Oralna patologija

bijele naslage na jeziku

miro

Postovani!
Evo vec punu godinu dana imam bijele naslage na jeziku, a osjetio sam da ih imam nakon pucanja unutrasnjeg cira na jednjaku. Vrsena je gastroskopija, i ustanovljen cir na jednjaku, trosio sam odgovarajucu terapiju i nemam vise problema sa cirem. Tri puta je radjen bris jezika, grla na kandidu i bakterije i nista nije izolovano. Koristio sam nistatin, razne gelove, i mnoge druge preparate ali mi nista nije pomoglo. Cesto imam dijareju i poremećaj u stomaku. Nalazi krvi su u redu,i urina. Fizicki naslage donekle odstranim,ali se one ubrzo ponovo pojave. Molim vas dajte mi savjet sta da uradim, i da ove naslage bijele boje,neugodnog mirisa odstranim. Unapred zahvalan.

Doc. dr. sc. Dolores Biočina-Lukenda, dr. stom

Vrlo često pacijenti navode pojavu "bijelih naslaga" na jeziku. O čemu se zapravo radi teško je objasniti a poglavito ukoliko niste u mogučnosti u potpunosti se uvijeriti u postojanje istih. Činjenica je jedna a to je da je jezik bijel (i obložen ?). Uglavnom, uzroka može biti nekoliko: 1. postojanje pseudomembrana kao posljedica kataralne upale (respiratorni infekti npr. sinusitisi, kronični faringitisi), dalje gastrične tegobe gdje zbog kronične bakterijske upale dolazi do pojave nježnih membrana na jeziku; 2. kronična upala kandidom i to osobito pseudomembranozna kandidijaza može dovesti do pojave obloženosti jezika ( prisutne bijele nježne naslage koje se struganiem skidaju) i 3. kod kronične upale vezane na gastrointenstinalni trakt ( kronični erozivni gastritis, ezofagealni refluks) zbog kronične iritacije (kiselinom) dolazi do pojave hiperkeratoze (pojačanog orožnjenja) filiformnih papila. Navedene paile jezika se izdužuje i zabog pojačane keratinizacije su bjeličaste što poput bijelog tepiha prekriva jezik.
Prema tome jezik je potrebno liječiti ovisno o uzroku. Potrebno je napraviti detaljan pregled kod specijaliste oralne patologije koji će primjenom odgovarajučih tastova i obrade ustanoviti o čemu se kod Vas radi i preporućiti Vam odgovarajuću terapiju.

Marijana

imam vec 2 meseca problema sa pecenjem jezika i celu usne duplje. prvo mi je pronadana streptokoka na jeziku. uzimala sam terapiju i na zadnjem brisu je nema. tegobe su se i dalje nastavile. sledecim brisom pronadena je kandida i od tada uzimam nistatin. tegobe su se malo umanjile ,ali ne prestale. I pored uzimanja terapije i dalje imam naslage na jeziku i po malo otecene papile u gornjem delu jezika .Citala sam i prethodne poruke i odgovore pacijenata i vidim da se to puno povezuje sa zeludacnim tegobama. Imala sam pre 2 god. helikobakter koji je lecen. da li bi ove moje tegobe mogli biti izazvane time?

Marko

Poštovanje
imam upalu zuba,koji je sav skoro posmeđio i nikada me ne boli.Okolno meso me ne boli ali cini mi se kao da iz njega izlazi neki gnoj i na dodir je jeko mekano i ima neugodan miris i to traje vec skoro 2 godine i nekada pocne krvariti sam od sebe,sta da radim,imam veliki strah od zubara i molim pomoć da to rijesim??ima li kakvih posljedica sto to traje vec 2 godine?
Hvala

bobi

postovani, ja vam pisem iz makedonije,iz skoplja,imam problemi sa grlo,imeno osecam kako da mi je celo lice poteceno i kad gutam nesto osecam iz grla,ne znam sta da radim otosao sam kod ljecnioka i uzeo terapiju ali ne pomaze ,bojim se mnogu sta da uradim ne znma molim vas pomozite mi, zasto ni jedna terapija sa antibioticima ne pomaze.

