HRABRI - forum za zaštitu djece

Savjetodavna linija, za djecu

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

bez izlaza-traume silovanog djeteta

santom

Uf, otkud početi..Kao dijete od 10godina, dečko mi je proživio užasnu traumu. Brutalno je višestruko silovan od starijih sumještana kao osveta njegovom tati( to je bilo za vrijeme rata).Sada ima 26godina, alkoholičar je (pije od 12-13god, ne bi bilo pretjerano reći gotovo svakodnevno), depresivan je( jaka depresija),alkohol samo pojačava depresiju, depresija alkoholizam, traume, strah, tjeskoba,noćne more (zubi su mu ispucali od stiskanja čeljusti).Probali smo ići na grupno liječenje alkoholizma, samo bi se još više opijao od toliko priče o alkoholu, a i alkoholizam je posljedica traume silovanja koju nikada nije liječio. Išao je psihijatrima, nikad uz odgovarajuću terapiju, a i ne shvaća ih baš ozbjjlno(nikada nikome nije rekao što je proživio). Piskarala, kaže. U glavi je još uvijek prekrasno dijete, čista nevina ljepota dijeteta uništena od strane ljudi protiv kojih se nije mogao braniti.
kad popije je autodestruktivan, suicidalan, svadljiv, i ljudi ga zbog toga odbacuju (zašto imati posla s takvim?) a to ga boli jer strašno želi biti prihvaćen iako je svjestan da ga odbacuju zbog alkohola..Ne pije, lijeva u sebe, što više i što brže, do čistog tupila.Tablete koje god, kad god.Neko vrijeme i heroin, no sad nije više u tom okruženju. Kaže da otkad je samnom da je bolje, ali vidim da nije i da će puknuti, to je pitanje vremena.
Stvarno mi treba savjet, pomoć. Mislim da ne mogu sama iako odustati neću.

Savjetodavna linija, za djecu

Poštovana,

hvala Vam što ste se obratili Hrabrom telefonu za pomoć te što ste sa nama podijelili ovu zaista tešku priču.
Vjerujem da Vas cijela ova situacija jako opterećuje, a ne mogu ni zamisliti sa kolikom se boli i razočaranjem Vaš dečko suočava svakodnevno prisjećajući se traume seksualnog zlostavljanja iz djetinjstva.
Stanje u kojem se Vaš dečko nalazi zvuči zaista vrlo ozbiljno, te je neizbježno da on potraži stručnu pomoć kako bi se suočio i proradio događaje iz djetinjstva. Seksualno zlostavljanje predstavlja jedno od najvećih trauma za djecu, kao i za odrasle osobe, te je samostalno predvladavanje i suočavanje sa navedenim često nemoguća misija. Jako često žrtve zlostavljanja posežu za različitim sredstvima kako bi ublažili bol ili zaboravili iskustvo koje su proživjeli (alkohol, droge, kockanje i dr.). No, bitno je da vodite računa o tome da zaborav samog događanja iz djetinjstva nije cilj, već je cilj da Vaš dečko nauči normalno svakodnevno funkcionirati, njegovati postojeće i sklapati nove odnose uz navedeno iskustvo seksualnog zlostavljanja. To naravno nije lako te treba puno, puno rada koje će teško ići bez stručne pomoći.
Definitivno je liječenje od alkohola i droga obavezno, ali terapija u vidu konktinuiranih razgovora je od ključne važnosti. Moguće da je Vaš dečko do sada naišao na psihijatre koji mu nisu odgovarali, pa je prema njima razvio neku vrstu otpora i nepovjerenja. Ali stručnjaci mentalnog zdravlja je zaista razlikuju te koriste različite pristupe klijentu. Razgovarajte sa njim o tome koliko Vas boli kada ga vidite tako nesretnog i autodestruktivnog te mu iznesite ideju o ponovnom posjetu psihijatru/psihoterapeutu.Vjerujem da će mu Vaša podrška jako biti potrebna te razgovarajte sa njim o tome da ste tu za njega i da mu želite najbolje.
Bilo bi jako dobro da se Vaš dečko javi na odjel za psihijatru na KBC-a Zagreb koji se nalazi na Šalati tel. 01 4552 333. Tamo se nalazi cijeli dio za mentalno zdravlje te se kontinuirano provodi tretman. Također, u Bolnici sestara Milosrdnica se nalazi dio za alkoholizam gdje je odvikavanje supervizirano od strane psihijatara,ali bi definitivno preporučila da se prvo obrati za pomoć u KBC Zagreb.
Naveli ste da je Vaš dečko i suicidalan. U nastavku ću Vam napisati broj Centra za krizna stanja i prevenciju suicida koji radi 0-24 te ukoliko se Vaš dečko nalazi u teškom stanju, bilo bi dobro da se njima obrati za razgovor 01/2421 603 ili 01/2388 888 (kućni 466).

Nadam se da će Vam neki od ovih savjeta koristiti! Želim Vama i Vašem dečku sreću i puno snage!

Srdačan pozdrav
Hrabri telefon