Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Visina

Ast3rix

Poštovani, imam 15 ipo godina i visok sam 186cm. Visina me ne brine, ali me čudi kako je brat blizanac 5cm viši od mene, tj. ima 191cm. Oduvijek je bio viši od mene, ali ne 5 već 1-2cm. Čak sam ga bio jedno vrijeme, oko 14 godine prerastao za 1.5cm, ali s vremenom se to ponovno promijenilo. Oboje se bavimo istim sportom te je majka 182cm, a otac 195cm ako su navedeni faktori važni. Zanima me, hoću li ikako opet prerasti ili barem sustići brata u visini. Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nemoguće je reći, moguće je - periodi ubrzanog rasta se javljaju u različitoj dobi. Jedino ako ste jednojajčani blizanci (ako izgledate potpuno jednako) tada je za očekivati jednaki rast u istim životnim uvjetima.