Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Bol zuba nakon popravka karijesa

sanelas

Postovani! Pred mjesec dana sam se obratila stomatologu jer sam osjetila neugodan miris i okus gnoja iz zuba (gornja celjust,sedmica) no nije bolio.
Stomatolog je maknuo karijes i stavio plombu. Karijes je bio na bocnoj strani zuba dosta duboko i izvana se nije vidio.
Nakon toga zub nije isto bolio, samo malo na zagriz, no s vremenom je poceo boljeti jako na hladno i na pritisak isto i sa vremenom (nakon nekih dva tjedna) opet bih osjecala neugodan miris i okus kad bih na tu stranu npr. zagrizla zvakacu gumu.
Obratila sam se ponovno stomatologu koji je rekao da je ta bol na hladno zbog ogoljelih zubnih vratova na sestici i sedmici i stavio mi neki gel koji je samo privremeno (tocnije jedan dan) spasio stvar.
No mene zub i dalje boli, pocne me nekada boliti i sam od sebe bez da jedem nesto hladno ili vruce, a nakon hladnog ili vruceg boli jako i ta bol se nakon nekog vremena smanji, ali se onda opet i pojavi. Ne boli stalno vec povremeno, najcesce nakon nekih mehanickih ili temperaturnih podrazaja.
Sto napraviti, da li ponovno otvoriti zub i lijeciti zubne kanale jer se bojim da nije upala negdje dublje i da nije samo stvar ogoljelih zubnih vratova?
Ili da sacekam, kako mi je rekao stomatolog, da se zub "privikne" i da ce s vremenom ta bol proci?
Preporucujete li mozda napraviti snimku zuba?

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Vaši su simptomi tipični za serozni pulpitis, što zanči da treba provesti endodotski zahvat tj. liječenje zuba.

sanelas

Da li se to vidi na RTG snimci?
Jer radila sam snimku tog zuba i stomatolog mi je rekao da je zub zdrav iznutra, da se na snimci nista ne vidi.

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Kod dijagnoze seroznog pulpitisa, ništa se patološki ne vidi na rtg snimci.

kunis

Poštovani,
molila bih Vašu pomoć. Prije dva tjedna bila sam kod zubara radi boli koju sam osjetila na toplo i hladno. Ustanovilo se kako se radi o malom karijesu na osmici. Zub je taj dan popravljen. Nakon popravka, zub je i dalje bolio na toplo i hladno te tokom noći.
Zadnjih par dana, bol se smirila, ali i dalje bol osjetim. Bol više nije određena, znači nije isključivo kad jedem/pijem, ni kada spavam. Bol dođe ničim izazvanim, pritom neboli samo taj zub već cijela strana gdje se zub nalazi.
Zanima me dali je to normalno?
S time, da zubar neradi tokom nadolazećih blagdana, pa moram pričekati slijedeću posjetu do 09.01.

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Mislim da zub koji ste popravljali nije uzrok Vaših problema.
Zub koji ima malu karijesnu leziju ne boli ni na podražaje a kamoli sam od sebe.
Dakle ili se radi o drugom zubu ili karijesna lezija na ovom baš i nije jako mala.
Simptomi koje sada osječate odgovaraju upali zubne pulpe, pa na žalost ne vjerujem da će te dočekati 09. 01.

kunis

Poštovani,

Dali to znači da je prekasno čekati do idućeg mjeseca, odnosno da se upala može proširiti i naštetiti drugim zubima?
Unaprijed hvala na pomoći

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Upala se neće proširiti i naštetiti drugim zubima, ali će bol vjerovatno jačati iz dana u dan.

uzibaz

Pozdrav, šta bi mogao biti uzrok boli iznad zuba na slici je bolje objasnjeno
http://i66.tinypic.com/2hxly7r.jpg
crno na slici oznacava mjesto gdje me zub boli.
U pitanju je bol između četvrtice i petice te sam zube popravljao prije 7 dana. Da li ovo ima veze sa zubom?

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovani,

odgovorio sam Vam , na mjestu prethodnog upita.

Bimmer.hr

Poštovani, Prije otprilike tri tjedna rađen mi je doljnji lijevi umnjak koji je imao veliku rupu i povremeno bolio.Zubarka mi ga je izbrusila i stavila lijek pretpostavljam za umrtvljenje zivca. I pola sata nakon toga me je zub prestao boliti kao da nikad nije ni bolio odnosno potpuno sam zaboravio na njega dok prije 5 dana nisam bio ponovno i onda mi je lijek izvađen i zub mi je ponovno zatvoren odnosno plombiran i tokom toga nisam osjetio apsolutno nikakvu bol. Da bi me dva-tri sata nakon toga poceo boliti, nista nepodnosljivo ali dovoljno da smeta i nije prestalo dok nisam popio tabletu za bolove i sad tako vec peti dan barem dva puta dnevo pocne boljeti i ne prestaje dok ne popije tabletu.Boli me i na stisak odnosno kada zagrizem s njim ili dotaknem prstom.Plomba mi ne strsi odnosno ne smeta kada stisnem celjust.Zvao sam zubarku i kaze mi da bi se bol trebala poceti smanjivati i da je to moguce nakon takvih zahvata.Molim vase misljenje.Hvala

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovani,

radi se o normalnom razvoju događaja, nakon stavljanja lijeka za umrtljivanje zubne pulpe.

Jopy5555

Poštovani,
Prije tjedan i pol sam posjetila zubaricu(nedavno sam ju promijenila),te sam prvi put popravljala kod nje zub.
Dosada sam bila kod privatnika koji mi je popravio cijelu čeljust i stavio ljuskice na prednje gornje zube.
Na popravku mi je rečeno da je prethodni zubar napravio kaos i zaplombirao mi zube kojima nisu očišćeni kanli.
Nakon popravka mi je zub počeo reagirati na podražaje i boljeti kada bi nešto zagrizla na tu stranu.
Radi se o gornjem lijevom umnjaku.
Kako se bol širi ja više nisam skoz sigurna dali se radi o tom zubu ili zubu do.
Znam da je teško reći bilo sta bez ortopana ali me samo zanima dali je moguće da je drugi zub u pitanju ako me do sad nije ništa boljelo dok nisam popravljala zube kod nje.
Jako sam zabrinuta jer ona vidi na slici sve i svašta,a sad me nakon njenog popravka boli.
Voljela bi i napomenuti da se nakon 3 god od postavljanja ljuskica desna gornja jedinica upalila te je napravljen zahvat i zub je liječen. Dali je moguće da je stvarni prethodni zubar napravio grešku?
Hvala vam na vašem cijenjenom mišljenju.
Lp

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Osim da je sve to moguće, nemam dovoljno informacija da Vam detaljnije odgovorim.