Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija na kravlje mlijeko

Ramijana

Poštovani doktore,
Dok čekam na termin kod gastroenterologa molim tumačenje nalaza spec IgE na KM:
f2 - milk
Concentration 0,7 kUA/l
Class: 2
Pedijatrica ne zna što znači nalaz i šalje me gastroenterologu, a ja se brinem da li mu smijem više davati mlijeko.

Prije ovog - PRICK na KM negativan i po mišljenju gastroenterologa može piti adaptirano mlijeko do nalaza spec IgE. ,

Dijete je staro 10,5 mjeseci i dojeno je 10 mjeseci. Sada je na NAN 2 + ostala hrana.
Ima jaki hrapavi osip po licu, blaži po bedricama i jači u pregibima koljena. Prije 20 dana koža je mazana kremom Advantan+ Betrion u trajanju od 7 dana što je pomoglo ali 4 dana nakon završetka terapije opet je stanje isto.

Darko Richter, dr. med.

Dijete nema nijednu kliničku smetnju koja bi ga klasificirala kao gastroenterološkog bolesnika.
Ima povišeni specifični IgE na kravlje mlijeko i simptomatiku nalik atopijskom dermatitisu. Dakle, atopičar je, tj. ima već dokazanu alergiju, koja će ga, vjerojatno, kroz koju kratku godinicu, minuti. No, isto je tako vjerojatno da će kasnije razviti još poneku alergiju, npr. na inhalacijske alergene. Zašto nije testiran na jaje (bjelanjak)?
Vjerojatno treba pokušati s isključenjem kravljeg mlijeka, ali, prije svega, s neutralnim masnim kremama ili mlijekom redoivto svaki dan na kožu.

Ramijana

Hvala vam na brzom odgovoru.
Još dok je bio dojen dok bi uzimao pre hipp u kašicama ili jogurt zacrvenio bi se oko usta na 20-ak min i to je sve.
Pošto sam morala prestati s dojenjem htjela sam vidjeti da li ga mogu prebaciti na adaptirano mlijeko i onda me pedijatrica poslala gastroenterologu.
Nakon neg PRICK testa gastroenterolog je rekao da i po simptomima ne bi rekao da je kravlje mlijeko uzrok ali eto napravit će spec IgE.

Dok smo čekali nalaz zatražila sam od pedijatrice kompl. alerg. obradu pa mi je dala uputnicu i jučer smo naručeni u Klaićevoj za 09.02.2011.( na Srebrenjaku nemaju termin prije 3. mjeseca)
Ima li kod vas možda raniji termin?
Njemu su trenutno simptomi najgori do sad.

Jaje mu još nisam davala i pazim da ga nema ni u namirnicama koje jede, a nadam se da će ga onda u toj obradi testirati i na to.

Još bi vas nešto pitala - da li se alergeni od sve hrane izlučuju u majčino mlijeko ili samo od pojedine?
Ja sam jedino strogo pazila da ne jedem kikiriki, a pedijatrica me bila "skinula" na 3 tjedna s mliječ.proizv. ali nije bilo poboljšanja.

Darko Richter, dr. med.

Kada je već bio na alergol. testiranju, greška je da nije pogledano i stanje s jajetom. Trebalo se, jer je to joše češće od mlijeka.
Ja bih kožu njegovao neutralnim mazilima, i ne bih davao kralvje mlijeko.

Ramijana

Prestajemo s konzumacijom mlijeka. Znate li nakon koliko vremena bi se trebalo vidjeti poboljšanje?

tuco_ri

Imam bebu staru 7 mjeseci. Beba je bila isključivo na prsima do 4 mjeseca. Tada nam je pedijatrica preporučila da počnemo po malo s kašicama što smo i učinili. Curica je dobivala 2-3 žličice kašice. Probali smo jabuku, krušku i jabuku i krušku na mlijeku. Nakon 3 tjedna povratila nam je sok od jabuke koji je pila. Povraćala je 7-8x. Nakon toga učinili smo pauzu od neka 2 tjedna da se beba malo oporavi, pošto je bila malo dehidrirala. Nakon toga smo joj davali: jabuku, krušku, jabuku i krušku na mlijeku, moje mlijeko s keksom, domaću jabuku s keksom, brokulu, špinat... Nakon svakog pokušaja je uslijdilo povraćanje. Povraćanje se javi 2-3 sata nakon obroka. Moram naglasiti da sam joj davala samo po 1 žličicu. Što više pojede ti više povraća. Ukoliko je to pola žličice tada povrati 3-4x. Bili smo na alegotestu. Pozitivan je na jaja i kravlje mlijeko. UZ abdomene je također uredan.
Da li ste se susretali s djecom koja imaju sličan problem? Da li znate možda što bi mogao biti uzrok našem problemu?
Hvala puno!!!

Darko Richter, dr. med.

Od jednog dana do tri tjedna.

