Oralna patologija

Afte u usnim šupljinama

Ankicas ()

POŠTOVANA DOKTORICE !

Izbijaju mi afte na lijevoj i desnoj strani obraza ! Često se pojavljuju i poprilično su velike !Izgledaju kao kraste i žućkaste su .

UNAPRIJED ZAHVALJUJEM

Doc. dr. sc. Dolores Biočina-Lukenda, dr. stom

Teško je samo na osnovu Vašeg iskaza reći da li se radi o aftama, jer mnogi aftama nazivaju različite lezije koje se mogu u atakama javljati na sluznici usta. Pitanja je i moje Vama da li je već od strane specijaliste oralnog patologa postavljena dijagnoza recidivirajućih afti u ustima? Kakvog ste općeg zdravlja ( neke druge bolesti, Vaša dob)?Ako se iradi o aftama svakako je potrebno napraviti i dodatna laboratorijska ispitivanja. Lijepo Vas molim, ako je moguće da podronije opišete "afte" što se pojavljuju na sluznici obraza, odnosno ako je moguće da obavite pregled u Kliničkom zavodu za bolesti usta, Stomatološke klinike KBC-Zagreb.

mira

Cjenjena doktorice!
Ja bih Vas ljepo molila za jedan savjet.Moj sin star 33. god. urednog života, ne pije ne ne puši, higijena na vrhuncu, ali ima problem. Već 6mj. afte veće manje 2-3 u usnoj šupljini odlaze ,i uporno DOLAZE . Izvršio je laboratorijske pretrage, krv, mokrača i još neke sve u redu.AFTE ipak tu. Na čuđenje pojavile su mu se i u sina starog 10. god. Isti model . Hvala Vam ljepa, na adekvatnu savjetu koji pregled bi utvrdio nedvojbeno činjenice.

Zahvalna mama iz Splita

Doc. dr. sc. Dolores Biočina-Lukenda, dr. stom

Pod dijagnozom afti koje se povremeno pojavljuju na sluznici usta smatraju se manje ili veće erozije, koje klinički izgledaju kao žučkaste točkice okružene crvenim arealom. Mogu se klinički manifestirati od sasvim sitnih veličine 2 mm pa do velikih veličine 1 cm i veće. Najvjerojatnije se radi o lokalnoj autoimunoj reakciji u sluznici usta.
Njihov nastanak može biti potaknut mnogim čimbenicima kao što su bolesti gastroimtestinalnog trakta (erozivni gastritis vezan na H.pylori).
Ipak, uglavnom su odraz imunološkog statusa oboljelog gdje iscrpljenost (stres, neke druge bolesti) mogu narušiti imunološku ravnotežu i dovesti do pojave stanja koja se između ostalog mogu manifestirati i na slluznici usta kao afte. Međutim, afte se češće susreću i u pojedinim obiteljima gdje više članova obitelji ima pojavu recidivirajućih afti. U tom slučaju najvjerojatnije se radi o pojavi vezanoj na pririđena imunodeficijentna stanja i ne predstavljaju veći problem osim subjektivnih smetnji pečenja u ustima. Svakako preporućam pregled i obradu kod specijaliste oranog patologa, koji će na temelju prikupljenih potrebnih nalaza odrediti odgovarajuću terapiju, da bi se ublažili subjektivni simptomi, a recidivi afti prorjedili ili čak i potpuno uklonili. S obzirom na brojne uzroke koji mogu biti u pozadini nastanka afti, potrebna je detaljna obrada u kojoj treba ustrajati.
Svakao moram spomenuti i to da afte nisu zarazna bolest i nemogu se prenjeti s jedne osobe na drugu.

Robert

Kod moje kćeri pojavila su se afte u usnoj šupljini i to na jeziku a i ostalim mjestima u ustima,veličine oko 1-2 mm,uz afte več 5 dana pojavljuje se visoka temperatura i to oko 39 stupnjeva,dali postoji koja krema ili lijek za ublažavanje istih,osim snižavanja temeperature?

