Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Varilrix i ostalo

Dunja

Cijepiti cu svog 2 i pol godisnjeg sina protiv vodenih kozica. Molim Vas prosvijetlite me, da li je to u principu dozivotna imunost? Pisali ste da se iza 12 godina docijepljuju na mjestima gdje ljudi zive rastrkano, mozete li mi molim Vas to pojasniti? To mi znaci nismo, jer ce biti blizu puno djece sa v.k u toku skolovanja i sad u vrticu, pa ce se imunost produzavati, to mislite?
Drugo, putujemo u australiju 8.12., da li mozda imate savjet gdje da pogledam da li trebamo u vezi tog puta neko posebno cijepljenje? Na australskim nekim health stranicama? da pitam naseg pedijatra? Ili je pitanje preblesavo, nije to tajland pa da ima nekih cudnih bolesti?
Hvala unaprijed, i sam da znate, vec strepim od odgovorahappy
Pozdrav, Dunja

Darko Richter, dr. med.

Nijedna imunost nije 100% zastitna do dobi od 101. godine, pa se zatao za skoro sva cjepiva preporucuje povremeno docjepljivanje, makar i u dizim vremenskim razmacima, npr. 15-ak godina. Varilrix se cijepi jednom u dobi do 11 g.odina, a dvaput u razmaku od 6 tjedan u dobi od 12 g. i vise. Potom se moze docjepljivati, prema lokalnom stanju. Naime, divlje vodene kozice dodiruju i cijepljene osobe, koje se time prokuzujui produzuju svoju imunost. Ako se to prokuzivanje prorijedi, moze se dogoditi da imunost splasne, pa se stoga, tamo gdje ljudi ne zive u tijesnnom kontaktu, i sansa za doci u dodir s divljim varicelama je mala, npr. u Australiji ili Americi, razmatra docjepljivanje nakon nekoliko godina. Moze se cijepiti o istoj viziti i proti gripe.
A sto se ti;e posebnih uvjeta za Australiju,pogledajte na nakom sajtu njihove vlade sto traze za ulaz u zemlju, a takodjer pitajte epidemiologa u gradskom ili zupanijskom zavodu za javno zdravstvo, sto se preporucuje kada se ide na put tamo. Onda iskombinirajte sto bi vam jos trebalo, a mozete i mene pitati da vam tu malo sredim stvari.

Dunja

Hvala Vam puno, vec surfam i telefoniram, pozdrav

Dunja

Postovani doktore, evo sto sam saznala
-u ZJZ grada Zagreba: za Australiju smo i vise nego dovoljno cijepljeni ( više-hepatitis a). Iako bi gospodja epidemiolog u ZJZ grada Zagreba nacelno bila protiv cijepljenja protiv gripe i vodenih kozica, uzela je u obzir put, aerodrome, zatvorene prostore, pljuvanje itd pa nam je i to blagoslovila ( a i da nije, sina bih cijepila).
-na stranicama Medicare Australia: u njihovom imunoloskom kalendaru do 4 godine su, osim svega kao kod nas, i pneumokok i rota ( oboje sa 2, 4 i 6 mjeseci),meningokok C sa 12 mj, i varicelle sa 18 mj. , ali to posebno ne traze, niti su trazili sinov kalendar cijepljenja kad smo predavali papire za vizu.
U svakom slucaju hvala, i hvala na ponudjenoj pomoci, imate li jos neki savjet?
Srdacan pozdrav
Dunja

Darko Richter, dr. med.

Za rota se u njegovoj dobi više nema puno smisla cijepiti, a možete mu pružiti cijepljenje portivi penumokokka. U njegovoj dobi bi to bila jedna doza Pneumo 23, dostatna za daljnjihn 5 godina. Možete je dati zajedno s gripom, a Varilrix 4 tjedna potom. U načelu, može dobiti sve tri injekcije o istoj viziti, no to mi se čini pregrubim, i nikada to sam nisam primijenio.

Dunja

za 4 tjedna varilrix+2 tjedna za eventualne blage kozice ili slicno, opasno smo se priblizili 8.12. kada putujemo. Sto kazete da ga onda sutra cjepim protiv gripe i v.k., a pneumo ostavimo za sijecanj kad se vratimo u zg?Hvala, pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Možete tako, a možete i par dana do polaska dodati Pneumo 23 (oko 4-6 tjedana iza Varilrixa).

Dunja

aa, pa da, super, nisam se to ni sjetila! puno hvala, srdacan pozdrav
(mislim da se polako zaljubljujem u Vashappy jos koja bolest mog djeteta i ja sam pečenahappy)

Darko Richter, dr. med.

Bez slike? Nemojte brzati.

Dunja

1. u UM se zaljubljujem, oduvijek
2. glede fizickog dijela cijele price, i tu sam pokrivena. Imam sliku tu na portalu. Ne brzajte Vihappy
A i sumnjam da je Vama slikica promakla.Znam Vas,pticohappyVjerojatnije provjeravate da l 'sam ju ja nasla. O jesam. A i google, slike...bar sam surfanju vična, uostalom, tu na netu smo se i upoznali, neee?happy

Darko Richter, dr. med.

Vrijeme je za rastanak.

Dunja

Ma jasno.