Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

amalgam

Antonio

Postovana doktorice!
Kako trenutno lijecim zubnu gangrenu i to kutnjaka, zanima me može li se zbog estetskih razloga zub napuniti drugim ili samo amalgamom. Naime, moj zatvoreni kutnjak bio je na površini ispunjen amalgamom pa je poja tog zuba bila u raskoraku s bojom ostalih zubiju. Je li moguće zub ispuniti bojom koja toliko neće odudarati od boje ostalih zubiju. Nadam se da razumijte pitanje. Oprostite, ali sam veliki esteta.
Zahvaljujem
Pozdrav

Dr.sc. Silvana Jukić

Ovisno o količini tkiva koje ostane nakon liječenja određuje se vrsta ispuna (plombe). Napretkom materijala današnji kompozitni (bijeli) materijali sve su bliži svojim svojstvima amalgamskim ispunima pa ih sve više zamjenjuju. No ukoliko Vaš stomatolog procijeni da nije moguće postaviti estetski ispun aVama jako stalo da je boja zuba prirodna tada " se može zub nadoknaditim proteski - keramičkom krunicom čija boja ne odudara od okolnih zubiju.