Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

prekomjerno cijepljenje protiv tetanusa

malamaya

Poštovani,
dijete rođeno u 11.mj 2005. cijepljeno je Ana-Te cjepivom slijedećom dinamikom:26.02.2007., 26.03.2007., 22.02.2008., 24.02.2010., te je sada 22.01.2020. u 8. razredu primilo dT cjepivo (Clodivac).
Da li je uputno odnosno da li je rizično sada dati drugu (mjesec dana nakon prve) i treću dozu dT cjepiva, sa svrhom cijepljenja protiv difterije, a s obzirom na dosadašnju procijepljenost protiv tetanusa?

Darko Richter, dr. med.

To ne možete znati dok ne date cjepivo. Međutim, sumnjam da će mu za zaštitu od difterije dostajati cjepivo označenokao "dT", jer u njemu ima 20 puta manje antigena difterije nego u cjepivu koje se dobiva u dojenačkoj dobi. Prema nekim smjernicama trebalo bi mu dati ili dT još dva puta u razmacima od po 2 mj., ili DT, na isti način ( ali ne bih znao da li DT-a sada ima i pod kojim imenom - davno ga je radio Imunološki zavod Zagreb).