Psihijatrija

Rivotril protiv panike?

zorky

Molim Vas da mi kažete koristi li se lijek Rivotril protiv panike?

Blagoja

Zdravo,

jas sum od Skopje, isto so panicno narusuvanje. - t.e. dobivam panicni napadi. Pocnav so lecenje na panicnata sostojba kaj psihijatar so farmakoterapija (helex 0,25-0,50 1-2 meseca, i anafranil koj treba da go primam 6-12 meseci) i psihoterapija. Lecenjeto zapocna pred 1 mesec i veke ne dobivam panicni napadi, megutoa poradi toa sto se uste sum pod stres imam blaga sinusna tahikardija od 80-100/min (za vreme na panicnite napadi tahikardijata bese i do 124/min). Psihijatarot mi objasni detalno kako nastanuva panikata (prekumerno lacenje na adrenalin) i simptomite: gusenje, knedla vo grloto, bodezi vo gradite, tahikardija, vrtoglavica, tresenje, trpki po teloto itn. so sto mi stana jasno deka se e na psihicka osnova. Voedno, so lekarot vodime diskusii i me nauci kako da se odnesuvam pri panika: da vdisam vozduh vo belite drobovi i taka da ne go izdisuvame vozduhot kolku sto mozam podolgo (1-2 min) ili pak nasata glava da ja stavime vo najlon-kesa za vreme na napadot na panika, kako bi go zadrzile CO2 vo nasiot organizam. Najdobro e da se vezba joga i sekako- konsultacija so PSIHIJATAR.

Pozdrav,
Blagoja