Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vodene ospice

branka

Molim vas da mi odgovorite da li dijete smije izlaziti van ako ima vodene ospice i ako se osjeca dobro.

Dr. Darko Richter

Ne. Zašto da zarazi druge? Pretpostavljam da ne ide na pustopoljinu.

dijana

Štovani,

Moja curica ima kozice sedmi dan i pretpostavljam da je jos zarazna - ne bi je pustila u dvorište, ali kako dosta dobro podnosi, zanima me mogu li joj dozvoliti boravak na balkonu?
Zanima me i da li sunce i vjetar mogu štetiti djetetu koje je tek preboljelo vodene kozice i koliko dugo ga je dobro čuvati u kući?
Unaprijed hvala i srdačan pozdrav.

Dr. Darko Richter

Ako je preboljela vodene kozice, preboljela ih je. Ne znam zašto bi joj vjetar ili sunce škodili, više bi joj škodilo da je zatvorite u tamnu sobu s ustajalim zrakom.
Dijete više nije zarazno od kada s kože otpadne zadnja krastica.

Mario

Dijete mi ima vodene kozice 4. dan. Zanima me koliko traje inkubacija jer ih stariji sin još nije prebolio. Kojim nacinom se prenosi zaraza.

Dr. Darko Richter

Inkubacija traje od 2-3 tjedna, a zaraza se prenosi kapljično (kašljanjem, pljuckanjem, govorenjem) i izravnim dodirom.

stefanbe

Postovani, Moja Cerka ima vodene ospice od subote, ali od cetvrtka se osjecala lose, takodje moj sin nije imao vodene ospice pa sad neznam kada ce i on da dobije to kozno oboljenje, posto treba da ide 2. Jula na ekskurziju. Molim vas da mi pomognete da vidim da li da ga posaljem na Tu Ekskurziju, unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Tko ih nije imao, dobit će ih za oko 17-21 dan.

sunce4

Postovani, imam 25 godina, jos nisam prebolovala vodene ospice, pokusavala sam kao dijete da ih dobijem, ali nisam uspjela. Prije 2 dana moja drugarica ih je dobila, mi smo bile taj isti dan zajedno, a ona je prve promjene primjetila navece, s obzirom da sam citala da je osoba najvise i zarazna 48h sati pre nego dobije i dok joj vodene ospice izlaze, interesuje me, ako je to i moguce znati kolika je vjerovatnoca da cu ih ja dobila, kao i Vas savjet, da li mozda treba namjerno da idem kod nje i budem u kontaktu da izazovem osip? Vjerujem da je nezahvalno traziti ovakve odgovore, ali strucno misljenje bi mi bilo od koristi
Unaprije zahvalna

Darko Richter, dr. med.

Ako dobijete vodene kozice (varicele) u ovoj dobi, vjerojatnije je da će biti teže ili teške, nego blage, kao što je slučaj u predškolskoj dobi i općenito u prvih 10 godina života.
Zato ne bih hrlio da se zarazim, pričekao bih da vidim da li ću ih sada dobiti, i, ako to ne bude slučaj, u idućih 3 tgjedna, cijepio bih se i tako riješio sve dileme jednom zauvijek. Cjepivo u Hrvatskoj jest Varilrix, a postoji i Varivax, možda i druge komercijalne varijante na svijetu.

marija.marni

Poštovani doktore,
čitajući ovaj vaš forum baš sam naletila na ovu meni zanimljivu temu. Koliko je vjerojatno da se nakon cijepljenja protiv varicela one i dobiju? Imam 30 godina i 2 male djece, mlađe trenutno dojim pa pretpostavljam da nije pametno cijepiti se dok dojim? Kako mi starije dijete ide u vrtić, a i mlađe će ići, neću ih moći izbjeći pa razmišljam o cijepljenju. Inače su svi prijatelji iz djetinjstva imali varicele, ja ih nisam skupila, pa ni od sestre, ali su mi rekli da to nije garancija da ih neću jednom dobiti, a u trudnoći su mi savjetovali da dijete povučem iz vrtića prije poroda. lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Cijepljenje protiv vodenih kozica kontraindicirano je tijekom trudnoće i dojenja.

Darko Richter, dr. med.

Cijepljenje protiv vodenih kozica kontraindicirano je tijekom trudnoće i dojenja.

sejlana

Poštovani, ćerka od nepune 3 godine mi je bila u kontaktu sa dječakom koji je prije 8 dana dobio vodene ospice (čuva ih ista teta). Ona je nakon 6 dana od kontakta s njim imala 1 dan blagu temperaturu i jednom povratila neki žućkasti sadržaj (ujutro prije jela). Sutra joj nije više rasla temperatura, niti ima ikakvih tegoba. Međutim zadnja dva dana (dakle 8 dana od kontakta sa dječakom) primjetila sam da puno trepće odnosno žmirka prilikom gledanja tv-a... Po vašem mišljenju može li to imati veze sa vodenim ospicama (imajući u vidu i temperaturicu) ili bi se moglo raditi o nekim smetnjama s vidom...mada kad gleda npr. slikovnice i sl. uopće ne trepće na taj način...

Hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Navedene smetnje ne bi bile vezane za vodene kozice. Inkubacija može trajati do 21 dan, dakle još uvijek je moguće da se bolest pojavi.

Spy313

Doktor,do kada ce mi trajati ispice ako sam ih dobio prije 2 dana ovo mi je 3 hoce li se povuci do 5. maja?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Bolest traje 7 dana, nakon toga više nisi zarazan.

kacunak

poštovani,moje dijete ima ospice prvi dan ,a za 7 dana smo planirali na more,po vasoj procjeni dali bi trebale da se sasuse do tada i koliko je opasno odma nakon zavrsetka bolesti voditi dijete na more.hvala na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Vodene kozice (ili kako Vi kazete vodene ospice) traju 7 dana i nakon toga nema izbijanja novih niti je dijete zarazno. Stoga nema prepreka za odlazak na more. Kupanjem kraste omeksaju u krace se zadrzavaju na kozi. Štitite kožu sredstvima za zaštitu od UV zračenja (sunca).