Dječja psihologija

anonymous

Hana Hrpka, prof. psih.

Hrabri telefon
Zagreb, Draškovićeva 72

ljubav na daljinu

asja31

naime s deckom sam godinu i 1 mjesec,stvarno sam zaljubljena u njega,ali on zivi u drugoj drzavi i vidamo se kad ja odem tamo,on je bio u hr jednom,naime muci me to sto toliko pricamo o tome da on dode ovdje zivjeti,ali cijelo vrijeme odgada,iskreno mislim da ima jos neku tamo,izlazi svaki vikend,pitam ga da li ima drugu kaze da nema,ljubomorna sam i kad vidim da lajka curama na instagramu slike,rekla sam mu to,kaze nemas povjerenja u mene,jednostavno strah me da ga ne izgubim,ali stavrno ne mogu vise to odgadanje,upoznao me s roditeljima i on je upoznao moje..
i jos nesto od kad sam mu rekla za te lajkove,postao je hladan,aa prije toga smo imali odnos i kad je to bilo prvi put pito me da li se kajem,rekla sam ne i rekao je sad te tek necu ostaviti i da me voli

Hana Hrpka, prof. psih.

Draga Asja,
zahvaljujem ti na povjerenju koje si mi iskazala ovim javljanjem. Vjerujem da je bilo potrebno puno hrabrosti da podijeliš svoju priču i drago mi je da si se odlučila za to. Iz onoga što si mi napisala stječem dojam da odgovor pišem jednoj zreloj djevojci koja je hrabra, brižna i trudi se informirati kako bi izgradila zdrav i podržavajući odnos sa svojim dečkom.
Iz tvog upita stekla sam dojam da te najviše brine što se dečko s kojim si u vezi godinu i jedan mjesec nije još preselio u Hrvatsku. Kažeš da ste već puno razgovarali o toj mogućnosti, upoznala si njegove roditelje, a i on tvoje. Ako sam dobro razumjela, čini ti se kao da odgađa preseljenje i strah te prekida odnosa. Razmišljaš o tome da je našao drugu djevojku, a osjećaj zabrinutosti povećava i to što kažeš da mu se sviđaju objave drugih djevojaka na Instagramu i da izlazi svaki vikend. Osim toga, stekla sam dojam da te zabrinula njegova reakcija kada si mu rekla za to što ti smeta. Želim ti reći da je prirodno da nam se u takvim situacijama, kada partner čini nešto što nama nije u redu, javljaju osjećaji nepovjerenja i ljubomore. Također, vjerujem da vam može biti i dodatno otežavajući faktor što živite u različitim državama te su vam i samim time komunikacija i viđanje na neki način ograničene. Pitam se i koliko imaš godina jer to ne mogu zaključiti iz onoga što si mi napisala.
Iz tvog upita vidim da si razgovarala s dečkom o tome pa se pitam kako je izgledao taj razgovor i kako je dosad izgledala vaša komunikacija. Mislim da je važno da otvoreno i iskreno kažeš dečku da si primijetila da se njegovo ponašanje promijenilo od vašeg posljednjeg razgovora vezanog uz fotografije drugih djevojaka. Ponekad u situacijama kada ljudi drugim osobama žele reći nešto što im smeta, koriste riječi koje znaju zvučati kao da napadaju tu osobu. Pitam se jesi li možda čula za komunikaciju putem ja-poruka. Ja-poruke su jedna od metoda koju možeš koristiti u komunikaciji s drugim ljudima, pa tako i s partnerom. Pomoću ja-poruka možeš drugoj osobi reći kako se osjećaš u situacijama kada se ta osoba ponaša na način koji ti ne odgovara, ali bez da napadaš tu osobu. Postoji jedna formula koju možeš koristiti ako želiš naučiti ja-poruke i ona izgleda ovako: „Osjećam se__________ (kako se osjećaš), kada ti_____________ (opišeš konkretno ponašanje koje ti smeta), zato što ¬¬¬¬-_________ (navesti što te u ponašanju smeta) i željela bih___________ (navesti što bih željela da bude drugačije). U tvojoj situaciji ja-poruka može glasiti ovako: ''Ne osjećam se ugodno kada primijetim da ti se sviđaju fotografije drugih cura na Instagramu, jer se bojim da ćeš me prevariti pa bih voljela kada bismo više razgovarali o tome.''. Često ovakav način komunikacije zvuči neprirodno na početku, no kada ga duže vrijeme koristiš, možeš uočiti neke prednosti koje donosi. Kao što sam ti već navela, takvom komunikacijom ne napadaš drugu osobu i ona povećava vjerojatnost da će druga osoba bolje čuti tvoje osjećaje, misli i potrebe.
Također, napisala si da tvoj dečko često izlazi te mi se čini da te to brine. Ono što bih ti voljela reći je da je sasvim prirodno da osoba ima potrebu za druženjima kao i zabavom van ljubavnih odnosa. Ljudi su društvena bića te je i tebi i njemu potrebno da ostavite aktivnosti i vrijeme za sebe kako biste očuvali zadovoljstvo, kako vezom, tako i sami sobom. Međutim, smatram da je potrebno da i o tome razgovarate i da mu kažeš koje ti se brige javljaju kada razmišljaš o tome.
Ako sam dobro shvatila, nakon što ste tvoj dečko i ti imali prvi puta seksualni odnos, rekao ti je da te sada još više voli i da te sad nikad neće ostaviti. Stupanje u seksualne u odnose je sasvim prirodan korak u vezi, no važno je da su oba partnera spremna na taj čin i dobro upoznata sa svim potrebnim informacijama o kojima je važno razmišljati i razgovarati prije samog upuštanja u seksualni odnos. To nikako ne bi trebalo biti nešto zbog čega nas osoba voli manje ili više, već samo korak koji dvije osobe u vezi zajedno odluče napraviti. Važno je da smo sigurni u svoje osjećaje i da s drugom osobom uspostavimo odnos koji uključuje međusobno poštovanje i povjerenje.
Pitam se imaš li nekoga u svojoj okolini s kime razgovaraš o situacijama koje te brinu u tvojoj vezi. Ponekad podrška druge osobe može olakšati brige koje imaš. Ta osoba može biti netko iz obitelji, poput roditelja, brata ili sestre, ali može biti i neka osoba iz okoline u koju imaš povjerenja. Ako ideš još uvijek u školu, vjerujem i da u tvojoj školi postoji stručna osoba, kao što je psiholog ili pedagog, koja radi s mladima i koja ti može pružiti podršku nisi sigurna da će te druge osobe moći razumjeti. Isto tako, uvijek se možeš obratiti Hrabrom telefonu, gdje možeš s druge strane dobiti volontera koji će te rado saslušati. Linija Hrabrog telefona otvorena je svakim radnim danom od 9 do 20 sati. Isto tako, na Hrabri telefon se možeš javiti i putem chata, koji je otvoren svakim radnim danom od 17 do 20 sati.
Srdačan pozdrav,
Hana Hrpka, prof.