Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Odabir kućnog ljubimca

Dotepenka

Poštovani, je li preporučljivo imati veliku papigu za kućnog ljubimca u obitelji alergičara?
Alergije su na pelud biljaka (prvenstveno ambrozija), a jedno dijete je i alergijski astmaš (lijeska, breza, lješnjak, ambrozija).
Ima li smisla da se svi podvrgnemo testu na perje?

Darko Richter, dr. med.

U kući imate na stotine i tisuće stvari, za koje niste postavili to isto pitanje. Zašto vas brine baš papiga, a ne brine vas boja i glet masa na zidovima (ima mlijeka i jaja), ne brine vas brašno, jaje, dlaka make, i peludi u prašini, ne brine vas breskva, mrkva i plijesan (zrak je pun plijesni), a plijesni ima i na podu, itd., itd.

Dotepenka

Pitam upravo ovo jer se nadam konkretnom odgovoru.
Odabir kućnog ljubimac aktualna tema u našoj obitelji. Djeci je kakadu velika želja no ne bih da napravimo odabir koji bi nam mogao prouzročiti (dodatne) alergijske i astmaške tegobe.
Ima li uopće smisla da se testiramo kožno ili na e213 ako do sada nismo bili u značajnijem kontaktu s papigama, a u budućnosti bi bili dugotrajno (živimo u stanu)?
Ili se odgovor na ovo pitanje krije u akvariju?

Darko Richter, dr. med.

Odgovor na ovo pitanje krije se u prvom odgovoru. Piše jasno i glasno.
Sve može biti alergen, i ne mora. Odakle da to ja znam, za vaše dijete? Vaš je dijete vaša briga, i, ako vas nije strah dati ga da nauči klavir, jer bi mu poklpoac mogao pasti na prste, ne razumijem da vas brine baš papiga. A klavir ne?

Dotepenka

Kako ne, brine mene i klavir no to je tema za neki drugi forum. happy
Da odgovorim sama sebi: https://www.aaaai.org/ask-the-expert/allergy-pet-bird

Hvala i pozdrav

Darko Richter, dr. med.

A što sam ja drugo rekao, osim što se nisam snishodljivo zahvaljivao na pitanju, a odgovor sam sveo na tri retka?