Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vodene kozice

marina

Dobar dan,

molim Vas da odgovorite na slijedeće pitanje. Sezona je godišnjih odmora, a sumnjamo da je naš 18-omjesečni sin zaražen varičelom. Dok čekamo da prodje vrijeme inkubacije, pitamo se može li dijete na sunce i u more netom nakon što preboli vodene kozice?

Hvala!

Dr. Darko Richter

Čim je zadnja kozica suha, može.

Anamarija

Dobar dan, dijete (5 god) ima vrlo jeki osip vodenih kozica. Rekli su mi da osim kupanja u hipermanganu, pomaže i vaticom s otopinom hipermangana natapati kritična mijesta češće. Može li se tako prenijeti osip i na mijesta gdje ga nema i preporuča li se takav postupak?

Hvala!

Dr. Darko Richter

Ne može se osip na taj način prenositi na druga mjesta na koži, ali ja vam svejedno NE preporučujem nikakve kupke niti druge gluposti za bolest koja sama dođe i prođe. Možete si samo zakomplicirati situaciju. Zašto se danas ljudi više ne znaju ponašati prirodno, iako sve vrvi od ekologista, Greenpeacea, ženskih udruga, povratka prirodi, alternativama, itd. ? Mislite da si Indijanci u Amazoni kozice mažu hipermanganom? A ako pitaju nekog vrača, on im kaže da na kozice stavljaju neko blato i lišće. To je samo malo gore od savjeta da se stavlja hipermangan. Hoću reći, od lišća iz Amazone do hipermangana, puno je manja razlika, od opće civilizacijske razlike koja nas odvaja od tih urođenika. Ipak svi vole neke čarolije, bez obzira na civilizacijski napredak.