Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.
Broj tema: 6685 | Broj poruka: 26569
Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.
Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126
Morate biti prijavljeni kako bi imali pristup forumu. Prijaviti se možete na sljedeći način: ovdje
|
Autor
|
Poruka
|
|
Mamina Maza
|
26.09.2007. 09:40
Postovani Dr. Richter,
na pocetku bih Vam prvo uputila izvinjenje za opsirnost koja slijedi.
Moja djevojcica je hospitalizirana sa 32 dana zbog gubitka tezine, bile smo u bolnici 4 dana i doktori nisu otkrili nista osim povecanih transeminaza. Otpustene smo sa uputom na redovno javljanje na gastroenterohepatolosko savjetovaliste i uputom za eho abdomena. Nalaz uradili i svi organi koji su mogli biti obuhvaceni istim su OK.
U toku redovnih kontrola u savjetovalistu radili smo vise analiza krvi i urinokulture, transaminaze u padu, bebica pocinje napredovati ali dr je zeljela iskljuciti da sam joj mozda ja nesto "prenijela" pa radimo markere jetre (obje) i ponovnu urinokulturu. Moji markeri su bili OK ali se u toku analize pokvario aparat bas dok su radili bebine nalaze, ponavljajuci nalaz sestra nam savjetuje da ponovimo i urinokulturu. S obzirom da je bebica upravo imala stolicu u pelenu ja zelim da je operem ali oni mi nisu dozvolili (dovoljno je da se izbrise bebi maramicama), apliciraju joj kateter i nalaz nam pokaze 10 na 7 e.colli. Upuceni smo nefrologu, koji nam je prepisao esbesul sir. 2x1/2 kk 10 dana. Nakon toga slijede mjeseci sterilnih urinokulutura pa onda 10 na 4 terapija ceporex sir. ili cefalexin sir. onda opet sterilno i uputa na MCUG koja nam u zakljucku kaze: Ovim pregledom se ne dokaze vazikouretralni refluks. Napominje se da djetetu zbog zivotne dobi-nesaradnje (9 mj.)nije uradjen postmokcioni snimak.
Nakon toga ponovno e.colli 10 na 5 terapija cefalexin sir. 7 dana a nakon toga pyeloseptil sir. mjesec dana da bi pet dana nakon zavrsene terapije nalaz pokazao prisustvo e.colli 10 na 7. (juce) .
Sutra idemo nefrologu koji ce nam najvjerovatnije ponovo dati neki antibiotik.
Molim Vas Vase strucno misljenje i savjet sta nam je dalje ciniti.
Ukoliko je potrebno mi bi dosli i kod Vas na pregled iako zivimo u Sarajevu.
Unaprijed zahvalna zabrinuta majka!
Srdacan pozdrav
|
|
Mamina Maza
|
26.09.2007. 11:20
Zaboravila sam napomenuti da bebica nije imala temperaturu, i da je to jedna aktivna, vasela i napredna djevojcica. Njen nefrolog se cak raduje kada je vidi i nije mu jasno kako to da do sada nije imala povisenu temperaturu.
Oprostite na opsirnosti.
Srdacan pozdrav
|
|
Darko Richter, dr. med.
|
26.09.2007. 17:50
Nije mi jasno, uz toliko razvučene pretrage, da nijednom nije učinejn UZ bubrega i kanalnog sustava. Inače, mislim da je dijete zdravo, ali bih volio vidjeti i uredan ultrazvučni nalaz.
|
|
Mamina Maza
|
27.09.2007. 12:20
Hvala na brzom odgovoru ! (nemogu da vjerujem da mi to niko nije spomenuo 10 mjeseci)
Cim dobijemo nalaz ponovo cu Vam se javiti.
Veliki pozdrav
|
|
Maca1
|
06.03.2009. 21:55
U septembru 2008. dijagnostikovana mi je E.colli.Tada mi je nalaz pokazao da mi je u mokraći prisutno preko 10 na 5 bakterija E.colli.Doktorica mi je uključila Noracin tab. koje sam pila 11 dana.onda je nalaz pokazao prva 2 dana sterilna mokraća a 3 dan 2000 bakterija.Onda mi je uključen Nitrofurantoin 21 dan-radila sam nalaz i mokraća sterilna.Kroz 1 mjesec radila sam opet nalaz i prva 2 dana mokraća sterilna,3 dan 1000 bakterija i ništa mi nije uključeno.Umeđu vremenu sam radila UZ bubrega i sve je u redu.Zamolila bih vas da me posavjetujete šta dalje da radim.Ovo stanje mi se ponavlja 1 godišnje (u zadnjih 4-5 godina) na prelazu godišnjeg doba ljeto-jesen tj. kada osjetim hladnoću.Unaprijed vam zahvaljujem s nadom da ćete mi pomoći.
|
|
Darko Richter, dr. med.
|
06.03.2009. 23:25
Imali ste samo jednu jedinu uroinfkeciju, u spetombru 2008., i to je pod upitnikom. Da li ste imali ikakve tegobe, jer, zbog čega se pretrađivao urin? Ostlao nisu bile nikakve uroinfekcije.
Ovo o prijelaznim godišnjim dobima mi nije poznato iz medicinskih udžbenika, a s obzirom da liječim uglavnom djecu, ntii iz iskustva. Imam samo uvid u vlastitu ženu, koja ima drugačije smetnje.
|