Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

zacepljen nosic vec 2 mj

Mlina

Postovani,
Imamo bebicu od 3 mj. Prije skoro 2 mj bebi se zacepio nosic. prvo nam je pedijatrica prepisala efedrin kapi koje nisu pomogle, pa fenistil kapi od kojih je beba bila omamljena pa smo odmah prekinuli s njima, pa smo popili sumamed u trajanju od 5 dana, pa nam je preporucila propolis sirup, uz naravno svakodnevno koristenje fizioloske otopine i akvamarisa u sto vecim kolicinama, inhaliranje sa fizioloskom i setnje uz more. Krvna slika je uredna, nema kaslja, nema ni sekreta (bilo ga je prva dva tj), beba dobro napreduje, vesela je i dobiva na tezini,( beba je iskljucivo dojena,). Nosic je cijelo vrijeme prohodan, ali se cuje stalno krkljanje i hrckanje u predjelu sinusa i stolice su zelene, jako tekuce i pune sluzi. Vec me brine s obzirom da ovo sve pre dugo traje, a bebu smo napunili svim i svacim i nema nikakva pomaka, a vec trebamo i na cijepljenje. Molim Vas savjet!
hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne bih se složio sa davanjem fenistila i Propolisa tako malom djetetu. Preporučujem ispiranje nosa hipertoničnim Sterimarom za dojenčad (baby hypertonic), izvlačenje sekreta sistemom koji se priključuje na usisavač (Nosi), spavanje sa značajno uzdignutim uzglavljem (gornjim dijelom tijela), može inhalirati istu otopinu kojom ispirate nos. Iako nema indikacije za antibioticima, a za slučaj ako se pogorša stanje, ne bi bilo loše napraviti bris nosa i ždrijela.

zeolinite

Postovani,moj sin od 2,5 godine je imao zacepljen nosic i crvene oci,nekako je sve upucivalo na alergiju,nakon samo jedne zlicice Claritine sirupa bilo je bolje...nakon desetak dana opet nos zacepljen,dise na usta ali ovaj put se pojavila i temperatura 38-38.5 te nam doktor dao Zinat antibiotik jer grlo malo upaljeno...nakon popijene terapije izgleda da je ok no medutim nakon manje od tjedan dana opet temperatura ali trajala samo 1 dan...zatim nakon par dana opet nos zacepljen i opet temperatura 38.5..Bojim se da je uzalud pio antibiotik jer se plako prepisuje,ali u strahu od pogorsanja dali smo mu..sad 10 dana nakon terapije vidim da je isto pa pretpostavljam da antibiotik nije trebao.Kakve bi mi pretrage preporucili?do sada nam nisu preporucili nista,niti krv ni briseve...znam da je tesko ovako nagadati sto bi moglo biti ali ako mozete reci koje su mogucnosti ?hvala,lijep pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Povoljan učinak Claritina bi mogao upućivati na alergiju. Povišena temperatura bi govorila a je u periodu pogoršanja imao infekciju (virusnu ili bakterijsku). Ako pohađa vrtić to bi bilo očekivano. Ako je u podlozi alergija tada je i sluznica podložnija infekcijama. Može se obaviti temeljne laboratorijske pretrage - SE, KKS, ukuoni broj eozinofila u kubičnom mm krvi (Dunger), bris nosa na eozinofile, bris nosa i ždrijela bakteriološki (samo ako ne pohađa kolektiv, inače je nebitno - svaki čas će imati neku od uobičajenih bakterija) i ukupni IgE. Ako u ovim nalazima bude elemenata za alergiju tada treba započeti antialergijsku terapiju (lokalna primjena kortikosteroidnog spreja u za nos) ili se može napraviti alergološko testiranje. Toaleta nosa hipertoničnom otopinom Marimera ili Strimara svakako pomaže i treba je redovito ovaljati, 2-3 x na dan.

zeolinite

hvala na odgovoru..trazili smo bris nosa i grla te kompletnu krvnu sliku i urin...znaci ako se radi o alergiji to nisu dovoljne pretrage ili ce se i na njima vidjeti?moj suprug je imao problema sa krajnicima,ne znam koliko je to nasljedno...ne zelimo panicariti ali posto je imao jednom febrilne konvulzije cim temperatura raste mi se bojimo strasno...molim vas recite ukoliko nalazi ukazu na probleme sa krajnicima to se lijeci antibioticima ali se i vraca?citala sam o nekim cjepivima,da li to preporucate?da li je operacija zadnja solucija ili ?ispricavam se na toliko pitanja ali tesko je kod naseg lijecnika dobiit sve te odgovore..najlijepsa vam hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

