Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

xanthelasma - ksantomi kod bebe

lecu

Poštovanje

zanima me vaše mišljenje zašto se kod bebe od 2-3 mjeseca javljaju ksantomi? Moja kćerkica ih je dobila kada je bila toliko stara, sada ima 14 mj. , novi ksantomi se ne pojavljuju ali ovi "stari" se ne nestaju niti se smanjuju za sada. Ima ih po jedan iza svakog uha, jedan na desnom kapku i još 3-4 na glavici ispod kose pa se niti ne vide. Žute su boje nisu izbočeni niti se osjete pod prstima.
U obitelji ih nitko nema, ali muž ima dva lipoma ( jedan na leđima i jedan na ruci, podlaktici), njegova majka ih je isto imala. Kod mene sa očeve strane često je malo povišen LDL ,sestra moja isto to ima malo povišen LDL ( ali tata i sestra su sa viškom kilograma), kod mene se ne pojavljuje povišen LDL.

Išli smo vaditi krv (kćerkici) ali krvna slika je uredna.

lecu

samo da još napomenem da je kćerkica dojena i još uvijek doji na zahtjev više od 10 puta u 24h, od hrane jede voće sve, povrće sve, meso junetina, janjetina, piletina, riba aljaška kolja (riba sjevernog mora), žitarice riža,palenta,zob, proso, od mliječnih proizvoda jogurt obični čvrsti 3,2% masnoće i Grana Padana (parmezan) sir joj nekada naribam u "slane" kašice, jaja kuhana te joj nekada stavim žlicu meda u kašice voćne. Doma se sve priprema od hrane, ne jede ništa prerađeno sa šećerima niti grickalice niti kekse. Pije samo vodu.

Težina joj je sada 10 kg i visina 76 cm. Stolice su joj uredne 2 -3 puta dnevno. Spava cijelu noć 10 h u komadu i po danu još 2 puta po sat, sat i pol.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Malo je neobično što promjene nisu izbočene. Može biti riječi o mastocitomu. Prpeoručam pregled dječjeg dermatologa a potom, ako se potvrdi da je riječ o xanomima konzultirajte pedijatra subspecijalistu za metaboličke i genske bolesti.