Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija na antibiotike

crni labud

Imam 27 godina i alergija na antibiotike se javila prije 2 godine. Tacno nije utvrđeno na sto sam alegicna simptomi su crvene tackice po tjelu i trnu dlanovi , stopala i usne tak je bilo u pocetku dok poslije gubitak zraka i nesvjestica. Inace panicarim pa dal je moguce da je to razlog ovom a ne alergija. .Doktori su diagnosticirali kao alergiju i jedino sto mi daju je inekcija antialergijska i bez puno pitanja tu se sve zavrsi.
Inace zdravo se hranim i vodim racuna o tjelo vjezbama. Nisam nikada imala problema sa antibioticima prije. Jedino dok sam bila jos mlađa nisam izbjegavala alkohol taj dan kad popijem tabletu protiv bolova . Nisam uzimala sa alkoholom nikada jedno na isti dan par sati razlike dal je to moglo da utice na ovo sad .
Molim vas da mi kazete sta je mogucnost pomenutim simptomima i sto dalje. Ja izbjegavam antibiotike tako da nisam dugo imala pomenuti problem. Okrenila sam se zdravoj prehrani i ljecenju prirodnim putem koliko je moguce.
Hvala
Aidadel

Darko Richter, dr. med.

Iz ovoga ne mogu ništa zaključiti, a ako bih htio biti kratak, odmah bih vam odbrusio da trebate otići do psihoterapeuta.
Dakle, ili je to, ili je nešto drugo, organskije. A da li je ovo potonje, moglo bi se vidjeti ako biste si dali truda da mi kažete o kojim je "antibioticima" riječ, kada se sve događalo, da li se događalo prije, ili nakon antibiotika, i da li se kada događala a da i niste bili svjesni da ste uzeli antibiotik, te, na kraju, ako ste uzeli antibiotik, kako dugo iza toga su izbili simptomi.

crni labud

Rijec je o kafetinu, paracetamolu,panadol extra, cak i klindamicinu ni jednu od navedenih nisam uzimala dok sam pila alkohola samo neofen.Ponavljam ne sa alkoholom.
Jos jedino sam koristila b kompleks za kozu i anti baby s kojima nije bilo vidni problema.
Da uvijek sam bila svjesna da uzimam tabletu i uvijek sa razlogom. A simptomi se javljaju otprilike 15 min ne prođe pola sata.
Hvala
Aidadel

Darko Richter, dr. med.

Nijedan od navedenih lijekova nije antibiotik, osim klindamicina. A vrijeme pojave smetnji govori da tu može biti neke veze. ja bih rekao da je u pitanju preosjetljivost na konzervanse, a ne prava alergija neposrednog tipa. Ako je to točno, slične biste smetnje mogli imati od aspirina i općenito salicilata, kukuruza, banana, Vegeta, konzervirane hrane i svih flaširanih, obojenih i ostalih "prirodnih" sokova i pića.

crni labud

Da i to nisam pomenula da nisam imala nikakve simptome od baralgina niti lokalne anestezije (kod zubara).

Da, sad ta preosjetljivost sto i ja vidim mogucnost dal to moze biti pa imunog sistema i dal je izljeciva ta preosjetljivost na konzervanse?Sto raditi?
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Te stvari, prije no što se uzmu zdravo za gotovo, trebe provjeriti alergološkom obradom. Dakle, obično je to kožni test na najčešže alergene, a uz to se testiraju konzervansi: salicilati, benzoat, glutaraldehid, tartrazin i još po koji. A na kraju se naprave provokacijski pokusi u bolničkim uvjetima, gdje dobijete jedan mali prašak, a nemate pojma da l' je to vaš konzervans, ili samo škrob. I onda se crno na bijelo vidi dobivate li vi stvarno te reakcije od dotične tvari, ili od nečeg drugog.