U ovako mladoj dobi se ništa ne može zaključivati o tome kako će izgledati krajnici. Navedene pretrage bi trebale (sa relativno dobrom sigurnošću) pokazati da li postoji alergija. Sve navedeno nema veze sa febrilnim konvulzijama supruga i nema opravdanja opterećivati se sa time. Najvažnije je da je dijete dobrog općeg stanja, uvijek se zapitajte da li hroptanje u nosu više smeta Vas ili dijete..

zeolinite

evo danas nam stigli nalazi i sve je u redu,od urina i krvne slike do briseva nosa i grla.Krivo ste me shvatili,nije suprug imao konvulzije nego sin,i znam da to nije povezano ali cim temperatura pocinje rasti mi se plasimo,pa zato zelimo otkriti uzrok vracanja temperature.Ne smeta nama uopce to hroptanje tj.zacepljenje nego nam tesko kad vidimo da njemu tesko.Sad se mi pitamo posto brisevi ne ukazuju na prisutnost bakterija pretpostavljamo da se radi o virusnim infekcijama koje dodu i produ bez antibiotika..ili uredni nalazi ne iskljucuju alergiju?molim vas vase misljenje,da li mislite da treba nesto poduzimati osim prevencije?da li preporucate kupanje u moru,mada je on mali i ne zna ispirati nosic nego se desi da proguta morsku vodu...
hvala vam,jedva cekam vas odgovor

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne znam kako se ovaj post ponovio - već sam odgovorio na njega: fenistil i propolis ne davati, nos možete čistiti hipertoničnim Sterimarom - baby ili fiziološkom otopinom i izvlačiti sekret nekim od sistema koji se prikopčaju na usisivač. Uzglavlje u krevetiću neka bude povišeno, vlažite zrak u sobi. Svi koji pristupaju djetetu trebaju dobro oprati ruke (mogućnost ponavljane infekcije). Curenje nosa nije prepreka za cijepljenje.

zeolinite

,u zadnjih par dana nocu se budi uz jaki kasalj,sto vise kaslje to ga vise iritira i postaje sve gore,u nekim trenucima imam osjecaj da ce povracati i zvuci kao da ce si rasparati grlo.To se desava jednom do dvaput nocu i ponekad ujutro tek kad ustane ali puno blaze.tijekom dana ne zakaslje niti jednom,normalan mu apetit,nema temperaturu..opcenito opce stanje mu normalno.trenutno mu dajem sljezov caj triput dnevno,mislim da je kaduljin caj isto dobar no kazu da nije za djecu.Preferiram pokusati sa prirodnim lijecenjem dokle god moguce ali mozda mu ipak treba nekakav antitusik da se taj kasalj primiri..molim vas vas savjet u vezi prirodnih lijekova ali isto tako i drugih,da li se trebam zabrinuti da ce taj kasalj preci u nesto drugo?hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Čaj od kadulje (žalfije) se ne smije piti (gutati), može se koristiti za ispiranje sluznica. Biljni preparati za / protiv kašlja su većinom registrirani kao dodaci prehrani, s izuzetkom Prospana i sirupa islandskog lišaja Trešnjevačkog laboratorija koji su registrirani kao lijekovi čime podliježu rigoroznom režimu kontrole sastava (neškodljivosti i djelotvornosti). Preporučam pregled specijaliste za uho, grlo i nos a u međuvremenu toaletu nosa hipertoničnim Marimerom ili Sterimarom.

zeolinite

hvala na odgovoru..eto bili smo kod specijaliste i preporucio ciscenje nosica kao prva stvar te panatus da umiri kasalj...to mi bilo olaksanje,ne samo sto su pluca i sve ok,nego sto ne mora opet uzimati antibiotik.Sad cemo i ubuduce malo smirenije gledati na kasalj,nije ozbiljno kako je nama izgledalo.Imate li vi mozda jos koji savjet za preventivu?hvala

zeolinite

evo nas opet,nema kraja nasim pitanjima..To je tako jer nemamo pedijatra u nasem mjestu a doktor opce prakse nema vremena za razgovore,naravno..Mislim da to vecinu nas muci-sto se nemamo kome obratiti..sinu smo davali 5 dana Panatus,Operil i Fenistil te cistili nos uporno no nekako jos uvijek je "zastropan",a najgore sto ne zna ispuhati nos nego se cuje kako on proguta.tu i tamo zakaslje i cini mi se da ima sekreta koji opet on proguta...sve zajedno ne zvuci to strasno kao prije ali sada ne znamo dal je ok opet davati panatus,operil ,nije nam receno koliko uzimati ali u uputstvima pise ne preko 5 dana pa smo mi prestali zbog toga.Sto bi po vama trebali sada koristiti?Kako da se rijesi tog"tereta"u nosu?hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne znam da li je ovo stari upit obzirom da je na listi novih pitanja a u poruci piše da je iz 6. mjeseca.