Doc. dr. sc. Dolores Biočina-Lukenda, dr. stom

Na temelju iznesenog vrlo je teško reći o čemu se kod Vas radi. navodite bolove u grlu te otežano gutanje koje se nije popravilo niti nakon antibiotske terapije. ono što Vam mogu savjetovatije jedino da se javite specijalisti otorinolarnogologije koji će nakon pregleda najbolje moći reći o kojem se problemu kod Vas radi.

Doc. dr. sc. Dolores Biočina-Lukenda, dr. stom

Poštovani, iako Vam odgovaram sa zakašnjenjem smatram da se svakako što prije morate javiti svom stomatologu i riješiti problem navedenog zuba. Postojanje kronične upale zuba može potaknuti nastanak zdravstvenih tegoba koje ne moraju biti vezane na sam oboljeli zub, već se manifestirati i na udaljenim oraganima uzrokujući bolest.

tara19

Poštovana doktorice, već par mjeseci imam bijele naslage na jeziku. Radila sam bris jezika prije tjedan dana, a danas su nalazi pokazali da nije izolirana nijedna bakterija niti gljive. Nemam problema sa želucem, imam zdrave zube, nisam uzimala nikakve tablete ili druge oralne preparate, pa ne znam koji bi bio razlog bijelim naslagama na mom jeziku. Imam devijaciju septuma, pa ponekad teže dišem na desnu nosnicu, a i imam trajni alergijski rinitis, da li bi to mogao biti uzrok? Hvala Vam najljepša.

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Postovana,
bijele naslage na jeziku, koje navodite, mogu se javljati u sklopu raznih patoloskih stanja te se kao takve mogu uklapati u razne oralno-medicinske dijagnoze, ali isto tako mogu ponekad biti normalan (fizioloski) nalaz. Potrebno bi svakako bilo uzeti detaljnu povijest bolesti te napraviti klinicki pregled bez kojeg je nemoguce pricati o ikakvoj dijagnozi. Ponekad ljudi subjektivno imaju osjecaj bijelog jezika ili naslaga na jeziku, ali mi klinickim pregledom ne ustanovimo nista sto odstupa od normalnih morfoloskih varijacija i normalnog nalaza, odnosno izgleda jezika. Stoga bi bilo najbolje da se javite na pregled specijalisti oralne patologije odnosno oralne medicine.

lonelyboy007

Poštovani!

Već duže vrijeme primjećujem bijelu naslagu na stražnjem dijelu jezika, inaće, prije pola godine dijagnosticiran mi je erozivni gastritis, popio sam kuru ljeka iako i dalje ponekad znam osjetiti simptome, no ne toliko često kao ranije. Također pojavljuje se neugodan zadah iz usta, koji je smatram povezan sa tim bijelim pokrovom na jeziku. Da li je bijeli pokrov usko povezan i sa dijagnozom bolesti, ili nešto drugo? Kako se riješiti njega i neugodnog zadaha?

Hvala!

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

bijele naslage na jeziku, koje navodite, mogu se javljati u sklopu raznih patoloskih stanja te se kao takve mogu uklapati u razne oralno-medicinske dijagnoze, ali isto tako mogu ponekad biti normalan (fizioloski) nalaz. Potrebno bi svakako bilo uzeti detaljnu povijest bolesti te napraviti klinicki pregled bez kojeg je nemoguce pricati o ikakvoj dijagnozi. Ponekad ljudi subjektivno imaju osjecaj bijelog jezika ili naslaga na jeziku, ali mi klinickim pregledom ne ustanovimo nista sto odstupa od normalnih morfoloskih varijacija i normalnog nalaza, odnosno izgleda jezika.Moguce je da su naslage (bile) povezane s gastricnim problemima, ali je takoder moguce da se javljaju nevezano s zlucanim problemima. Neugodan jezik moze biti uzrokovan istim naslagama koje navodite, ali takoder moze imati jos citav niz uzroka, sto ce se ustanoviti detaljnom anamnezom i pregledom. Najbolje bi bilo da se javite na pregled specijalisti oralne patologije odnosno oralne medicine.
Jezik svakako cetkajte i odrzavajte redovito dobru oralnu higijenu.