Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

zelena, sluzava stolica i malo krvi

mama08

postovani,

imam sina od 2,5 mjeseca kojeg iskljucivo dojim. zadnjih mjesec dana pojavila se zelena stolica, a zadnjih 15 dana zelena je svaki dan (u razlicitim nijansama) i sluzava je. jucer nevecer dok sam ga prematala primjetila sam malo krvi u toj sluzi. danas jos nije imao stolicu. ja sam inace iz prehrane izbacila mlijeko, mlijecne proizvode, konzervans i sada zadnje crveno meso. a njemu dajem jedino D vitamin.
uredno dobiva na tezini. sto moze znaciti ta krv i trebam li se jako brinuti?

Darko Richter, dr. med.

Ja bih mu odmah dao vitamin K, za što morate otići na dežurnu pedijatriju, jer se radi o injekciji, i uzeo stolicu na mikrobiološku pretragu. Nastavio bih uredno dojiti i pratio daljnji razvoj.

mama08

zasto vitamin K? sta nije to vec dobio u rodilistu? danas je imao jednu stolicu obilnu, zuckasto zelenu, sluzavu, ali bez sukrvice. tako da nisam isla pedijatrici.
hoce bit sta ako odemo u ponedjeljak, ako se vise ne pojavi sukrvica? ili da ipak odemo na hitnu?
njegovo opce stanje je uredno inace, normalno jede, smije se, izgleda zadovoljno...

Darko Richter, dr. med.

Odakle ja da znam da li je dobio vitamin K u rodilištu. to bi vam trebalo pisati na otpusnom listu iz rodilišta. vitamin K daje se radi prevencije hemoragične boelsti novorođenčeta, a, ako se ne da, i ako je dijete isključivo dojeno, i još k tome dobije proljev, u prvih 6-8 tjedana života može pasti u hipovitaminozu K i dobiti koagulopatiju te posljedično krvarenje. Još je dobro ako krvari samo malo po stolici, ali može prokrvariti i drugdje, npr. u mozak. zato bih mu ponovio profilaksu vitaminom K. Isključivo dojenje pogoduje ovoj hipovitaminozi.

mama08

mislila sam da sva djeca dobivaju vitamin K u rodilistu, bilo je to vise retoricko pitanjehappy
puno hvala na odgovorima, ici cu sutra do dezurnog pedijatra!

Darko Richter, dr. med.

Po meni, trebala bi, ali nekada to nije bilo tako općenito znano, a nisam siguran niti da je danas to uniformna praksa u baš svim rodilištima.
Zamislite, sada, da se propiše na razini države, da sva djeca u rodilišitima moraju dobiti 1 mg vitamina K. Odmah bi se digle razne alternativne udruge i pojedinci, da prosvjeduju protiv vještačkog uplitanja u prirodne procese zgrušavanja krvi, i odmah bi našli neki autizam ili slabi uspjeh djece na HNOS-u, ili neku jetrenu bolest, koju bi izravno povezali s vitaminom K. Baš kao i za cijepljenje i cjepiva.
Ja sam za to da svaki vodi brigu o sebi, i plaća koliko želi. Doktori bi se malo odmorili od vječitih napada zbog dobrih stvari koje rade, a za greške bi postojalo sasvim uredno osiguranje, koje bi bilo uključeno u cijenu vizite. Pa da vidimo. Ne bi onda bilo opaski: " pa ja sam mislila da se to i to pod obavezno rješava bez da ja moram u tome sudjelovati". Davalo bi se ako želiš platiti, i, ako uopće znaš da to postoji. I onda bi se vidjelo koliko znaju oni koji stalno doktorima nešto dociraju. Pitali bi jako smjerno kod svakog pregleda, što im je, eventualnho, još za činiti. I to je jedini normalni odnos u kojem doktor može kvalitetno odraditi svoj medicinski posao. Prava i obaveze su dio socijalizma i radničkog samoupravljanja. Život se odvija izvan tih shema.

mama08

ja nisam imala namjeru napasti ni vas niti vasu struku pitajuci vas za dodatno objasnjenje zasto vitamin K.
a sto se tice davanja vitamina K ili cjepljenja u rodilistima, ja jesam za to, ali sam za to da se majke o tome obavjeste. da se ja prije poroda nisam sama informirala ne bih imala pojma sta su mu sve dali. mnoge majke uopce na znaju da im se djeca sad cijepe protiv hepatitisa B. sa pedijatrima u rodilistu nisam uspjela progovoit 3 suvisle rijeci. zasto nema komunikacije izmedju roditelja i doktora?zasto ja ne bih imala pravo znati sto se daje mojem djetetu i zasto! pa ne napadam ja niciju struku ni znanje ako sama zelim znati.
i nisam za taj americki princip da se zdravlje ili zastita privilegira samo ljudima sa velikom plateznom moci. nismo mi ta drzava.

Darko Richter, dr. med.

A recite vi meni sada, zašto mi ne bismo bilo ta država, tj. Amerika? Jel' zato što baš nećemo? Mislim da je u tome odgovor. Dokle god ljudi budu mislili da mogu više dobiti mukte, od društva u kojem žive, i nemaju srčanosti da se prema životu postave poduzetno, tavorit ćemo u najnegativnijem socijalizmu (ima i svjetlih primjera: nordijske zemlje). Kako netko može misliti da se nešto može dobiti za ništa? Jedino tako da svi drugi plate za njega. A onda svi drugi s vremenom shvate da i oni trebaju prijeći u grupu u kojoj svi ostali plaćaju za te u toj grupi. To je tek istinska patološka privilegiranost. No, s vremenom se svi ili većina prebace ili nastoje prebaciti u tu privilegiranu grupu. I tko onda namiruje troškove?
Inače, ostali dio vašeg diskursa shvaćam i prihvaćam, i na tome se treba i mora poraditi, i to obostrano. Dat ću vam jedan razlog zbog kojega su liječnici manje pričljivi od vaših želja: jer si ljudi zamišljaju da trebaju dobiti besplatne privatne instrukcije za sve što golica njihovu radoznalost, ili umišljenu zabrinutost. Na tome moraju poraditi pacijenti, i o tome stalno pričam, pa ću ponoviti i sada. Pitanje mora glastiti: doktore, što je meni, ili što je mojem djetetu? A ne: koliko mu je sada protrombinsko vrijeme, ili kakvi su mu leukociti, ili kako da mu ja pojačam prirodni imunitet, ili, ja mu već dajem sve za prirodni imunitet pa dajte vi sada savjet kako da to činim dalje. Postoji duboki nesporazum između liječnika i pacijenata danas i ovdje, a ja sam vam rekao što je jedan od problema na strani pacijenata. Nisam rekao ništa o liječnicima, no to ne znači da mislim kako je sve perfektno na strani liječnika. Ali, to ću prepustiti vama.