Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

žutica

josipafi

Poštovani doktore ja sam mislila da se vi dugo bavite pedijatrijom, ali očito sam pogriješila. Žalosno je da takav doktor liječi djecu ja sam mislila da svaki pedijatar voli svoj posao. Ali očito ne znate što reći i da ja imam bebu, dijete svejedno.

Darko Richter, dr. med.

Čim vi mislite daje bitno samo ono što vi mislite, nemamo što razgovarati.
Samo da vas uputim: osim što je jako loše osobu nazivati bebom, iz toga se, također, ne vidi spol. A to je u medicini jako bitno. Neke bolesti mogu imati samo muški, neke samo ženske, a neke pretežito oni, ili pretežito one.
Nadalje, kao što vam je svejedno je li to on ili ona, napišete, kao da se podrazumijeva, nalaz alkalne fosfataza od 2100, bez jedinica, i još navedete da se bilirubin spustio, a ne napišete koliki je. Pa valjda ću ja znati da li se spustio, ili nije, ako vidim brojčani nalaz. Meni ne treba mamina interpretacija nalaza, ali mami treba moja, a ovako, ja mogu dati samo interpretaciju interpretacije mame, koja je možda kriva. Treba mi bročani nalaz, trebaju mi jedinice, a, npr., ne trebaju mi normale niti referentni rasponi. I mama pita, k'o iz topa, je li beba anemičan-na-no? Kako vi mislite da se daje mišljenje? I što mi onda sve ono prije sve navodite? Ne bi li bilo jednostavnije reći: muško/žensko dijete od 4 mj., takva i takva krvna slika, zanima me je li anemičan. I ja tada odgovorim: ... .

josipafi

Poštovani doktore,

Dijete je žensko. Napisala sam da je bilirubin 17,0 i AP 2100, sve identično piše u nalazu koji mi je doktorica napisala, ja sam prepisala sve iz nalaza jer sam htjela da mi vi date Vaše mišljenje o tome, jer se s tom žuticom mučimo od rođenja, hvala Bogu sad je pala, ali me zanima jel opasna ta alakalna fosfataza? Jer jedanput mi kažu da dijete ne mora piti željezo, a drugi put da mora, ali mora se još provjeravati krvna slika!!

Unaprijed zahvaljujem

Darko Richter, dr. med.

Ako je bilirubin sada 17 (mcmol/L ?) onda je to normalna razina. Ali, alkalna fosfataza jedefinitivno jako povišena, a postoje za to tri uzroka (najvažnija: opstrukcijska bolest žučnih puteva (holestatski hepatitis), rahitis i stanje benigne hiperfosfatazemije. Prvo je praćeno i drugim promjenama jetrenih enzima, drugo je praćeno promjenama fosfata, katkada kalcija, i svakako razine vitamina D u krvi, a treće je izolirano, dođe i prođe, i obično se, ako prođe nakon 4 mj. kaže da je to bila ta benigna hiperfosfatazemija.
Anemija je ovdje od manjeg značenja. Kao i spol, u ovom slučaju. Mp. ipak, postoji rubna anemija. ja ne bih odmah liječnio anemiju, niti uporno pratio krvnu sliku, već, ili ne bih ništa, ili bih u krvi odredio Fe i UIBC.

josipafi

To sve vadimo drugi put, meni dijete izgleda jako zdravo što je i doktorica rekla kad ju je pregledala, samo me mučila ta alkalna fosfataza, a čini se da je to benigna hiperfosfatazemija, jer to mže biti od ta tri uzroka. Anemija je važna kao i spol dijeteta.
Hvala na odgovoru. Pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Meni je malo nejasno kako to vi tako suvereno znate da je ova anemija značajna. Što vi znate o anemijama? Ako uopće ne znate je li anemija, i pitate, kako možete znati još veći detalj, tj. da li je to značajna anemija. Kao i značenje medicinskog žargona, "značajan" ili "nesignifikantan", a ipak zabilježen.

josipafi

Meni je važno samo da je sve u normali, ali ak kažu doktori da ne treba piti željezo, onda ću njih slušati. Zato jer sam u trudnoći ja bila jako anemična i od 1.mj trudnoće pila ferrum lek i rekli su mi da je ta moja anemija prešla na dijete.
Pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Nije prešla anemija, već nije bilo željeza i za vas, i za dijete, pa mu,možda, sada malo nedostaje. Opet savjetujem; odrediti željezo u kriv (Fe, UIBC) i zatim dati sirup željeza, ako treba. Ako je željezo i UIBC uredno, onda ne bi trebalo ništa, već samo normalna prehrana.

darija.s

Poštovani,
dječak od 2mj ima dojenačku žuticu.porođajna težina 3260g i visina 51cm.,pri otpustu ima
3000g,sa dva mjeseca 6000g i 59cm,APGAR 9,9 Doji svaka 2,5 sata.MOLIM VAS procjenu nalaza i savjet .unaprijed hvala!
WBC 7.2
LYM 5.1
MID 0.8
GRAN 1.3
RBC 3.23
HGB 97
HCT .289
MCV 89.4
MCH 30.0
MCHC 336.
RDW 15.3
PLT 87.
MPV 10.6
PCT 0.9
PDW 15.3
BUN 1.9
TBI 130.7
DBI 3,5
ast 66
alt 30
GGT 47
IND BIL 127,2

Darko Richter, dr. med.

Ja bih konstatirao indirektnu hiperbilirubinemiju, anemiju i trombocitopeniju, i zapitao se da li je anemija kod djeteta posljedica hemolize. Ta hemoliza, ili hemolitička anemija, mogla bi biti posljedicom neke blaže Rh-izoimunizacije majke, autoimune hemolitičke anemije majke s pozitivnim antieritrocitnim IgG protutijelima koja su mogla prijeći i u dijete, ali i posljedica nasljedne membranopatije (npr. sferocitoza) ili hemoglobinopatije (npr. talasemija) djeteta. Malo bih se koncentrirao na slezenu, i pipnuo, da vidim je li povećana. to bi jako govorilo za hemolitičku anemiju, a objasniolo bi i trombocitopeniju. U svakom slučaju, prije bih otišao dječjem hematologu, nego gastroenterologu.