Upalne reumatske bolesti

rendgensko zračenje

seka1

Poštovani!

Zbog bolova u kralježnici upućena sam na snimanje cijele kralježnice. Urađeno je šest snimaka. Zanima me koliko je štetna primljena doza zračenja te da li isto može utjecati na buduću trudnoću i plod ako mislim ostati trudna tokom iste godine u kojoj je učinjeno zračenje.

Hvala!

Prof. dr. sc. Simeon Grazio, dr. med.

Poštovani!
Kao i u slučaju prethodnog pitanja (molim vidjeti odgovor) važno je da informacija koju dobijemo rendgenskom pretragom nadmašuje potencijalni rizik štetosti zračenja. U slučaju snimanja cijele kralježnice doza primljenog zračenja nije velika i iznosi oko 1,5 milisievert (mSv), Inače, sievert je jedinica SI sustava kojom se računa biološki učinak zračenja. Doza koju ste vi primili otprilike odgovara 6-mjesečnom zračenju koje, inače, primamo iz okoline. Kod svakog redngenskog snimanja potrebno je u žena zaštititi jajnike, jer češće ponavljano izlaganje rendgenskim zrakama potencijalno može oštetiti jajne stanice. Štetnost najviše dolazi do izražaja kod direktnog izlaganja samog fetusa rendgenskim zrakama, iako rizik ovisi o tome koliko je trudnoća odmakla, te svakako je manji kod slikanja prsnog koša ili udova odnosno kad zračenje nije direktno usmjereno na područje male zdjelice. Za detaljnije informacije o štetnosti rendgenskog zračenja najbolje je informirati se kod specijaliste radiologa.