Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vitamin D3, Omega 3, beba od 6mj.

sale001

Poštovanje,

Imam sina starog 6 mjeseci.
Po preporuci pedijatra, uzima Oleovit D3 (2 kapi dnevno).
Mama povremeno uzima Maxi Omega 3 (Belupo). Da li je to po vama ok ?
Dijete je dojeno, te ni on, ni mama nisu bolesni.
Također, zanima me koja je maksimalna dnevna doza vitamina D3, za bebu ?

Puno hvala,
Saša

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Uredu je da majka uzima omega 3 preparat. Ne bi trebalo prelaziti 1000 jedinica D3 vitamina dnevno iako se do 1400 ne očekuju nuzpojave.

NinaDino

Postovani,
Djevojcici od 10mjeseci do sada smo davali Waya D3 7kapi plus 1 kap Oleovit D3..
Sada smo joj poceli davati Moller's Omega 3 Baby u kojem takodje ima vitamina D3..
Da li je za bebu to puno D3 vitamina? Koja je preporucena doza i kako bi joj i koliko trebali davat po Vasem misljenju?
Lijep pozdrav
Unaprijed hvala na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U postu prije Vašeg su napisane maksimalne doze D3 vitamina za djecu. Načelno WAYA D3 sadrži dovoljno D3 vitamina, dakle nema potreb za dodatkom Oleovita. Što se tiče norveškog prearata s omega 3 masnim kiselinama nisam pronašao specifikaciju o kojoj se količini D3 vitamina radi, stoga preporučam da njega dajete nakon što dijete navrši godinu dana i prekinete davati prethodno navedene kapi. Inače možete uzeti i Omeg3+D3 vitamin od Salvusa i samo njih davati tijekom prve godine života (može i kasnije) - doza je jasno naznačena na kapaljki kojom povlačite kapi. Ukusne su, djeca ih vole.