Psihijatrija

paranoidni poremecaj licnosti

marica1

postovani,molila bih vas za savijet,
mislim da mi bivsi decko boluje od paranoidnog poremecaja licnosti.prica pocinje 2003 kada sam upoznala tog decka.on je od uvijek bio problematican,imao je tesko djetinstvo,alkohol kod oca,bio je po popravnim domovima,majka ga je izbacila iz kuce,bez radnih navika,u konfliktu s policijom(tuce,voznja bez vozacke dozvole).bili smo skupa godinu dana i ja sam prekinula jer sam trebala zavrsiti fax,a s njim to nisam mogla.nismo se vidjeli dvije godine i kad smo se opet sreli ja sam ga nazvala jer sam shvatila da ga jos volim,taman kad smo se ponovno pomirili on je zavrsio u zatvoru.kad je izasao opet smo se vidjeli..opet smo bili skupa(zarucili smo se,poceo je raditi,polozio vozacki) ali nije bilo kao prije,jer je on poceo sumnjati da ga ja varam sa njegovim prijateljima,stalno bi mijenjao raspolozenja,vrijedao me bez razloga(govorio mi je da sam kurva)cim bi mi zazvonio tel on bi se naljutio,provjeravo me s drugih brojeva,davao kojekakvim tipovima da me zovu da se nademo(da vidi dal cu pristati)optuzivao me da lazem.optuzio me da me vidjeo u nekom autu s jednim njegovim frendom kojeg ja uopce ne poznajem i on je sam sebe uvijerio da sam bila ja ali ja to nisam bila,s time je sve pocelo i ja sam sve trpila jer sam ga volila i htjela da se promijeni na dobro,a i mislila sam ako vidi da sam stalno s njim da ce prestati te optuzbe.on bi dosao kod mene s namjerom da mi vrati zarucnicki prsten(znaci s namjerom da me ostavi)a u autu bi imao stvari za spavati kod mene.meni je jos vijek stalo do njega jer znam da je dobar ali i da je jako nesiguran i iskompleksiran i svjesna sam da mu treba pomoc.ne razmijem te njegove nagle promjene raspolozenja i ta uvijeravanja u nesto sto ne postoji.kako te netko pet minuta voli najvise na svijetu a sljedecih pet minuta te mrzi i tako stalno naizmjenice?molila bi vas da mi pojasnite to njegovo stanje,jer sam se ja pocela osjecati kriva da mu nisam dala dovoljno ljubavi i sigurnosti,ali ja znam da ga nikada nisam prevarila i uvijek sam bila uz njega.sada od kad nismo skupa prica okolo svasta za mene,laze.mislim da je to sve posljedica njegovog boravka u zatvoru,jer se jako promjenio(cak optuzuje mene da nisam bila uz njega a on nije htio da budem uz njega).on je jako jak karakter za neke stvari ali za neke kao da ne razumije da to nije dobro.molim vas kako da mu pomognem?kakav pristup da imam s njim?kako da mu pokusam objasniti da razmislja s glavom a da ne slusa sta drugi govore?kako da sama sebi pomognem,jer vidim da taj problem samo mene muci on kao da ga je izbriso,bijezi od toga.hvala

Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.

Otiđite dok je još vrijeme.Iz svega što ste opisali to svakako nije ljubav.Radi se o osobi kojoj je potrebna stručna pomoć, a Vi sami to nemožete riješiti.Što vrijeme duže odmiče to će stvar biti još gora. Svakako predložite da potraži što prije stručnu pomoć.