Uzmite Sterimar baby hipertonic, čistite nos Nosi sistemom (priključi se na usisivač), postavite dijete da leži sa povišenim gornjim dijelom tijela. Večinom su ove smetnje uzrokovane vraćanjem mlijeka iz želuca prema gore, sve do nosa. Zbog ovoga se cijepljenje ne treba odgađati.

zeolinite

ne razumijem kako mislite vracanje mlijeka,mozda niste razumijeli da se radi o skoro trogodisnjaku,znaci nije samo mlijeko prehrana nego sva hrana.A na koje ste cijepljenje mislili da se ne odgada?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poštovanje, očigledno imam problema sa čitanjem ovog posta, sada vidim da sam pokušao ponovno odgovoriti na prvo pitanje koje je postavljeno u lipnju a niste ga Vi postavili (ostala pitanja nisam vidio). Prije svega ne znam da li su obavljene sve pretrage koje sam preporučio u srpnju - jedino na temelju njih možemo odlučiti da li ima razloga za alergološku obradu. Ako su svi nalazi napravljeni i uredni su, postoji vjerojatnost da je riječ o hiperreaktivnoj sluznici dišnih puteva , točnije sluznica na svaki podražaj (infekt) prekomjerno reagira, naotiče i cijedi sekret. Ovdje bi od pomoći mogao biti lijek montelukast koji se uzima navečer, u obliku granula. U tom slučaju bih preporučio da se s njime pokuša i vidi ima li učinka (nema drugog načina). Nedužan je i djeca ga uzimaju mjesecima. AKo niti to ne pomogne preporučam kontrolu ORL (da li je pogledao treću mandulu) i pulmologa-alergologa. U međuvremenu hipertonična otopina soli za toaletu nosa 3x na dan. Operil P koristite samo kada je nužno jer se po prestanku njegove primjene sluznica neko vrijeme reaktivno još više zadeblja. Nakon obavljenih pregleda može se razmotriti primjena kortikosteroidnog spreja za nos.

papalinka

Postovani- po preporuci Orl radi jako uvecanih tonzila I treceg krajnika djetetu od 2 god.ispirem nos dva puta dnevno. U cca 2 DL vode pola zlicice soli... Mogu Li koristiti destiliranu ? I Ono sto mi je vazno- receno mi je da mu kad krene infekcija mogu u inhalator staviti hipertonicnu otopinu. Molim vas koju tocno tj.sa koliko % NaCl, na trzistu je svega- ugl.sam nasla da 2,3% - NE znam je Li to puno. Koliko je to puta dnevno I koliko ml preporucljivo? I jos- zadnji put GA je zbog otekline uslijed streptokokne upale gusilo pa je dobio Dexam.intraven. Orl je proposala kod kucs ili onhalaciju da pola ampule od 4 mg Dexam.ILI pola rectodelt cepica od 100 mg na 14 kg. Imam iskustva s Pulmicortom, Ali za druge tegobe kod njega ( laringitis, bronhitis), spec.kaze da nece djelivati brzo I dobro na oteklonu kao dexam., a ja nekako zazirem od primhens toga za injekciju u inhalaciji. Da skratim- sto mogu poduzeti preventivno tj.na samom pocetku ? Inace- indicirana mu je operacija I jednog o drugog , Ali tek nakon ljeta her ima 2 god. radi "IV stupnja" I vec 2 bakter.i jedne hero angine. Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Teško je dati savjet bez pregleda. Ako dijete dobro napreduje ne bi trebalo ništa davati od lijekova. Tek ako je smeta sekret u nosu može se koristiti 2,3% otopina morske vode. Temperatura u stanu maksimalno 21-22 st C. Ako imate starije dijete treba postrožiti higijenske mjere (pranje ruku). Provodite što više vremena na otvorenom.