Studija Nestlé istraživačkog centra utvrdila čimbenike koji utječu na crijevne bakterije kod dojenčadi
Nestlé istraživački centar (Nestlé Research Center) objavio je rezultate istraživanja o ulozi vanjskih čimbenika na razvoj ključnih crijevnih bakterija kod dojenčadi. Crijevne bakterije se obično nazivaju mikrobiomi te se sastoje od oko 100 bilijuna mikroorganizama koji žive u tijelu i obavljaju različite važne funkcije, uključujući i podržavanje imunosnog sustava.
U studiji objavljenoj u časopisu mBio Američkog društva za mikrobiologiju detaljno su prikazani rezultati istraživanja koji će biti važni za razvoj prehrambenih proizvoda namijenjenih trudnicama u budućnosti.
Nestlé istraživački centar, najveći privatni istraživački prehrambeni centar na svijetu, na istraživanju je surađivao s međunarodnim konzorcijem EpiGen, koji je ostvario značajna istraživačka otkrića u posljednjih nekoliko godina na području prehrane majki i male djece. Konzorcij se sastoji od stručnjaka sa sjedištem u pet centara diljem svijeta, uključujući Singapurski Institut za kliničke znanosti Agencije za znanost, tehnologiju i istraživanje, koji je vodio aktualno istraživanje.
Nestlé u suradnji s konzorcijem EpiGen od 2011. godine proučava kako prehrana i stil života trudnica utječu na djelovanje gena njihovih beba te kako ove suptilne epigenetske promjene utječu na budući zdravi rast i razvoj djece.
Istraživanja Nestlé istraživačkog centra posebno su usmjerena na čimbenike koji utječu na djetetov fizički i kognitivni razvoj te razvoj metaboličkog i imunološkog sustava u prvih 1.000 dana – 270 dana trudnoće te po 365 dana prve i druge godine djetetovog života, kao i na ulogu prehrane u tom periodu.
Nestlé Nutrition Institute i tvrtka Nestlé Adriatic 14. ožujka u Zagrebu organiziraju kongres pod nazivom "Novi izazovi u prehrani prvih 1000 dana: Pogled u budućnost". Na kongresu će više od 300 pedijatara iz regije imati priliku slušati predavanja o ovoj i sličnim temama.
Izvor:
Nestlé