Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Celogodisnji rinitis

dusanst

Postovani,

Radjenjem analize krvi odstupanje od ref. vrednosti imam EOS (7%) i LYM(44,6%), NEU(42, 8%) ostali parametri su uredu,a sto se tice urina sve je uredno osim povecane sluzi. Od tegoba imam problem sa celogodisnjim rinitisom, dok kada koristim kortikosteroidne sprejeve to kontrolisem cim prestanem vrati se. Jel mozete da mi date savet kojim lekarima bi trebalo da se obratim i da li je ovakva krvna slika i nalaz urina zabrinjavajuca ili je manje vise dobra ?Imam 32 godine... Hvala

Darko Richter, dr. med.

Urin je uredan, a krvna slika također, osim eozinofila (7% je povišeno). To ukazuje da smetnje rinitisa koje vas gnjave imaju najvjerojatnije alergijsku podlogu. Treba učiniti bris samog nosa iznutra na eozinofile i obavezno alergološko testgiranje na aeroalergene (grinja, mačka, peludi stabala-trava-korova-ambrozije, te plijesni). Odrasli obično idu pulmologu, a ako je pri ruci alergolog, ja bih savjetovao alergologa. Njih obično ima u većim bolnicama, ili uz pulmologe, ili uz reumatološke odjele. Dobri su i pulmolozi koji su često silom prilika i alergolozi, upravo zbog respiratornih alergija: rinitisa i astme. To da vam pomaže intranazalni kortikosteroid potvrđuje da se radi o rinitisu na eozinofilnoj podlozi - bilo s pozitivnom, bilo s negativnom alergijom, to će se vidjeti kada se učini alergološko testiranje.

dusanst

Veliko hvala na ovako detaljnom odgovoru, sve najbolje! Pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Sve u redu. Izvući ćete se vi, a srećom taj ponor zvan alergijski ili samo eozinofilni rinitis nije jako dubok.

dusanst

Postovani dr. Darko,
Odradio sam odredjene analize pa bih voleo da cujem vase misljenje zbog mog problema sa rinitisom:
Analiza cinka : 9umol/l
Helico bactery test : pozitivan
Vitamin D 64,5nmol/l
Histamin: 0.2ng/ml
IgE ukupni : 40.6 IU/ml

Darko Richter, dr. med.

U odnosu na snetnje koje ste spominjali, doista čudna lepeza nalaza. Malo objasnite što će vam cink, vitamin D, histamin itd.

dusanst

Postovani, te nalaze je trazila doktorka sa privatne klinike na koju sam isao inace po profesiji Imunolog.
I meni je nejasno i dalje sta bi moglo da utice na moj problem koji imam svakodnevno. Da li to uopste moze da bude povezano sa bakterijom ili nizim nivom cinka i vitamina D.

dusanst

Postovani,

Bio sam na privatnoj klinici kod Imunologa koji me je uputio na ove analize (histamin, cink, vitamin D).
Nije mi jasno zbog cega mi se onda meni javlja curenje i zapusen nos, da li moze na to da utice bakterija heliko ili mozda manjak ovih vitamina.
Napomenuo sam mislim i da sam cak i pre god. dana bio kod ORL spec. koji mi je davao samo kortikosteroid sprejeve koji mi inace pomazu kao i antihistaminik.

Darko Richter, dr. med.

Držie se svojeg ORL specijaliste. To što vam je on davao , pomagalo je. Čemu sad ići dalje, određivati cink, vitamine B, i tko zna što sve. Postoje kombinirani sprejevi koji sadrže kortikosteroide i antihistaminike, npr. Dymista. To bi vam sigurno pomoglo za smetnje rinitisa, više od toga teško da ima. Kadikad je rinitis povezan s nekim vaskulitisima, poput Wegenerove granulomatoze ili Churg-Straussovog sindroma, ali to bi i ORL i vaša drica imunolog trebali znati i pomišljati na to.

dusanst

Primetio sam da od kako sam dobio od specijaliste. imunologa da pijem omega 3 1000mg dnevno, bez koriscenja kortiko sprejeva ili antihistaminika da mi je bolje, nema zapusen nos, curenje nosa samo ujutru malo i naravno ukoliko sam izlozen prirodi ili prasini.
Imunolog mi je dao da odradim sada i bris nosa na eozinofile jer mu nije jasno kako u krvnoj slici ima poviseni eozinofili, a na testu IgE je u optimalnoj vrednosti. Dok specijalista gastroenterolog kaze da je moguce da se ta reakcija javlja i zbog heliko bakterije.

Darko Richter, dr. med.

Nemoguće je komentirati ili nešto pametno reći na temelju prepričavanja što je koj specijalist rekao. Postoje nalazi, dijagnoza i terapija. Niste naveli ništa konkretno.

dusanst

Postovani, dodatne analize koje sam odradio : Bris na eozinofile mi je negativan, dok je test krvi ECP rezultat 20. Jel mozete nesto da kazete iz ovih rezultata? Hvala Vam na vremenu

Darko Richter, dr. med.

Teško je povezati negativne eos u nosu sa ECP-om koj je na gornjoj grnici, zapravo, već povišen.

dusanst

Izvinjavam se, nisam bas razumeo sta ste hteli reci ? Da nije logicno da bude negativan EOS dok je povisenim ECP?

Darko Richter, dr. med.

Tako nekako. ECP je odraz eozinofila, i, u nosu bi ih trebalo biti, ili, barem u krvi.

dusanst

Da li smatrate da je potrebno da se ide jos dalje sa nekim analizama? Kompletna krvna slika je uredna osim povecanih EOS koji su 7% i NEU 42,7% smanjeni.

Darko Richter, dr. med.

ECP od 20 odgovara toj eozinofiliji od 7% u krvnoj slici. Ako imate dijagnozu, i terapiju, i, ako vam ide na bolje, čemu dodatne pretrage?

dusanst

Poštovani Dr.Darko , nadam se da ste dobro. Ovom prilikom vam se javljam jer trenutno imam problem sa makularnom degeneracijom oka (bio mi je zamagljen vid na desnom sada se popravilo nakon neke terapije ali ne kao što je bilo prvobitno ). Moje pitanje je da li na vid i bolest oka konkretno problem oko odvajanje makule (otok) moze da utice Momentsa sprej koji koristim zbog vazomotornog rinitisa ? Ocni lekar koji mi je dao terapiju kaze da ne bi trebalo da ima uticaja
Inace sve nalaze koje sam proveravao bili su uredni ,hormoni ,ekg,zlezda jedino je kortizol malo iznad granice. Unapred hvala na odgovoru

Darko Richter, dr. med.

Sprej je kortikosteroidni, a koja je dijagnoza i koja terapija za bolest makule, ne znam, niste napisali, a nisam ni okulista. Morate se pouzdati u ono što on kaže.