Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Dugotrajni problemi sa zubom nakon vađenja živaca

rafaello

Poštovani, prije godinu i pol me odjednom počeo boliti zub pa sam otišla kod zubara koji je rekao da je došlo do upale zubnog živca na gornjoj lijevoj šestici, izvadio živce i stavio nove. Poslana sam na snimanje lijeve strane čeljusti, a ar tjedana nakon toga meni je izbila gnojna fistula, povećali se limfni čvorovi s lijeve strane vrata koji su bili bolni na dodir i dobila sam antibiotike. Zubar je ponovno otvorio zub i punio korijenske kanale, međutim fistula je i dalje uvijek bila prisutna. Ponovno sam išla na snimanje i opet mi je zub otvaran i liječen. Par mjeseci je bilo dobro, a zatim me opet počelo boljeti i fistula je i dalje postojana. Poslana sam kod dentalnog patologa koji me uputio na rtg samo tog zuba i rekao da se vidi cijeljenje lezije te neka se javim za 6 mjeseci. Prošlo je 8 mjeseci i odjednom me počeo zub jako boliti da bih morala po pet tableta na dan piti. Otišla sam kod zubara koji mi je dao antibiotike, a zatim i kod dentalnog patologa koji me ponovno poslao na rtg zuba i rekao da se upala proširila. Iz nosa mi je danima išao žuti sekret koji je smrdio i imala sam stalno temperaturu 37.1 / 37.2. Otvorio mi je zub i rekao da je gnoj počeo istjecati u velikim količinama pa moram otići na CT kako bi vidio može li se uopće zub spasiti.Ostavio mi je otvoren zub i za tjedan dana ponovno idem na pregled kada če odlučiti što sa zubom. Moje pitanje je je li previše štetnošto sam napravila 4 snimke zubi u godinu i pol, a sada idem i na CT i s obzirom da sam nosila aparatić za zube kolika je mogućnost da se zubi naprije razdvoje ako mi se zub bude morao vaditi?

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Doze zračenja koje se koriste u dentalnoj medicini su minimalne pa oko toga ne trebate brinuti.
Zub se može izvaditi bez nekih posebnih problema bez obzira na ortodontsku terapiju.