Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

amalgamska plomba i dojenje

mary0

Poštovani, zanima me da li se za vrijeme dojenja smije popravljati zub s amalgamskom plombom. Puknuo mi je dio zuba s amalgamskom plombom i sad bi ju trebalo zamijeniti a trenutno dojim. Čula sam i čitala na internetu da je to štetno za dijete raditi za vrijeme dojenja zbog izlučivanja živinih para i prašine u mlijeko. Da li je to točno i što da uradim? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Amalgamski ispun se zbog teorije koju ste naveli, danas standardno skida uz uporabu koferdama, koji kao zaštitno sredstvo spriječava sve navedeno.
Nađite ordinaciju koja je to sposobna učiniti i promjenite ispun.

mary0

Poštovani,

hvala na odgovoru, ali nažalost zbog financijske situacije ne mogu si priuštiti popravak zuba na način koji ste naveli. Zato Vas molim da mi odgovorite da li je popravak zuba s amalgamskim ispunom za vrijeme dojenja štetno za dijete ili nije(nailazim na različite stavove o tome)? Ako je štetno, da li da odgodim popravak do prestanka dojenja(otprilike još 6 mj) ili ne?

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Moje znanje i mišljenje o ovoj temi nije baš relevantno za javne odgovore.
Priće oko štetnosti amalgama su generalno prenapuhane.
Nudim Vam znanstevni tekst koji sam našao na tu temu, koji kaže da je absorpcija žive iz amalgamskih ispuna potpuno nebitna u usporedbi sa absorpcijom iste prilikom jela.

J Can Dent Assoc. 1999 Jan;65(1):42-6.
Exposure or absorption and the crucial question of limits for mercury.
Jones DW.
Author information
Abstract

Health Canada recently lowered the recommended maximum daily exposure of mercury from all sources for women of child-bearing age and for children less than 10 years. This new exposure guideline does not seem to be based on any new scientific finding of human toxicity. The average daily intake of methylmercury (mainly from fish) that may cause demonstrable health effects in the most sensitive individual is 300 micrograms/day, or 4.3 micrograms Hg/day/kg body weight. The new, lower Health Canada limit is 95% below the level that may cause health effects. A number of studies have looked at methylmercury in human breast milk (where maternal consumption of fish is high), but no strong evidence of toxicity has been reported. The amount of mercury released from dental amalgam is minimal; a person would have to have 490 amalgam surfaces for there to be enough mercury vapour and ionic mercury given off from amalgam fillings to meet the maximum exposure guidelines. The uptake of food-related organic mercury is six times higher than the uptake of mercury from amalgam; moreover, food-related mercury is significantly more toxic. Many studies of amalgam-related mercury are flawed by confusion between exposure and absorption for the various forms of mercury, a limited selection of data, the ignoring of confounding variables or the misclassification of data.