Oftalmologija

Kapi iz autolognog seruma

Krešo143

Poštovani,

Već duže vrijeme imam ekstremnu suhoću oka koja mi je dijagnozirana tek nakon šest mjeseci i promijene nekoliko oftamologa.
Umjetne suze mi nisu nimalo pomogle u ublažavanju simptoma. Prije nekoliko mjeseci sam ugradio i čepiće u suzne kanale koji su mi nešto pomogli ali jako malo. Saznao sam za mogućnost pravljenja kapi iz autolognog seruma.
Na internetu je jako malo informacija o njima.
Pa bih Vas pitao znate li možda gdje bih mogao te kapi napraviti ovdje u Zagrebu?

Unaprijed zahvaljujem,

Srdačan pozdrav,

Kreso

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Iako često nije moguće izliječiti uzrok težih oblika suhog oka, postoje mnogi načini ublažavanja simptoma. Pretpostavljam da ste dosta metoda već isprobali. Kapi od autolognog seruma propisuju se i izrađuju uglavnom na kliničkim bolnicama te u rijetkim ljekarnama. Kod njihove primjene važno je pridržavati se uputa o njihovom čuvanju jer ne sadrže konzervans.
Postoji još jedna mogućnost koja može značajno ublažiti simptome teških oblika suhog oka. To su skleralne kontaktne leće velikog promjera, poznate i kao miniskleralne ili semiskleralne leće (npr. Onefit, Rose K XL, Europa) koje se propisuju u nekoliko ordinacija u Hrvatskoj.

Krešo143

Hvala vam na odgovoru,

Ti čepići su mi pomogli oko 30%. ali i dalje imam problema na vjetru ili što je bitnije tokom rada na računalo ne mogu dugo izdržati ni uz pomoć bilo kakvih kapi.

A posao mi uključuje 8. sati rada za računalom.

Razumio sam da se te kapi autolognog seruma rade preko uputnice?

Pitao bih Vas još u koju ordinaciju bih se mogao glede nabave tih leća?

Unaprije zahvaljujem,

Kreso

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Nemam točne podatke u kojim ustanovama se trenutno propisuju kapi autolognog seruma. Većina specijalista na odjelima za plastičnu kirurgiju oka i orbita na većim klinikama povremeno propisuje ove kapi, no neki oftalmolozi se ne odlučuju na terapiju istima zbog ograničenog i kratkotrajnog rezultata kod mnogih pacijenata. Skleralne leće se za sada propisuju samo u manjem broju ordinacija specijaliziranih za kontaktne leće u Hrvatskoj, a proizvode se za sada samo u laboratoriju Opto Centra u Zagrebu.