Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Viroza?

bubamara_5

Poštovani doktore,
prvenstveno se ispričavam što se javljam u potpuno netočan "odjel" za pitanja s obzirom da se radi o muškarcu od 24 godine.
Međutim, ipak se nadam da ćete mi moći pomoći. Naime radi se o dečku koji je od jučer pod temperaturom, prvotno je bila 37, 38, međutim jutros je narasla i na 39,2. Osjeća veliku slabost, nemoć, nije sposoban sam se ustati, odbija hranu jer nije gladan (kaže da ga smeta mučnina od previše tekućine; istini za volju popio je puno čaja). Mene zanima metoda lječenja. Jučer je kroz jutro popio jedan lekadol plus c, zatim tamo oko podneva, pa je oko cetiri popio ibuprofen i još dva u pravilnim razmacima navečer. Nisam primjetila veliki pomak, dapače, temperatura bi mu samo rasla. Tuširao se u mlakoj vodi, preznojavao i presvlačio, ali se temperatura uvijek vrati. I jutros sam zvala hitnu, pa mi je doktorica rekla da mu poduplam dozu lekadola plus c od 500g što sam i napravila te je oko osam sati popio dva takva i uz to ponovno tuširanje. Nakon pola sata temperatura mu je odjednom pala na 37, pa zatim 36,6. Dakako, nakon dva ipo, tri sata temperatura se vratila na 38,8 te sam mu nakon šest sati sam ponovno dala istu dozu. Ukoliko temperatura sad padne, a vjerujem da hoće, što da radim večeras u slučaju opetovanog povišenja temperature, odnosno smijem li mu dati treću duplu dozu ili nešto drugo?
Hvala i još jednom isprike!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema opisu, a kako sam shvatio i prema mišljenju liječnika, riječ je o gripi. Ako mu se pogorša opće stanje (glavobolja, povraćanje ili se javi osip) javite se u hitnu službu bolnice. Napominjem da vodje odgovaram povremeno, kada nađem vremena, stoga nije uputno očekivati promptni odgovor u slučaju hitnih stanja.

ruzica2508

Postovani,beba 4 ipol mjeseca,iskljucivo dojena imao je 1 dan temperaturu koja nije prelazila 38.8 rektalno. Sekreta u nosu-grlu ima dosta kojeg rijesavamo fizioloskom i izvlacenjem. Doktorica mi je odsutna,pa vas molim za citanje nalaza.
Leukociti 7.7 (interval 6.0-16.0),
RDW 11.7 (11.9-16.2),
NEUTROFILNI GRANULOCITI 11.5 (17-53),
LIMFOCITI 76.9 (32-68),
NEUTROFILNI GRANULOCITI 0.9(1.9-5.8),
C-reaktivni protein 1.5 (0.1-2.8).
Ostale vrijednosti su u normali.
Vec 2 dana beba nema temperaturu,a nalaz krvi je radjen jucer. Molim vas misljenje,radi li se o prolaznoj virozi ili upali i koliko traje? Jesu li potrebni kakvi lijekovi?
Unaprijed hvala na odgovoru. LP

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema nalazima bi trebala biti riječ o virusnoj upali. Ako se temperatura ponovi treba pregledati urin.