Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.
Broj tema: 4017 | Broj poruka: 14454
Ante Perica, dr. med.
Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38
Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje
|
Autor
|
Poruka
|
|
Branko
|
08.01.2004. 16:24
Poštovani, imam tamne mrlje na koži čela koje su napravilno raspoređene i raznih veličina, a javljaju se i na licu u blizini jagodica.
Izgledaju kao nekakav lišaj tamno smeđe boje. Prvo sam pomislio da se radi o neakakvoj depigmentaciji ili nečim sličnom.
Napominjem da su prisutne već duže vremena i da ne primjećujem nikakve promjene stanja. Ne smetaju, niti svrbe, ali iz estetskih razloga molim za savjet. Može li se liječiti samostalno ili preporučate posjetu dermatovenerologu. Zahvaljujem.
|
|
mr.sc.dr. Suzana Ljubojević
|
12.01.2004. 12:47
Prema Vasem opisu moglo bi se raditi o dg Melasma (Chloazma). Naime radi se o hiperpigmentacijama (tamnim mrljama) koje su nejednoliko, neostro ogranicenosmjestene uglavnom na licu (obrazi, celo), vratu i podlakticama. No opisane promjene se najcesce javljaju u zena. Tocan uzrok nastajanja tih tamnih mrlja se nezna, no najcesce su povezani s hormonima, uzimanjem nekih lijekova, endokrinoloskim bolestima i bolestima jetre te koristenjem nekih kozmetickih preparata te nakon izlaganja suncu. Terapija je cesto dugotraja, a najcesce se sastoji u upotrebi krema za izbjeljivanje, koje sadrze vocne kiseline, hidrokinon.
S obzirom da se na temelju Vasih podataka ne moze tocno zakljuciti o kakvom je obliku hiperpigmentacija rijec, savjetujem Vam pregled nadleznog dermatologa, koji ce na temelju Vasih podataka i izgleda klinice slike vidjeti o kakvom je ovliku poremecaja rijec i sugerirati Vam odgovarajuce lijecenje.
|