Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Uvećane limfne žlijezde kod djeteta tjekom upale grla i uha

Moli

Poštovani Dr Jovančević,

Djete od tri godine je prije 5 dana dobilo povišenu temperaturu 38, na pregledu kod pedijatra dobilo je antibiotik cefixim na koji dobro reagira, nakon tri dana terapije temperatura je pala na 37 pa na 36.5, no treci dan od terapije, a peti od prehlade opipali smo ispod vilice sa obje strane uvećane limfne čvoriće. Dijetetu je da napomenem dijagnostikovana upala uha i grla. Malo je veći otok sa strane upaljenog uha. Odveli smo dijete opet na pregled gdje je pedijatar rekao da je to vjerovatno reaktivni proces, te da ce do
kraja terapije ili jos tjedan dana nakon prehlade to biti regulirano. Krvna slika bi trebalo biti napravljena radi prevencije. Da li mislite da ima razloga za brigu, i da li imate savjet da li se moze djetetu na tom mjestu stavljati topli oblog jer mu pomalo smeta, ne bih rekla da boli. Hvala unaprijed. Lp

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu riječ je o povećanju limfnih čvorova kao odgovor na infekciju. Ne treba ništa činiti - čekajte dok infekcija prođe i čvorovi se postupno smnje. Ne moraju nestati