Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vitamin K

Poštovani,

zanima me Vaše mišljenje o vitaminu K za novorođenčad. Prvo dijete nam je dobilo injekciju vitamina K odmah u rodilištu u Zagrebu, a drugo dijete nam je rođeno u Francuskoj i ovdašnje preporuke su nešto drugačije. Naime, djetetu je odmah po rođenju dana oralna doza od 2 mg, a potom smo dobili recept i uputu da mu dajemo jednom tjedno novu dozu od 2 mg oralno sve dok traje isključivo dojenje.

Zanima me Vaše mišljenje o prednostima i nedostacima oralnih doza u odnosu na injekciju vitamina K, kao i mišljenje o količini vitamina K koju će dijete dobiti tijekom razdoblja dojenja (2 mg tjedno tijekom 4-6 mjeseci). Mogu li ovolike količine imati kakve negativne posljedice po zdravlje djeteta (predoziranje, toksičnost, anemija...)?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ova dva pristupa su uobičajena u svijetu. Osobno imam određenih rezervi kod kontinuiranog davanja K vitamina jer smatram da nismo u cijelosti naučili gdje on ima neku ulogu. Jedan od primjera je zapažanje da ima utjecaja na mozak, kosti i oči (povoljan, koliko se zna) no pitanje je u kojim dozama. Rekao bih profilaksa K vitamonom da, u rodilištu, a ako se sprovodi oralno tada 1x mjesečno u prva 3 mjeseca.

anchi78

Poštovani,

mojem djetetu starom mjesec dana pedijatrica je na prvom pregledu prepisala Babytol D3+K1 kapsule koje treba piti do 3. mjeseca života, a onda nastaviti samo s vitaminom D3 (Oleovit). Kao razlog za davanje vitamina K1 pedijatrica je navela da je to upravo postala praksa u Hrvatskoj i da to u nekim rodilištima piše kao preporuka u otpusnom pismu (u mom otpusnom pismu iz Petrove to nije navedeno). Dijete je dobilo injekciju vitamina K u rodilištu, potpuno je zdravo, rođeno carskim rezom nakon neuspjelog vaginalnog poroda, nikakvih problema s djetetom na porodu i poslije nije bilo, isključivo je dojeno i uredno napreduje.

Zanima me Vaše mišljenje o opravdanosti davanja kapsula vitamina K novorođenčetu i jeste li upoznati s navodnom navedenom novom praksom. Suprug i ja smo u ovom trenu skloniji odluci da djetetu ne dajemo navedene kapsule nego smo odmah krenuli s Oleovitom.

Zahvaljujem unaprijed na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

I u nas se polkako prelazi na preparat koji sadrži D3 i K vitamin, i daje se jedna ampulica na dan dok traje isključivo dojenje. Nema mogućnosti predoziranja niti smo imali nuzpojava.

Gwenyx

Postovani,
po izlasku iz rodilista u otpusnom pismu stajala je preporuka za davanjem Vit K i Vit D od 8.dana do 12.tjedna zivota. S obzirom da je dijete hranjeno majcinim mlijekom (dojenje + izdojeno mlijeko),postupili smo tako. No s obzirom na prilicno intenzivni "rezim" hranjenja i jos uvijek nepotpunu uspostavu dojenja (ponude i potraznje), pojedini obrok nam bude adaptirana hrana (Novolac). Primjerice ,jedan u danu od 8 obroka ili rijedje.
Je li to u redu te da li je time unesena prevelika kolicina s obzirom da vitamina ima u dohrani?
Hvala na odgovoru.
Pozdrav.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Budite bez brige, nema opasnosti.

mzukina

Pozdrav,

Prije 5 dana sam svome djetetu, na preporuku pedijatrice, pocela davati babytol k1+d3 kapi, jednu kapsulu na dan, i primjetila sam da nakon toga ima uzasan proljev, zute boje, i jake grceve. Da li je to povezano jedno s drugim?
Inace, dijete ima dva tjedna, dojeno je i jedan obrok dobije adaptirano Novalac.

Hvala unaprijed.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Malo vjerojatno, ali nije nemoguće. Prekinite davanje vitamina na tjedan dana pa ako se smetnje ponove vjerojatno je u njia uzrok. Ako smetnje ne nestanu konzultirajte se s pedijatrom.