Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vlažni pa suhi jutarnji kašalj

marinajastog

poštovanje,doktore
imam dijete od 3,godine,zadnja 2 mj,neprestano kašlje,jutarnji kašalj,do nekidan je bio zreli ali sada je suhi kašalj,dobro spava,ne kašlje preko noći,tu i tamo se zakašlje preko dana,jede normalno,sirupe joj više ne dajemo(jer nama nisu ništa pomogli od bisolexa,hederana,spreja tantum verde...do ne znam čega)samo toplog čaja i meda,
bili smo na orl pregledu-sve uredu,bris nosa i grla-također uredu,prije tjedan i pol dana smo vadili krv(KS,Leukogram,(S)C-reaktivni protein) sve u granicama noramale,urin-uredu,samo da napomenem dijete je prije 2 mj,dobila malu temperaturu koja joj je drugi dan odmah pala,imala je kašalj poput laveža psa,drugi dan je povraćala jer nije mogla doći do zraka,doktor joj je dao inekciju za laringitis,dobila je antibiotik(cefaleksin),njoj je dobro samo taj jutarnji kašalj je ostao.da napomenem djete ide u vrtić,1.09 je prvi puta krenula,već nakon tjedan dana se razbolila.dali da vodimo dijete na još kakve pretrage,možda na testiranja na alergiju,jer nekako to izbjegavamo jer nebi je htjeli mučiti ako nije potrebno,(a i izbjegavamo doktore u ovom perijodu),jako sae bojimo da joj nebi sjelo na pluća,ili da nije neki drugi problme...hvala i ispričavam se malo što sam bila opširna.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne nalazim razloga za strah, no bilo bi dobro da se obavi ORL pregled i pregled pulmologa. U međuvremenu održavajte higijenu nosa hipertoničnim Marimerom ili sterimarom, prostorija u kojoj boravi neka bude prohladna. Svakako isključiti kontakt s duhanskim dimom.

marinajastog

hvala doktore na brzom odgovoru,samo da napomenem orl pregled učinjen sve uredu,za 1.mj smo naručeni kod alergologa

marinajastog

poštovsnje,
imam još amo koje pitanje pa bih Vas molila da mi odgovorite,dali je potrebno dijete voditi doktoru svki tjedan da joj posluša pluća,zbog tog dugotrajnog jutarnjeg kašljucanja?dali postoji mogućnost da joj to u tako kratkom perijodu sjedne na pluća?ima soor na jeziku,dali je moguće da je od toga?mažemo joj daktarinom već tjedan dana ali ne vidimo pomaka,jezik je i dalje bijel,skroz kod grla pa nam je malo i teže to namazati kako spada.jel ona kašlje kao da proćišćava grlo ujutro,kao da joj nešto smeta,spava otvorenih usta dali je moguće da joj se grlo suši pa zato kašljuca?zakašlje se ona tu i tamo preko dana,ali onako kao da joj nešto smeta,više ni zrelo ni jako suho....hvala unaprijed na odgovoru,lijep pozdrav

marinajastog

samo da još napomenem da tu i tamo nekada zatrubi kada kašlje,rijetko ali zna....

marinajastog

poštovanje,
pošto još niste odgovorili,danas je dijete dobilo povišenu temperaturu,odjednom 37.5 koja se kasnije počela penjati do 38.5,neće ništa da jede,otišli smo na pedijatriju i dobili smo cefixim alkaloid,pluća su mirna(slušano sa slušalicama)mene sada zanima što vi mislite o tome lijeku,i kada taj lijek počinje djelovati?hvala

marinajastog

zaboravih napisati,upala grla,crvene sitne točkice na nepcima i kod grla,temperatura i dalje povišena.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema opisu sada je riječ o streptokoknoj upali grla i Cefixim bi trebao biti odličan lijek. Upala bi trebala nestati za 48 sati. Inače za kašljucanja ne treba ići kod doktora - tamo se može zaraziti nečim drugim. Ako se javljaju dugotrajniji napadi kašlja, povraćanje u kašlju ili povišena temperatura tada treba otići na pregled. Nisam siguran da su naslage na korijenu jezika gljivice...

marinajastog

dali je moguće da vam pošaljem sliku pa da vidite?

marinajastog

jezik je bijel kod grla ima već 2 mj,malo se povuklo,ravno,nema nikakvih izbočina,jednostavno je bijel,nemože se očetkati,dijete pije,peremo zubiće,nam pokvarene zube,na orl su nam rekli da je soor,ali kad smo došli našoj pedijatrici,ona je rekla da to nije soor,i kako su nam to uopće rekli,jednostavno ni ona nije sigurna što je,pa ako vi imate ideju što bi to moglo biti,jer s daktarinom nam ne prolazi.preporučite nam neku kremu ili nešto pa da probamo i stim,a možda jednostavno i prođe sada s antibiotikom,i koliko dugo da pijemo antibiotik,doktorica je rekla 7 dana,dali da mi produžimo malo duže s obzirom ako je streptokok?antibiotiku je valjanost ionako 14 dana od otvaranja?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Pošaljite sliku na milivoj@vip.hr

