Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

virusi-epstein barr,RSV,adeno

jelena

Molila bih vise informacija o virusima.VEOMA SAM ZABRINUTA.
Kod petogodisnje devojcice je potvrdjeno prisustvo virusa
ELISA TEST
EPSTEIN BARR IgM 3,16
EPSTEIN BARR IgG 0,38
RSV IgM 2,48
RSV IgG 3,75
REAKCIJA VEZIVANJA KOMPLEMENTA (RVK) MAKROMETODA
ADENO 1/16
MYCOPLASMA PNEUMONIAE <1/4

Zanima me dali oni ostaju zauvek u organizmu,dali stete i kako ih spreciti da se ponovo pojave.
Kasalj je intezivan i suv najizrazeniji ujutru i uvece,traje vec 8 nedelja,nereaguje ni na jedan sirup za kasalj.
Dali je ona uvek zarazna za okolinu brinem jer u nasem okruzenju imamo dve male bebe.

SVE POHVALE ZA DOKTORE KOJI NESEBICNO POKLANJAJU SVOJE VREME.UNAPRED HVALA.

Dr. Darko Richter

Niste naveli referentne vrijednosti, a po mojima je ELISA manja od 11 NEGATIVNA. Dakle, ako je tako, nema infekcije niti EBC, niti RSV. nema niti infekcije mikoplazmom. Postoji trag infekcije adenovirusima.
Opet ću nešto komentirati: nalazi nisu za pacijente, već za doktore. Ako vam je vaš liječnik rekao da se radi o infektu, onda se radi o infektu, a tada su referentne vrijednosti učinjenih pretraga drugačije od onih koje daje Klinike za infektivne bolesti u Zagrebu. Ako vam je rekao da se ne radi o infektu, onda se ne radi, i to je to.

jelena

REFERENTNE VREDNOSTI:

EPSTEIN BARR IgM 0,8-1,1
EPSTEIN BARR IgG 0,8-1,1

RSV IgM 0,8-1
RSV IgG 0,9-1.1

Da radi se o infekciji ali mene brine to sto predugo traje(8 nedelja kaslje) i dali je zarazna za okolinu.

Dr. Darko Richter

Dakle, riječ je o svježim infekcijama EBV-om i RSV-om. EBV ostaje u organizmu cijeloga života i golema ga većina ljudi ima. Međutim, kašalj mu nije karakteristika kliničke ekspresije, već sindrom infekcijske mononukleoze, u koji ulazi angina, hepatitis, splenomgealija i povećanje limfnih čvorova. Sve to prođe za oko 3 mjeseca. RSV je dišna infekcija, koja se obično preboli u prve dvije godine života. Izgleda da ju je dobila tek sada. Od toga može kašljati. U rjeđim slučajevima, žestoka RSV infekcija zaostavlja tzv. postbronhiolitičke posljedice, tipa postinfekcijskog obliterativnog bronhiolitisa. Simptom nije u prvom redu kašalj, već prebrzo zamaranje i čak zaduha u mirovanju.

sarasa

Postovani,
Moj sin ima 13 meseci,pre 6 dana sam primetila uvecanu zlezdu na desnoj strani vrata.Nakon 2 dana je dobio temperaturu koja je trajala 2 dana kasnije je bila oko 37 do 37,7.Poceo je da kaslje i da mu nosic curi.Uradili smo bris grla i nosa (jos u radu), i krvnu sliku gde su leukociti 18,4 (ref.vrednost 6-16) limficiti 9,6 (1,5-9,4) monociti 2,4 (0,3-2,0), monociti 13,1 (5,0-13), mcv 71,9 (73,8-89,4), mpv 6,8 (7,8-11,0) pct 0,129 (0,158- 0,425). Sve ostalo u granicama normale.Radili smo ultrazvuk stomaka i svi organi su normalne velicine i strukture. Nigde vise nema uvecane zlezde sem tu jednu na vratu.Grlo je malo crveno. Da li ovakav nalaz moze da ukazuje na mononukleozu, i treba li da uradimo i EBV ukoliko ima mesta potencijalnom EBV virusu? Hvala puno

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Teoretski je moguće da se je riječ o infekcioznoj mononukleozi no malo je vjerojatno obzirom na sve što opisujete. Za sada ne treba raditi pretrage - treba čekati. Ako se rano urade laboratorijske pretrage one mogu biti negativne (treba vremena da se bolest razvije i da se temeljem lab nalaza može postaviti sumnja na mononukleozu. Dakle treba u narednih par dana pratiti razvoj kliničke slike i obaviti kontrolni pregled.

sarasa

Postovani,
Uradili smo testiranje na EBV rezultat je pozitivan stim sto se navodi da je manji ili jednak 1/40 pa me zanima sta to znaci? Infektolog nije zeleo da komentarise iz njemu znanih razloga, niti je zeleo da mi odgovori da li dete moram izolovati u pravom smislu te reci od ostale dece i odraslih. Moj sin je vec 2-3 dana prilicno dobro bez ikakvih tegoba koje je imao pre nekoliko dana.Ima dobar apetit, nema temperaturu,zlezde na vratu su se povukle na drugim mestima ih nije ni imao. Ne ide u obdaniste ali me zanima sta znaci ta vrednost EBV i kako da se ponasam prema drugoj deci oko njega. Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Treba saznati da li su to IgG ili IgM antitijela na EBV. Ako su IgG tada nije rijec o infekcioznoj mononukleozi a ako je IgM mozda je bila blaga forma. No sve u svemu nije bitno jer je dijete dobro.