Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

ponavljanje cjepljenja

mdomic

pozdrav,
molila bih vas za savjet.Imam bebu koja je rodena 6.3.2015, te je cjepljena prvom dozom 5u1+hep B 26.5.2015nakon toga je stalno vukao neke viroze,i dr. je odgadala cjepljenje.Danas smo isli na drugu dozu cjepljenja,cjepila ga je sa 6u1 i rekla da ono prethodno vise ne vazi te dacemo morati za 6 tjedana ponovo 5u1+ hep B,te nakon toga opet 6u1.Tjedan prije smo bili kod pedijatrice na zamjeni i ona je spomenula da dodemo unutar 10 dana inace prethodno cjepivo nece vaziti.Danas je nasa dr.rekla da je isteklo.Moje pitanje je dali je neophodno ponoviti cjepljenje ili je to samo dobra preporuka ,te koliko maksimalno moze proci vremena izmedu primanja cjepiva u dozama.Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Moj eprovi oosnovno pitanje jest, da li je dijete cijepljeno BCG + hep B u rodilištu.
Iza toga, ako jest iza, dobio je "5u2" + hep.B , 26.5.o.g.
Iza toga bila je pauza od sada već 4 mj.
Ali to ne znači apsolutno ništa, ako u međuvremenu nije obolio, i ne treba ništa ponavljati, već dodati propušđtena cjepiva kao da se ništa nije dogodilo.
Ako je dobio hep.B u rodilištu, onda bi sada trebao primiti "6u1", ili "5u1" + hep.B, svejedno, osim s tom razlikom da je "6u1" samo 1 ubod, i plaćate sami, a druga varijanta podrazumijeva 2 uboda, ali osigurava HZZO.
1-2 mj. iza ovoga, treba dobiti još samo "5u1" i time je prva godina cijepljenja do kraja obavljena.
Čini mi se da niste baš razumjeli što vam je pedijatrica govorila,jer, rerčenica "... cjepila ga je sa 6u1 i rekla da ono prethodno vise ne vazi te dacemo morati za 6 tjedana ponovo 5u1+ hep B,te nakon toga opet 6u1." ne zvuči logično. Zašto bi jednom davala 6u1, a iza toga 5u1+ hep B ? I čemu onda još jedno cjepivo 6u1? Jer, ako je cijepljen u rodilištu, to bi mu bila 4. doza za hepatitis B, a to nije potrebno.

mdomic

U rodilistu je cjepljen sa BCG ,te nakon toga(19.5) kod svoje pedijatrice cjepljen HEP B,a 25.5 5u1,iza toga vise nije cjepljen do juce.Juce je primio hexacim,a za 6 tjedana je narucen za 5u1+ hep B,te je rekla da cemo nakon toga jos jednom 6u1(hexacim)ako bude bilo tog cjepiva a ako ne onda 5u1+hep b.E sada jedino neznam dali ce ga za 6 tjedana cjepiti sa 5u1 zbog toga sto vise nama hexacim,nesto je spominjala da je nestasica.Hvala vam na odgovoru i lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Treba mu sada još samo jedan jedini puta Hexacima, i time je cijepljenje u prvoj godini gotovo. Nikakvi daljnji 6u1 ili 5u1 + hep B više nije potreban, a sljedeće cijepljenje je MoPaRu (Priorix) između 12-15mj. i potom, ili istovremeno, s 12-18 mj., 5u1. No, ja bih odmaknuo ovo docjepljivanje više prema 18 mj., radi razmaka prema malo zakašnjelom cijepljenju u prvoj godini.

mdomic

Hvala vam od srca,hvala vam puno.Lp

Darko Richter, dr. med.

Meni sada nije jasno kako ćete vi dalje postupati, i kako će s vama dalje postupati, jer, pitam se, da li ćete sada ovu prepisku pokazivati svojoj doktorici da joj nešto dokazujete. Ili vas je ona poslala da se konzultirate?