Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

uspavljivanje bebe

Tinaaaa

Imam sincica od 11 tj. Iskljucivo je dojen na zahtjev, papa jako puno sto se vidi u rastu od otpusne kilaze od 2780g na 6400g u ovom periodu. Nemamo vecih tegoba osim grceva za koje primjecujem da ipak vec malo se smanjuju.
Preko dana zaspi uz sisanje najcesce oko 9-10 pa opet spava od 12-14/15h i jos jednom oko 18h na pola sata. Kupamo ga oko 20.30 i onda krece uspavljuvanje uz dojku u lezecem polozaju. Zaspi kroz 20ak minuta, medutim imamo problema s prenosenjem u kinderbet. Cim ga uzmem, cak i uz dodatno ljuljuskanje, kada ga polegnem.u kinderbet on se razbudi i onda nece spavat. Jednostavno cini mi se da iz nekog razloga ne voli kinderbet. Tako spava s nama blunk
Ipak htjela bih da bar navecer ima san u svom kreveticu barem tih prvih 3 sata do iduceg sisanja koje je oko 1 sat. Kako da ga naviknemo?Kako izvesti i to da naucimo dijete da spava samostalno?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Pokušajte razdvojiti hranjenje od uspavljivanja. Nahranite ga i potom postavite u krevetić. Budite uz njega dok ne zaspi. Inače ga varate - zaspi u Vašem naručju i čim dopusti da ga san savlada Vi ga odmaknete od sebe i stavite u krevetić. Naravno, zbog toga najčešće sve teže usnivaju (znaju što ih čeka) a svako buđenje noću postaje sve češće popraćeno plačem. Ako vidite da to ne ide neka spava s Vama pa ćete vremenom nastojati postići odvajanje i samostalno usnivanje. Nisam za radikalne metode, nema potrebe.

Tanja79

Poštovani,

molim Vas za savjet; mama sam petomjesečnog sinčića koji je zbog grčeva (koji su trajali do prije mjesec dana) puno nošen, naučen je na usnivanje uz nošenje i drmanje (zahtjeva sve jače podražaje, ljuljanje mu nije dovoljno pa postane nemiran). To se odnosi i na dnevna spavanja kojih je konkretno danas bilo dosta, pa tako i dosta uspavljivanja. A kada zaspi, preko dana spava na meni i odgovara mu što okomitiji položaj (sjedim naslonjena), probudi se i počne dizati glavicu i onda ga moram ponovo uspavljivati, što često ni ne uspijem, jer smatram da se za 15 minuta ne uspije naspavati. Na prsima se ne može umiriti, počne mahati rukicama i nogicama pa slijedi plač, a o maženju, pjevušenju i ležanju pokraj njega da ni ne pričam. Probala sam 3 puta uspavati ga tako i plakao je preko sat vremena, a poslije još dugo ne može doći k sebi, zagrcava se, teško diše, a meni srce puca. Jedini problem mi je njegova kilaža jer mi je težak i jednostavno fizički više ne mogu. Naišla sam na neke članke i zaključila da je izuzetno zahtjevna i osjetljiva beba. U kolicima isto ne želi zaspati,a i klokanicu je počeo odbijati. U fazi smo izbijanja zubića, ali pročitala sam da će ta faza još dugo trajati...

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Čini se da Vas sin u potpunosti kontrolira i upravlja Vama. Kako nemate neiscrpne rezerve energije javlja se stres - umor, nervoza; što dodatno povećava zahtjevnost djeteta. Činjenica jest da ima djece, kako kažu neko psiholozi; koja bi se trebala roditi s knjižicom uputstava - što god pokušavate nikada nisu zadovoljni. I to je nromalno - nema veze sa Vama. Jedino je rješenje izboriti se za svoje vrijeme i oporavak. stoga bi ukućani trebali preuzeti barem noćna uspavljivanja. Izbjegavajte prekomjerno drmusanje djeteta - nije zdravo za krvne žile u mozgu! Preporučam konzultirajte pedijatra, mislim da bi bilo korisno napraviti neke pretrage (krvna slika, urin, pregled stolice na skriveno krvarenje, ultrazvuk trbuha i mozga).

Tinaaaa

Poštovani doktore,
kada pišete da je drmanje beba opasno za žile..o kojoj jačini drmanja mislite? Ja svoje dijete od 8mj. uspavljujem na rukama, i to na način da ga se ljulja i "cupka", međutim ne jako. Ili najčešće skakutanjem na pilates lopti koju jednostavno obožava. Možemo li tako naštetiti bebici?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ljuljanje- njihanje može, drmusanje (vibracije - kratki i brzi pomaci glave) ne.