Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vaskulitis

med01

Poštovani dr. Richter, molim Vas da pogledate nalaze moje kćerke od 9g, koja trenutno ima veoma blag vaskulitis, a prije tri god. je dobila HSP.

ukupni proteini: 78g/l, albumin: 41, globulin: 37. elektroforeza: albumin: 0,52(ref:0,53-0,64), globulin:0,48(ref.0,36-0,47), A/G: 1,08(ref.1,13-1,78), a1: 0,03(ref.(0,02-0,04), a2: 0,14(ref.0,07-0,10), b2: 0,13(ref.0,09-0,13), y: 0,18(ref.0,14-0,20).

Ostali nalazi krvi su u ref. granicama.

S obzirom da čekamo kontrolu kod imunologa tek za nekoliko dana, možete li mi reći šta znače ova odstupanja od ref. vrijednosti i da li su značajna?

Zahvaljujem!

Darko Richter, dr. med.

Svi nalazi su uredni.
Inače, ako je dijagnoza anafilaktoidne purpure sigurna, u elektroforezi serumskih proteina ne može se ništa posebno iščitati, pa se pitam zbog čega je taj nalaz učinjen.

med01

Ne znam. Dr koja ju je pregledala nam je dala razne nalaze, uključujući i neke koji još nisu gotovi (ANA, antifosfolipidna antitjela, anti ds dna, ena6 profil, 24h urin). Napisala je dA se radi o prolongiranom vaskulitisu koji je počeo prije tri godine (kad je imala HSP). Kćerka sada trenutno ima već peti tjedan veoma blage pojedinačne kožne promjene na potkoljenicama i gluteusima, bez bolova u zglobovima, (u stomaku ponekad, kratko ima), urin ok.

Nadam se da je dg ispravna i da ne dešava ništa opasno sa njenim organizmom, tj da će bolest zadržati kožnu formu.

Darko Richter, dr. med.

Anafilaktoidna purpura ili Henoch-Schoenlainova purpura jest sama po sebi vaskultis. Katkada dođe i za pra tjedana prođe, a katkada se vraća tijekom mjeseci i godina.
Vidim da je drica uključila i opširniju reumatološku obradu, jer, vaskulitis može biti u podlozi drugih autoimunih bolesti, npr. lupus erythematodes, dermatomyositis, mixed connective tissue disease, itd.
Ako ste u rukama pedijatrijskih reumatologa, a trenutno mi se čini da su koncentrirani na Rebru i na Srebrnjaku, mislim da ste u dobrim rukama.
No, ako ste kod nekog drugog, npr. dermatologa, ili pedijatra koji se bavi više alergologijom, a usput malo i kliničkom imunologijom, mislim da bi bilo bolje doći pravom pedijatrijskom reumatologu.

med01

Nismo iz HR. Vodimo je u Sarajevo, i da, u pravu ste, dr je pedijatar imunolog, u ambulanti za imuno-alergo-reumatologiju. Kad skupimo sve nalaze, i završimo sa kontrolom, a ako se njeno stanje produži, spremni smo doći i u Zagreb ako treba. U tom slučaju ćemo se javiti najprije za savjet kome da se obratimo.

Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Dobro. U principu, na Rebru možete potražiti doc. Mariju Jelušić i dricu Mandicu Vidović, a na Srebrnjaku prof. Miroslava Harjačeka i prim. Lanu Tambić-Bukovac. Mislim da su na Rebru šire mogućnosti obrade, i brže.

med01

Stigao nam je nalaz 24h proteinurije : U diureza: 800ml. Du proteini konc.: 0, 07 g/l (0, 05-0, 08) . Du proteini: 0, 06 g/l (0, 08-0, 149)

Je li u redu? Hvala na ponuđenim imenima!

Darko Richter, dr. med.

Ovi su nalazi u redu.

med01

evo i ostalih nalaza:

cic C3d 1,4 (neg.<16)
cic C1q 19,1 (neg. <40)

ANA-ANF ELISA: 30,2 (neg. <23)
ANA-ANF IFT: poz.

ANTI ds DNA neg.

Dakle, jedino je ANA pozitivna. Da li to i dalje ide u pravcu HSP-a ili mjenjamo smjer ka nekoj drugoj autoimunoj bolesti? Pregled nam je tek 19.3.

