Psihijatrija

Nasljeđivanje shizofrenije

Tera

Poštovani!

Moj pradjed po ocu, očeva sestra, te sin očevog brata uz još dvoje ljudi istog prezimena ali veoma daleke rodbinske povezanosti bolovali su ili boluju od raznih tipova shizofr.
Molim Vas da mi odgovorite kolika je mogućnost da moja djeca budu ugrožena, da li se nasljedni faktori mogu testirati te dali je to uputno učiniti. Nisam zabrinuta ,ali voljela bih više znati kakvu ulogu ima nasljeđe kod ove bolesti.
U suprugovoj obitelji nema psihičkih oboljenja.
Hvala.

Prof.dr.sc. V. Folnegović Šmalc

Nasljeđe je važan faktor u nastanku bolesti.Na njega nije moguće utjecati , nakon što su djeca već rođena , te nije uputno se sa tim previše opterećivati. Za sada ne postoje markeri ili faktori koji bi u nekakvom rutinskom testiranju pokazali tko će oboljeti od bolesti , a tko neće.