Doc. dr. sc. Dolores Biočina-Lukenda, dr. stom

Nemam od Vas podataka o dobi Vaše kćeri, ali predpostavljam da se radi o mlađem djetetu. Aftama također se u narodu običavaju nazivati mnoge erozivne promjene na sluznici usta.
Neuobičavam postavljati dijagnoze na neviđeno, ali predpostavljam da je riječ o herpetičnom gingivitisu i to o primarnom kontaktu. Naime, pojava oralnih lezija sličnih aftama, erozija uz pojavu visoke temperature kod djece mlađe životne dobi svakako odgovara prvom kontatku s virusom herpes simpleksa. Prenosi se kapličnim putem i bolest je zarazna isključivo za osobe koje nisu bile u kontaktu s navedenim uzročnikom. Moram napomenuti i to da smo svi mi nosioci ovog virusa u ganglijima i možemo ga prenjeti prvenstveno maloj djeci. Nakon ovog prvog kontakta virus ostaje u jednoj mirujućoj fazi i više nikada nemože ponoviti ovaku tešku kliničku sliku, osim u slučaju kad smo pod nekim stresom odnosno u situaciji koja dovodi do slabljenja otpornosti manifestira se kao ranica na nepcu, gingivi ili usnici ( u narodu nazvana "izbijanje groznice"blunk. Terapija kod ovog prvog kontakta s virusom je nespecifična i isključivo simptomatska- Potrebno je snižavati temperaturu, piti dosta tekučine da dijete ne dehidrira i svakako mu olakšati gutanje koje je zbilja bolno i otežano budući su na sluznici usta brojne erozije. Stoga Vam savjetujem da sa kćeri odete stomatologu odnosno pedijatru koji će ordinirati simptomatsku terapiju. Moram napomenuti da antibiotici u ovom slučaju ne pomažu, jer se radi o virusu, a temperatura će se sniziti kroz 3 dana.

Matija

Pozdrav!
Prije deset dana pojavile su mi se afte u ustima, ali ne bilo gdje nego na manduli. Afta je bila veoma velika gotovo veleicine 1 cm, ali se recimo povukla postepeno. no nakon nje javile su mi se u usnoj supljin jos mnogo manjih i sitnijih afta, gotovo na svim mjestima.
Bio sam na pregledu u bolnici Merkur i doktor mi je dao Sumamed, no nakon uzimanja mislim da niti Sumamed ne djeluje.
Zatim sam otiso kod svoje doktorice i ona me uputila stomatologu koji kaze da trenutno nema tu neku tekucinu kojom se afte mogu premazati, iako je sam proces veoma bolan, afte se poslje premazivanja pocinju vec skupljati drugi dan. Afte barem kod mene izazivaju strasnu bol. Bol je tolika da ja jednostavno moram piti 4-5 Voltaren Rapida na dan da bi me barem malo popstila bol.
Molim vas ako postoji kakva djelotvorna tekucina ili pak koja druga vrasta analgetika kojom se moze smanjiti bol, molio bi vas da mi napisete! Doktorica kaze da za afte i nema nekog djelotvornog ljeka te da antibiotici ne djeluju na afte jer se radi o virusnoj infekciji, no ipak mislim da mora postojati nekakv lijek da se barem bol ublazi ili kako sam vec napomenuo nekakva tekucina kojom se afte mogu premazati.
Molio bi vas vase misljenje o mojemu problemu, unaprijed zahvaljujem!

Doc. dr. sc. Dolores Biočina-Lukenda, dr. stom

Poštovani,
moram odmah napomenuti da "čarobna" tekućina za afte ne postoji, da specijalnog lijeka nema. Afte koje se javljaju na sluznici usta, bili male od svega par mm do 1o mm i više odraz su našeg cjelokupnog zdravstvenog statusa. Prije svega imaju imunološku podlogu i uvijek se mogu javiti u slučaju stresa a time i stresa imunološkog odgovara u slučaju pada imuniteta. Ovo zadnje može biti uzrkovano i nekim drugim akutnim ili kroničnim bolestima. Potrebno je naći osnovni uzrok koji potiće nastanak afti i tek ciljanim djelovanjem na njega moguće je riješiti problem afti. Uz to ne treba zaboraviti niti loklnu simptomatsku terapiju kojoj je cilj smanjiti lokalnu upalu, ublažiti neugodan simptom boli i potaknuti cjeljenje lezija. Navodite da uzimate tablete Voltarena i to 4-5 na dan. To nije dobro budući je dozvoljena doza do 3 tablete dnevno, ne više a u protivnom moguće posljedice mogu biti daleko teže od samih afti.
Svakako moj je savjet da se javitie specijalisti oralnom patologu koji će uz pomoć odgovarajuće dijagnostike ordinirati i Vama potrebnu terapiju.