Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Akne na vratu

Anit@

Poštovani,

Imam 26 godina i užasne akne po vratu. Od puberteta imam problema s aknama, te sam 2009.imala povišen testosteron 4,5 (Ref.int. 0,2-2,6). Neko vrijeme sam pila minociklin i yasmin te se stanje smirilo. Ovo ljeto stanje se značajno pogoršalo, posebice na vratu, lice mi je relativno čisto. Ponovno sam vadila spolne hormone, a nalaz je u granicama ref. vrijednosti.
Referentni interval
Prolaktin 314.7 72-511
FSH 11.9 3,50-12,5 (folikularna faza-hormoni vađeni 3. dan ciklusa)
LH 4.5 2.4-12.6
Estradiol 152.8 46-607
Testosteron 1.75 0.22-2.9
Slobodni testosteron 0.0237 0.004-0.039
SHBG 52.6 26.1-110

Također sam radila UZV jajnika koji je uredan što znači da možemo isključiti policistične jajnike (nalaz hormona uredan kao i uzv).
Hormoni štitnjače su također u granicama ref.vrijednosti kao i hepatogram.
Budući da nisam u pubertetu i da ovo stanje nije normalno za moju dob, a svi nalazi su uredni, želim naći nekakvo opravdanje za moje stanje. Zanima me da li bi trebala još nešto kontrolirati (helio pylori, alergije...) jer sam očajna.

Trenutno pijem po savjetu dermatologa doksiciklin i diane 35, te koristim losion s klindamiciom i mirobact mast.
Znači ja Dianama liječim policistične jajnike koji u mom slučaju nepostoje. Također svih ovih godina nisam primjetila nikakvo poboljšanje koristeći losion s klindamicionom.
Lagano sam sita dermatologa koji vas ne pregledaju kako spada nego vam po nekakvoj šabloni prepišu doksiciklin , kontracepciju i losion s klindamicinom. Ne želim nikoga uvrijediti, ali to sam si mogla i sama dati takvu terapiju.

Molim Vas, za vaše mišljenje. Unaprijed zahvaljujem.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Akne su moguće i u 26. godini (i kasnije) i ne javljaju se samo u pubertetu. Nadalje, akne nemaju uvijek konkretan uzrok. Mislim da nema potrebe za dodatnim pretragama (alergije, H. pylori i slično jer to nema nikave veze s aknama). Konkretnu terapiju vam ne mogu preporučiti preko računala, ali tetraciklni (doksiciklin) su načelno dobar izbor. Ono što se obično ne preporuča je njihova kombinacija s lokalnim antibioticima (klindamicin i mupirocin-Mirobact). Trebaju li Vam Diane 35, stvar je procjene pojedinog liječnika (one se mogu davati i ako nemate policistične jajnike).

Anit@

Poštovani,

Zahvaljujem na brzom odgovoru. Nažalost, ovaj forum ne nudi mogućnost ubacivanja slika, a rado bih Vam poslala sliku da vidite stvarno stanje. Nisam iz Zagreba pa ne mogu ni navratiti u Vašu ordinaciju. Sinoć sam se morala ustati u neko doba i umiti se jer me lice nesnošljivo peklo i svrbilo što znači da mi ta lokalna terapija uistinu ne odgovara i neću više ništa stavljati na lice. Možete li vi preporučit nešto??

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nažalost, ne mogu preko računala.