Ramijana

Nastavno na prethodnu pretragu u kojoj je utvrđena alergija na KM i prestanak konzumacije istog te prelaska na Neocate (u prijašnjim postovima su detalji), napravili smo daljnje pretrage u Klaićevoj - prick test:
Histamin 5x5mm
Na Cl 0
Jaje 5x5mm
soja 0
KM 4x3mm
piletina 3x3mm
kikiriki 0
lješnjak 4x3mm
orah 3x3mm
pšenično brašno 2x2mm
jabuka 3x3mm
naranča 0
limun 0
grašak 0
krumpir 4x3mm
rajčica 0
mrkva 0
kakao 0
Na sve inhalacijske alergene prick test negativan.
Nalazi krvi još nisu gotovi.
Preporuka od alergologa: dijeta bez bjelanjka, kravljeg mlijeka i orašastih plodova.
Kako je sve to tamo bilo na brzinu tek kad sam došla doma sam pogledala detaljno nalaz pa vas sada pitam:
Zašto nam nije preporučeno izbjegavati i ostale namirnice na koje je pozitivan (piletina, pšenično brašno, jabuka i krumpir)?

Darko Richter, dr. med.

Za "tuco-ri" čiji post vidim sada prvi puta.
Odgovor: premalo relevantnih podataka. Zašto bi nekto povraćao jabuku, ako je u alergotestu pozitivan na mlijeko i jaje?

Darko Richter, dr. med.

Ja bih vam skinuo samo kokošje jaje, a na kravlje mlijeko ilješnjak napravio bih specifični IgE iz krvi. Nalaz je uvjerljivo pozitivan samo na jaje.

Ramijana

Hvala na brzom odgovoru.
Obzirom na alergiju na jaje - da li ga smijem cijepiti s navršenih godinu dana (upravo je navršio)?
Do sad je cijepljen po redovnom kalendaru cijepljenja.

Darko Richter, dr. med.

Teoretski da, a praktički ja bih ga vlastoručno cijepio, iako takvu preporuku ne bih izdao nekom drugom.

Ramijana

I naša pedijatrica je rekla da bi ga cijepila, a gastroenterolog da ga ne cijepim. Vidjet ćemo što će reći alergolog 23.3. (tad nam je kontrola)
U međuvremenu vas molim za mišljenje jer smo dobili nalaze krvi- zanima me što mu po vama ne bi trebali davati jesti.
Bjelanjak - 11.5 kUA/l, Class 3
Kikiriki - 0,35 kUA/l, Class 0
Lješnjak -1,16kUA/l, Class 2
Mlijeko - 0,50 kUA/l, Class 1 (po nalazu iz 1. mjeseca 0,70 kUA/l, Class 2)
Orah - 0,38 kUA/l, Class 1
Krumpir - 2,68 kUA/l, Class 2
Jabuka - 0,35 kUA/l, Class 0
Piletina - 0,35 kUA/l, Class 0

Total IgE - 87,7 kU/l
ECP - eozinofilni kationski protein - 12.4 µg/L
IgA - 0,4 g/L
IgM - 0,5 g/L
IgG - 5,0 g/L

Srdacan pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Ne treba mu davati ono na što ima nepovoljnu reakciju.

bibe

Poštovani doktore!
Moja beba ima 7 mjeseci, do sada je samo dojila uz dohranu s kojom smo krenuli sa 6 mjeseci, osim što je jedan put sa mjesec dana popila bocu adaptiranog i nije bilo nikakvih reakcija. Međutim sada ne prihvaća adaptirano,odnosno povrati ga uvijek tri sata nakon što popije, probali smo hipp i bebimil i isto se dogodilo od oba, doslovno sve izbaci iz sebe, je li u pitanju alargija na kravlje mlijeko, pedijatrica preporučuje da uzmemo hipoalergeno mlijeko, ali ja ne znan je li u redu da joj to dajem bez ikakvih pretraga, jer ako ipak nije alergična zašto joj davati hipoalergeno mlijeko, u obitelji nitko nema alergiju.
Hvala!

bibe

Poštovano doktore!
Moja beba ima 7 mjeseci, do sada je uz dohranu dojila, samo je jedan put popila bocu adaptiranog kad je imala mjesec dana i nije bilo nikakvih reakcija. Međutim, sada odbija adaptirano, odnosno sve povrati tri sata nakon što pojede, probali smo hipp i bebimil i od oba se dogodilo isto, doslovno sve je izbacila iz sebe, da li je to znak alergije na kravlje mlijeko ili joj jednostavno te dvije vrste što smo probali ne pašu, osip se ne pojavljuje, pedijatrica savjetuje da uzmemo hipoalergeno mlijeko, ali ja ne znam je li to u redu da pije bez ikakvih pretraga,jer ako ipak nije alergična zašto da pije hipoalergeno mlijeko.
Hvala

bibe

Poštovani doktore!
Moja beba ima 8 mjeseci, do sada je dojila uz krutu hranu koju smo počeli uvoditi sa 6 mjeseci, osim što je jedan put popila bocu adaptiranog i nije bilo nikakvih reakcija. Međutim sada ga ne podnosi, odnosno povrati tri sata nakon što pojede, probali smo hipp i bebimil i s oba se dogodilo isto, povraćala je 5,6 puta dok nije sve izbacila, da li je moguće da se radi o alergiji na kravlje mlijeko ili joj jednostavno te dvije vrste mlijeka ne pašu,nikakav osip se nije pojavljivao ni probavne smetnje, pedijatrica savjetuje da probamo s hipoalergenim mlijekom, ali ja ne znam da li je to u redu da pije bez da se naprave ikakve pretrage, jer ako ipak nije alergična zašto da pije hipoalergeno mlijeko.
Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Može i ne mora biti alergija na kravlje mlijeko. Ne mogu znati bez nalaza, bilo prick testa, bilo iz krvi.