Pulmologija

rak pluca

Sandra

Majka mi je pre mjesec i pol dana dobila dijagnozu ca microellulare bronchi
molim vas da mi objasnite malo vise o ovoj vrsi raka.Da li se moze izljeciti,ili ne,koliko joj je vremena ostalo.Ona ne oseca nikakvu promenu na sebi i nema bolove.Sada je dobila prvu dozu ovih lekova Zofran Ciplatin 100mg,amp i Vepezid600mg,amp
Unapred mnogo zahvalna Sandra

Doc. dr. sc. Neven Tudorić, dr. med.

Mikrocelularni karcinom bronha (rak pluća) je na žalost najzločudniji oblik plućnog raka. Vrlo brzo raste, te rano metastazira, obično u mozak, kosti, jetru. Radi toga ima lošu prognozu. Radi tako brzog rasta ovaj se rak već u trenutku postavljanja dijagnoze smatra inoperabilnim (neprikladnim za operaciju). U pravilu se liječenje započima citostaticima, što je slučaj i kod Vaše majke. Zofran je lijek koji ublažava mučninu koja se obično javlja uz citostatike (cisplatinum i Vepezid). Na sreću odgovor na citostatike je u pravilu vrlo dobar, tumor se brzo smanjuje, no na žalost relativno brzo raste iznova. Prognoza o dužini preživljavanja je vrlo nezahvalna jer na preživljavanje osim same osnovne bolesti utječe veći broj čimbenika (komplikacije, metastaze, druge bolesti, nuspojave lijekova i sl.).