Kontracepcija

Važne informacije o kontracepciji - obavezno pročitati

irena2112

Poštovani, ovaj ciklus sam počela piti kontracepcijske tablete. Nuspojave poput mučnina, tamnijeg iscjetka i glavobolje su trajale kratko, ali sad me nešto drugo brine. 19. mi je dan ciklusa a već sam počela osjećati napetost i povremeno grčeve u donjem dijelu trbuha. Uglavnom je slabijeg intenziteta, samo ponekad jačeg. To traje vec 3-4 dana, svaki dan nešto jače nego prethodno. Simptome PMS-a sam uglavnom dobivala kojih 5-7 dana prije, a ne 10 i više. Zanima me je li to normalno, tj dio prilagodbe na tablete ili je nešto drugo u pitanju?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
navedene tegobe su nuspojave oralne kontracepcije koje uglavnom nestaju u prva tri mjeseca.

Majita-22

Poštovani,

već nekoliko mjeseci pijem pilule Diane - 35, te mi menstruacija traje otprilike 5 dana.
Ovog mjeseca sam napravila pogrešku i umjesto na 8. dan pauze ja sam uzela novu pilulu na 7. dan pauze (menstruacija mi dolazi na 5. dan pauze).
Te mi je menstruacija trajala svega 3 dana.
Zanima me dali sam sama prouzročila trajanje menstruacije od 3 dana? Po obilnosti i boji je bila kao i sve prethodne. Nikada nisam niti jednu pilulu propustila, te ih sve redovno uzimam.
Hoću li sada biti jednako zaštićena kao i da sam uzela na 8. dan pauze pilulu iz novog blistera?
Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
neće se ništa dogoditi i cijelo vrijeme ste zaštićeni od trudnoće.

monika16

Poštovani,
danas trebam započeti piti kontracepcijske pilule (za 28 dana). Zanima me da li između pakovanja trebam uzimati pauzu ili nakon 28 dana odmah započeti novo pakovanje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod tableta koje se uzimaju 28 dana nema pauze.

monika16

Poštovani,
slučajno sam izgubila jednu kontracepciju tabletu. Da li samo trebam nastaviti piti tablete do kraja pakovanja?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uzimanjem tableta po uobičajenom rasporedu. Ciklus će biti kraći za jedan dan, a učinkovitost neće biti smanjena.

mila32433243

Poštovni, molim vas za pomoc i odgovor.

Prvu kutiju Triquilara pocela sam piti 3.6.2017., redovito sam uzimale sve tablete u isto vrijeme, sve do 19. tablete koju sam zaboravila popiti. Proslo je 13 sati od uzimanja tablete kada sam ju popila i ostale dvije preostale u kutiji sam uzela u normalno vrijeme. Nisam slijedila upute za treci tjedan oko spajanja kutija i onu drugu opciju vezanu za ne pijenje zaboravljene tablete i pocetka nove kutije, s obzirom da mi je prvi mjesec uzimanja kontracepcije a spolnog odnosa nije bilo prije propustene tablete.

Nakon propustene tablete odnosa je bilo s dodatnom zastitom te je menstruacija dosla s 26.6.
Zanima me jesam li pogrijesila sto sam na temelju tih sat vremena na svoju ruku popila tabletu iako je proslo 13 a ne 12 sati od posljednje tablete. Da li je zastita znatno narusena? Ukoliko se koristi dodatna zastita iduca dva tjedna i pocinjem s novom kutijom normalno 1.7. hocu li biti zasticena i dalje u potpunosti?

Hvala vam puno na pomoci.

zabrinutam55

Postovani,
Ovo mi je treca kutija kontracepcijskih pilula, prva dva mjeseca sam dobila stvari na vrijeme uz to da su mi drui mjesec bile jako bolne, a ovaj mjesec sam dobila skoro dva tjedna ranije. Bila sam pod jakim stresom u zadnje vrijeme pa ne znam dali je do toga ili necega drugog. I zanima me dali da nastavim piti ovu kutiju tableta do kraja ili?
Hvala lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za mila, nastavite s redovnim uzimanjem tableta od 1.7., zaštita neće biti smanjena.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za zabrinutam, ukoliko ste dobili krvarenje za vrijeme uzimanja kontracepcijskih tableta najvjerojatnije se radi o probojnom krvarenju. Nastavite s uzimanjem tableta i pričekajte menstruaciju. Ukoliko ne dođe preporučam pregled.

n_15

Postovani, pila sam 3 mj diane 35 i prestala sam piti ovaj mj. Imala sam prije 72 h dva spolna odnosa prekinutim snosajem u razmaku od pola sata, 2 dana prije ovulacije.kolika je vjerojatnost da sam trudna i je li prekasno da popijem tabletu za dan poslije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pilula se može uzeti do 5 dana nakon odnosa. Obzirom da je odnos bio u vrijeme plodnih dana preporučio bih da je uzmete.

Skalpel123

Postovani,
Uzela sam tabletu Elleone 12 sati nakon odnosa te nakon sta sam ju popila za 5 sati sam povracala,ujedno to mi je bio zadnji dan plodnih dana.Zanima me dali tableta djeluje posto mi je bio zadnji dan plodnih dana i dali je povracnje djelovalo na ucinak tablete?
Hvala Vam na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tableta se uspjela apsorbirati. Osim što spriječava ovulaciju ona spriječava i implantaciju ukoliko je došlo do oplodnje. Ipak, treba znati da učinak nije 100%-tni.

Natural19

Poštovani,

Pijem Naeila kontracepcijske pilule drugi mjesec. Imala sam spolni odnos sa deckom 27. dan nakon zavrsetka menstruacije i ejakulirao je u mene. Sutra bih trebala dobit menstruaciju. Zanima me postoji li mogućnost trudnoće s tim da sam jucer tabletu uzela sat kasnije.

Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće.

Danyyca

Postovani,

Pila sam Daylette pilule za kontracepciju 6 meseci, medjutim posto sam bila u inostranstvu neplanirano prestala sam da ih pijem. Pre nedelju dana sam imala nezasticen seksualni odnos bez ejakulacije u meni i popila sam escapelle pilulu za dan posle.
Juce sam imala braon iscedak a danas vec krvarenje koje je poput normalnog (bas danas je trebalo da dobijem menstruaciju). Zanima me da li mogu da pocnem sa pilulama daylette danas? Pitam zbog pilule za dan posle i nuspojave krvarenja. happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete početi s pilulama, ali za svaki slučaj, preporučam dodatnu zaštitu tijekom 7 dana.

Nazad
Naprijed