Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

zlijezda iza uha

pavlov

Postovani dr , veceras sam prilikom kupanja moje curice od 5,5 godina primjetila iza uha ,tamo do kose zljezdu koja se rukom moze napipati Provjerila sam sa druge strane nema
Molila bih vas za savjet
Posto je ona za sada ok da lije pojava zljezde razlog da je vodim dr ili da sacekam nekolki dana
Unaprijed zahvaljujem

Darko Richter, dr. med.

Možete je voditi, ili ne, no ta će žlijezda (vjerojatno limfni čvor) tamo biti neko vrijeme. Ako je umjerene veličine, tj. do 1,5-2 cm, elastične konzistencije, pomična prema podlozi, i nije u grupi povećanih čvorova, onda to nije ništa posebno. Ako niste sigurni, odvedite dijete ne pregled svojem pedijatru.

pavlov

Postovani dr hvala vam puno na odgovoru.Posto u nedjelju idemo dole kuci ipak sam je odvela dr Njen dr je na odmoru pa sam je vodila kucnom Koji nakon pregleda ustanovio da je uvecan limni cvor , pregledao je cjelu ali nije nasao nigdej upalu , niti jos koji povecan cvorNjegova konstatacija je da se djete ostavi na miru , da je noko strucan opet pregleda za sedam dana i da se to prati
Rekao mi je da je to i normalno kod djece , i da vjeruje da ce spontano nestati , ali je naglasio da se ne dira svaki dan
Ona je dobro , ne zali se ni na sta niti je ta zljezda boli na dodir ,dr je rekao da slobodno mozemo na odmor, ali vas kao pedijatra ipak molim za savjet, dali su te zljezde uobicajne kod djece i da li da postupimo po njegovom savjetu

Darko Richter, dr. med.

Točno je rekao sve kako bih vam rekao i ja, a slično sam vam i odgovorio.

pavlov

Postovani dr mi smo otisli na odmor ali smo po savjetu dr odveli malu i ovdje na pregled i dr je ustanovio da je taj limfni cvor iza uha jos tu ali je rekao da ih ima jo s 3 na glavi 1 pod pazduhom i jedan na preponi ali je rekao da se nista ne dira jer su mali Moja curica je dobro ona se ne zali ni na sta lijepo jede igra se i prosto uziva kod bake
Ali ja sam uzasno uplasena Dr kaze da ce opet da prati ali da ne vidi razlog panici kao ona je plava i ta djeca su osjetljivija i posto su joj nove jedinice pocele probijati sumnja na tu reakciju
Molim vas kao iskusnog pedijatra sta mi savjetujete da li da djete ostavim na miru ili ima razloga za zabrinutost
Ovaj dr me je cak naruzio kao sta sam uopste pipala djete kao to bi se samo povuklo bez ikoga
Ali ja sam svasta citala na internetu i uzasno sam se prepala
hvala vam na savjet

Darko Richter, dr. med.

Za ova pitanja dr vas, ili može opet naružiti, ili vam dati odgovor da ima još po koji čvori u ti tamo, i da je dijete osjetljivo, i da to treba pratiti. Izaberite se sami što hoćete. Trećeg vam odgovora nema.

pavlov

Postovani dr evo mene opet vratili smo se sa duzeg odmora malenoj jos zljezde stoje vadili smo joj nalaze 2 puta jer je imala upalu mokracnog mjehura Dr kaze da je anemicna a da su zljezde tu i da su male pa vas molim po ovim nalazima sta mi preporucujete
19.0.5 prvo vadjenje krvi iz prsta
eritrociti 4,33 kod ponovljenog nalza krviod 02.06 4,33
leukociti 9,3 pa 8,7
hemoglobin 10,1 10,2
trombociti 332 272
hematokrit 34,3 35,6
DKS limfociti 31,0 42,7
DKSmonociti 6,8 8,8
DKS granulociti 62,2 48,5
prosjecan volumen eritrocita 79 81
prosjecna kolicina hemoglobina u eritrocitu 23,2 23,1
prosjecna kolicina hemoglobona u eritrocitima 29,3 28,7
RDW raspodjela eritrocita po volumenu 13,5 13,
MPVsrednji volumen trombocita 7,2 7,3
PDW koeficijent varijacije distribucije volumena 12,5 12,1
PCT trombokrit 0.239 0,200
FE vadjeno samo jednom 16,9
prvi urin je pokazao upalu besike a poslije 15 dana na kontroli bio je ok
Molila bih vas za savjet pokusala sam vam priloziti 2 posljednja vadjena nalaza u razmaku 17 dana Prvi dr koji je radio u toj privatnoj klinici mi je dao da pije sirup zeljeza a drugi pedijatar koji je bio tu zajedno rade ne bi nista dao kao nije velika anemija
Molim vas kao iskusnog pedijatra sta mi preporucujete i da li treba neka kontrola zbog zljezdi i da li preporucujete sirup zeljeza
Inace radi se o curici od 5,5 godina 18 kg visoka 114cm, slabijeg apetita jer u zadnjih 6 mjeseci poceli su joj zubi ispadati pa odbija mnogu hranu nece nista tvrdje
Molila bih vas za savjet

Darko Richter, dr. med.

Žlijezde s ovim nemaju veze. Doista je granično anemična, no željezo joj nije sniženo, pa odatle i sitne razlike u terapijskim savjetima. Moj bi vam savjet bio: ne radite joj nalaze, ne pregledavajte joj sami žlijezde, itd. Kada god ste vi na odmoru, na odmoru su i vaši liječnici, od EU do Balkana, ali, čim se vratite, vi otvarate svoju konzilijarnu praksu. Ili, vaša kći nije bolesna kada ste vi na odmoru, već samo kada bi doktori malo na odmor?

Ivanaxx

Poštovani,

djetetu od dvije godine primjetili smo kvrgu iza uha. Pedijatrica nas je poslala na vađernje krvi iz vene i na briseve grla i nosa. Krvna slika je pokazala da nema mononukleozu niti zaušnjake, prema riječima pedice krv pokazuje malu virozu?
Nalaze streptokoka još čekamo.
Jutros sam primjetila da je kvrga narasla. Trebam li se brinuti ili mogu čekati popodne kada pedica radi?

Puno hvala!

Ivana