Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Zatvorena fontanela u 5 mjesecu

Marko1303

Poštovani,
radi se o bebi staroj 5mj, u prethodnim pregledima pedijatrica kod koje vodimo dijete nije nam kazala ništa oko fontanele, dok supruga nije otišla na udrugu o potporu dojenja i jedna od patronažnih sestara je primjetila da je bebici malo zaležana glava i samoinicijativno je pregledala glavicu i na upit dali znamo da je fontanela zatvorena i dali nam je pedijatrica išta kazala oko toga, supruga je ostala zatečena. Isti dan uputili smo se pedijatrici na pregled dobili smo isti odgovor da je fontanela zatvorena i da se dijete treba poslati na rtg i nakon toga ako se utvrdi da su i bočne fontanele zatvorene dijete bi trebalo na pregled kod neurokirurga.
Kako nismo dijete htjeli poslati na rtg i zračiti, prethodno smo se konzultirali sa neurokirurgom, njegovo mišljenje je slijedeće, dijete se normalno razvija, težina, visina, motoričke i kognitivne funkcije su sukladno dobi djeteta, glavica opsegom unutar krivulje, zadovoljava dob (41,8 cm), tvrdi da se treba pojačano pratiti opseg glava kao i neurološke i kognitivne funkcije, u slučaju da se primijete bilo kakav ispad da se onda treba raditi rtg i zahvat prema potrebi. Zanima me Vaše mišljenje, dali je potrebno i opravdano slati dijete na rtg i izložiti ga zračenju, te što nam je činiti.
Unaprijed hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Rano zatvaranje fontanele je relativno česta pojava. Katkada (rijetko) je znak prijevremenog sraštanja kostiju glave - na svim spojevima ili samo nekim. Rtg glave treba napraviti ako opseg glavice uspori rast (mjere se ucrtavaju u krivulju rasta opsega glave) ili ako se glavica počne deformirati (izduživati u jednom smjeru). Kod prijevremenog sraštavanja šavova spojevi postanu zadebljani - pipanjem se osjeti izbočenje (greben) duž šava). Ako budete u dvojbi, prije negoli se učini rtg, ponovno se javite neurokirurgu - njegovi su savjeti dobri.