Oralna patologija

afte uzrok hrana ili nesto drugo?

toni26

probleme imam stim aftama vec duze ali sad je bolje jer koristim zubnu pastu ajona problem je kad jedem cips ili stapice grickam mislim da ostetim unutricu grla pa se to zapali stvore afte neznam dr kaze nemoze se nista protiv toga ali uzrok moro postojat od nista nece samo doci pa ni to. jedno vrijeme ih nema onda dodju i odu hm tesko mogu rec ali mislim da ostetim ostrom hranom kozu pa se to zapali i stvorene afte kolko sam skonto sam. sta mogu da uradit kakve preglede dal mi vitamini nedostaju ?
ili nesto drugo sta bi mogo koristiti protiv toga jer ocigledno ni medizina sama nezna uzrok? ajd kad su male rane ali velike to je uzas kako boli i pece da uho zaboli glava

hvala unaprijed
pozdrav iz austrije

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Postovani,
radi se o autoimunom poremecaju i iako je pravi uzrok njihova nastanka nepoznat, postoje neki predisponirajući čimbenici kao sto su: anemija zbog nedostatka željeza, folata i vitamina B skupine, neutropenija (smanjenje broja neutrofilnih leukocita u krvi), lokalna trauma, emocionalni stres, metabolički poremećaji, hormonalni poremećaji,
kronične bolesti koje dovode do imunodeficijencije, tj. slabljenja funkcije imunološkog sustava itd.
Svakako bi bilo potrebno posjetiti specijalistu oralne medicine koji ce uzeti detaljnu povijest bolesti te odredenim dijagnostickim postupcima pokusati pronaci potencijalni uzrok afti kod Vas, a onda biti u mogucnosti odrediti i ciljanu terapiju. Lijecenje afti uključuje lokalnu ili sustavnu primjenu kortikosteroida, imunostimulacijsku i vitaminsku terapiju. Ponajprije se nastoji spriječiti bol primjenom površinskih anestetika te ispiranjem različitim tekućinama, nakon čega slijedi smirivanje upale uporabom kortikosteroida, te pospješivanje cijeljenja i podizanje otpornosti organizma.