Rak dojke

Mario

Mojoj sestri ( 1959 god ) je nadjeno:

DG: Tu mamme 1. sin ante exulcerationem
Meta lenticularis cutis reg haemitoracis 1. sin
Meta vertebree VTH et VL
Fractura pathologica VTH 6 et 7
St post extirpation meta lenticularis cutis
haemithoracis 1.sin

Indikovana je hemioterapija po FAC protokolu te terapija bifosfonatima, te singl iradijacija atakiranih polja.

Kakvo je vase misljenje i prognoza ?

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše sestre radi se o vrlo uznapredovalom, metastatskom karcinomu dojke(stadij IV; najvuznapredovaliji stadij). Prognoza je na žalost loša. U ovoj fazi, karcinom dojke je neizlječiva bolest. Liječenjem se može postići samo ublažavanje simptoma i donekle produljenje života. Samo oko 50% bolesnica s karcinomom dojke u ovoj fazi preživi dvije godine. Kemoterapija po shemi FAC je djelotvorna kemoterapija, alo osim nje postoje moderniji i djelotvorniji protokoli koji uključuju taksane(TAC ili TA) protokoli. Također, trebalo bi odrediti HER-2 status tumora i ako je pozitivan primijeniti liječenje "Herceptinom"(trastuzumabom).