simptomi. Počinjem misliti da analiza urina neki dan nije bila u redu. Hvala još jednom.

Mateja1410

Postovani dr....u čet 27.04 navecer zavrsili smo na pedijatriji sa curicom 4 mj stara zbog temperature 39.1....uspijevala sam ju skinut na 3,4 sata i ona ponovo bukne...na pedijatriji su joj uzeli urin,obican i za urinokulturu i uzeli krv...nalaz je stigao te pokazao crp 320 i u mokraci puno leukocita 33,7 ...odmah smo bile hospitalizirane i dobivala je antibiotik svaka 24 sata,drugi dan su joj opet uzeli krv gdje je crp bio 200 i onda cetvrti dan je bio 65,a u mokraci nesto poviseni leukociti(tako su mi rekli) taj dan je stigao i nalaz urinokulture i ima E.Coli 10na4....Doktorica je taj dan promjenila antibiotik na 3 puta dnevno(06,14,22) meropen...dns je 9. dan bolnice i uzeta joj je krv i urin(obican i za mikrobioloski) Mene zanima koliko ce trajati lijecenje i dali je moguce da je to samo urinoinfekt,posto smo tu vec 9 dana a doktori mi nista ne zele rec,jucer sam pitala doktoricu dali ce joj se vadit krv i urin na sto mi je rekla da se to mene ne tice ali evo vadili joj dns...Koliko dugo traje terapija i posto su presli na taj drugi antibiotik dali cemo morati jos tu lezat ili se zbraja i ovaj prvi antibiotik...Lijep pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Očigledno je bila riječ o urosepsi, znači bakterija je vjerojatno iz mokraćnog sustava otišla u krv. Načelno se antibiotik ukupno daje 10 dana no ako postoje znaci komplikacija može se davati i do 3 tjedna. Svakako će trebati isključiti anomalije mokraćnih kanala (npr refluks) i o tome će također ovisiti daljnje liječenje. Svakako će po otpustu trebati učestalo kontrolirati urin, urinokulturu a povremeno i krvnu sliku.

Mateja1410

Puno Vam hvala na odgovoru....pustene smo 12 dan lijecenja,receno je da je sve sada u redu...Nalaz sa urinokulture je dosao steliran,dali je moguce da vise nema E.Coli?Receno mi je da cim dobije temp. nosim mokracu za urinokulturu i obican,i za 4 mj moramo ponovit ultrazvuk abdomena,ovaj ultrazvuk je bio uredan...Dali bi mi mogli dat par savjeta kako da se to vise nikad ne dogodi,kako da ju cuvam i pazim,ovo me je sve sokiralo i u velikom sam strahu da se to sve nebi ponovilo.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nažalost, infekcija se može ponoviti. No bitno je da na prve znakove bolesti (temperatura, smetnje mokrenja, slabiji tek, promjena ponašanja ili neobičan miris urina) napravite analizu urina i urinokulturu kako bi se pravovremenim liječenjem spriječila opsežnija i teža infekcija.

Mateja1410

Hvala Vam puno na odgovoru....imam jos jedno pitanje znam da nije tema za ovu grupu ali da ne otvaram novu,naime u zadnja tri dana bebi se jako znoji glavica dok spava(4 mjeseca stara iskljucivo dojena) prije mi se isto znala nekada malo uznojiti ali u ova tri dana joj glavica bas bude mokra,poslje dojenja zaspi i kada se probudi glavica mokra,jos za vrijeme dojenja se zna uznojit,temperaturu nema i ne utopljavam ju,lagano je obucena i kada zaspi pokrijem ju lagano pelenom ili laganom dekicom.Pitanje glasi zasto se znoji?Dali je to normalno?Dali je to znak neke bolesti ili da ce biti ponovo bolesna? I da napomenem da mi nemirnije spava a u sobi nam je izmedu 17 i 20 stupnjeva