marinajastog

poštovanje
doktore,evo mene opet,nažalost,sve pretrage su napravljene na djetetu nije nađeno ništa,jedino pluća nisu slikana jer smatra da nije potrebno,djete kašlje po danu zrelo,tu i tamo suho zatrubi,noć je mirna,lijepo spava,dobro jede,ne žali se na bolove,dapače njoj je zanimljivo kad kašlje i trubi,ima skoro 4 godine...zanima me dali je potrebno slikati pluća ili je moguće da je to psihogeni kašalj?jer to traje sada već skoro 2 tjedna,inače je kašljucala od 9 mj. tu i tamo s prekidima ali ništa strašno,ali sad ne prođe dan a da mi ne zatrubi barem jednom obavezno.ne guši se u kašlju,jedino ujutro kada se digne počne kašljati zrelo nekih 5 min dok se ne iskašlje i onda je dobro...hvala,srdačan pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema opisu (noću mirno spava) najvjerojatnije će biti riječ o psihogenom kašlju. Zakašljavanje u kojem "zatrubi" pozljeđuje sluznicu dišnih puteva (dušnika) što podražava na daljnji kašalj. Pokušajte je podučiti da iskašljava tiho, kraćim iskašljavanjima bez velikog napinjanja u kojem se jako poveća tlak i izaziva vibracija dušnika. Može inhalirati fiziološku otopinu i uzimati Prospan sirup. U kući treba biti prohladno a zrak treba vlažiti. Ako postoji iscjedak iz nosa, nos treba ispirati fiziološkom otopinom. Nastojte što ležernije pristupiti ovom problemu jer može prerasti u tik.

marinajastog

hvala doktore na odgovoru,prije 6 dana djete dobilo temperaturu,noćno gušenje u kašlju ,ćim legne počne trubiti iz dubine pluća,dok je se ne digne onda se ispovraća,dobili inekciju solu medrol,zaključak viroza,antibiotik cefalexin i rinolan sirup za noć,jučer je temp. pala malo manje kašlje ali trubi i dalje,barem u pola sata jednom,zrelo,prije toga suho,danas smo vadili krv jer taj kašalj uopće ne zvući normalno,i preko noći tu i tamo zatrubi,ali se više ne preobudi i ne guši u kašlju,naša doktorica smatra da to nije nešto opasno,ali taj kašalj ne traje tjedan dana,već tjednima dok se na kraju nije pogoršao,,,,zanima me vaše mišljenje što bi moglo biti jer ovo je grozno kako zvuči,ćak se žalila prije par dana i na bol u prsima,mislim,kad je čujem i mene boli,a kamoli onda nju.hvala

marinajastog

evo doktore dobili smo nalaze krvi KS:sve je u granici normale,LEUKOGRAM:također sve u granici normale,jedino je (S)C-reaktivni protein malo povišen 20.7 a normalno je 0.1-2.8 ,što vi mislite?kakva je upala,naša doktorica kaže da je blaga upala i da nastavi s terapijom koju je dobila

marinajastog

evo opet mjerimo temperaturu ,povišena 37.5,nama to baš i nije normalno da opet ima temperaturu a pije antibiotik u četvrtak će biti punih tjedan dana

marinajastog

pošto još niste odgovorili samo da kažem da je temperatura pala,preko noći slabo kašlje,ali zakašlje se barem 3x, preko dana kašlje kao tuljan malo zrelo malo suho,antibiotik nam je produžen do 10 dana,navečer pijemo sinecod i rinolan,dali je stvarno mogući takav kašalj samo kod viroze?hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Moguć je dugotrajniji kašalj i nakon viroze, ponekad i po par tjedana. Obzirom na dob uobičajeno se ponavljaju infekcije uzrokovane virusima i bakterijama, što možete prepoznati povećanjem temperature i promjenom karaktera kašlja za kojeg smo pretpostavili da je psihogeni (nema kašljanja u snu dok dijete nije u infektu). No svakako budite dosljedni u pridržavanju uputa nadležnog pedijatra - ovim putem ne mogu dati pouzdane savjete...

marinajastog

hvala doktore na odgovoru,danas bili našem doktoru pogledala ju i poslušala,kaže da ona ne može više ništa učiniti,smatra da će kašalj prestati sam od sebe,mene stvarno brine da ona nema neku virusnu upalu pluća koja se ne čuje na slušalicama(ako tako nešto postoji) jer to nit je zreli nit suhi kašalj,već stvarno zvuči ko tuljan kad se zakašlje,počela je mirnije spavati,dali možda znate nekoga privatnog pedijatra u Osijeku da nam preporučite pa da je on pregleda i posluša?hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nažalost ne znam niti jednog privatnog pedijatra u Osijeku. Opisana obilježja kašlja ukazuju da postoji otok sluznice u području ispod glasnica. Preporučio bih pregled specijaliste ORL. U međuvremenu treba spavati s povišenim uzglavljem, u sobi neka bude prohladno, vlažite zrak i ako možete nabaviti inhalator dajte inhalacije fiziološkom otopinom 3x na dan.