Vaskulitis se i dalje javlja, sedmi tjedan.

p.s. hvala mnogo na savjetima i odgovorima

Darko Richter, dr. med.

Mijenja se smjer u pravcu lupusa eritematodesa ili miješane boelsti vezivnog tkiva.
No, nemojte se puno nervirati, jedna lasta ne čini proljeće. Kamo idete na pregled 19.o.mj.?

med01

pokušaću da ostanem staložena, kako bih mogla donositi ispravne odluke...

19.3. nam je kontrola kod dr koja je tražila pretrage, u Sarajevu, a nakon toga ćemo razmisliti kako da se spremimo i za Zg

Darko Richter, dr. med.

Javite se nakon 19. o.mj. da vidimo daljnji razvoj situacije.
Ove nalaze, tj. ANA, svakako će trebati ponoviti i ponavljati.

med01

Poštovani dr., evo da javim zaključak dr. sa nalazima je da ništa dalje ne radimo, jer pozitivna ANA bez kliničke slike ne znači ništa! I dalje, kaže da dok je kožna forma vaskulitisa da ne brinemo i to je to. Što se tiče praćenja bubrega (pojavila nam se krv u urinu u tragu samo jednom, ostalo uredno), poslala nas je nefrologu na konsultaciju i dalje praćenje po potrebi. Kontrola za 6 mjeseci kod nje.

Šta mislite?

Darko Richter, dr. med.

Ako se pojavila krv u urinu, to bi mogla biti manifestacija nefritisa, a nefritis je dio lupusa, a lupus je, u širem smislu riječi dio grupe vaskulitisa.
Bez da vam nabijam paniku, jer vremena ima, ja bih ipak potražio mišljenje supspecijaliste za dječju reumatologiju.

med01

U redu, hvala mnogo na pomoći i mišljenju, to ćemo svakako i učiniti.

Volverine

Postovanje,

Kod male djevojcice 6 god. prije mjesec dana pocela je bol u uhu i to se izljecilo, onda su poceli problemi sa krajnicima i na kraju su joj se pojavile neke podkozne modre tacke po nogama, koje su na pocetku bile vece i kao malo zadebljane da bi se kasnije malo povukle i onda opet malo prosirile. Odvezena je na pedijatriju i dr. tamo je rekao da se radi o toj Anafilaktoidnoj purpuri, ukljucen joj je odmah pencilin i ide na daljnje pretrage, i da jos napomenem danas 22.02.2014. osjeca bolove u stomaku. Zanima me Vase strucno misljenje o svemu ovome i kako ce se dalje bolest odvijati. Unaprijed hvala.

Lijep pozdrav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Dijagnoza je prema opisu točna, bolest u pravilu prolazi bez posljedica i većih problema. Potrebno je pridržavati se uputa o lijčenju i kontrolnim pretragama.

Tinaa1

Poštovani, moje dijete hospitalozirano je u nedjelju na pedijatriji. Radi se o dječaku starom 5 godina. Dijagnosticirana mu je purpura henoch schonlein. Od nedjelje do danas bio je na tbl pantoprazola 20mg/24h i 200mg ibuprofen sirupa na 8h. Početni simptomi su bili otečeni gleznjevi na obje noge sa sitnim crvenim točkicama.. danas to višr nisu točkice nego velike crvene mrlje po potkoljenicama i točke na natkoljenicama te na obje šake sa blažom oteklinama u zglobovima. Od danas je na terapiji solumedrola i antibiotika cefuroxima od 250mg/ 12h. Svi nalazi su urednih osim upalnih parametata i pozitivnog nalaza na stolicu..
Dijete se dobro osjeća, raspoloženo, osim što ga dosta svrbe noge..ali kad se svrbez pojača dobi rinolan.
Mene zanima dal je dijete dobro liječeno ili možemo jos nešto poduzeti da bi postupak bio uspješniji s obzirom da se i taj osip širi i otekline prelaze na druge zglobove? Hvala puno.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Terapija koju ste naveli ima logike, preporučio bih paracetamol umjesto ibuprofena ako se daje zbog temperature ili bolova, ibuprofen može oštetiti sluznicu želudca iako uzima pantoprazol za zaštitu. Naravno, nemam uvida u stanje djeteta niti druge nalaze no čini mi se da je sve napravljeno u skladu sa strukom.