Ginekološki pregledi zbog hormonoterapije nakon op. Ca mammae

Ladora

Poštovani doktore, molim Vas da me informirate o potrebi ginekoloških pregleda nakon operacije karcinoma dojke i hormonoterapije Nolvadexom. Imam 61 godinu. Dijagnoze:
1. C50 Neoplasma malignum mamme dex, Er 30% Pr 30% (2007) Poslije operacije sam imala kemoterapiju, 6 ciklusa AC ( prestanak menstruacije), radioterapiju d.dojka 50Gy/25+boost 5 X 250 cGy. Imala sam i hormonoterapiju tamoxifen 5 godina i dvije godine letrozol do 2014. godine. Na ginekološkim pregledima tada, endometrij je bio i do 9mm. Nakon prestanka uzimanja Nolvadexa 2013. godine, opet sam dobila menstruaciju, a endometrij je bio 4-5mm. ZM bila je u srpnju 2013.
2. C50.9 Neoplasma Malignum mammae, non specificatum I.sin Er.100%Pr 95% (veljača 2022.)
Sada čekam termin za zračenje lijeve dojke i ponovo pijem tamoxifen (Nolavadex) malo više od 2 mjeseca.
Prije mjesec dana sam primjetila iscjedak iz rodnice za koji mislim da je posljedica uzimanja tog lijeka. Inače drugih tegoba nemam. Nisam seksulano aktivna. Zadnji puta sam bila na ginekološkom pregledu u prosincu 2015. PAPA i UZV zdjelice je tada bio uredan. DG Leioniom maternice. Možete li mi odgovoriti mora li se i sada pratiti kako Nolvadex djeluje na endometrij i maternicu ili je to važno samo za mlađe žene.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Nolvadex uzrokuje zadebljanje sluznice maternice (endometrija) stoga je potrebno ultrazvučno pratiti debljinu endometrija. Ovisno o debljini sluznice, odlučuje se o daljnjim postupcima.

Ladora

Hvala Vam na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.