Oftalmologija

žmirkanje kod djece

tvins

Dobar dan pošto nisam našla temu žmirkanja imam jedno pitanje za vas .Imam dječaka od 10 godina jedan duži period stalno žmirka ,prvo je počeo na jedno oko a sada na oba oka previše žmirka.Vodili smo ga kod očnog doktora rekao je da je sve u redu da nema problema sa vidom ,ali u zadnjih nekoliko sedmica njegovo žmirkanje se povećalo on kaže da ga peku oči ako ne žmirka ,ponovo smo ga odveli drugom doktoru i on je rekao da je sa vidom sve u redu ali da ima manjak suza dao mu je mast za oči MAXITROL i preporučio da posjetimo neuropedijatra.Molim vas da mi vi date svoj savjet i da mi kažete zašto da ga vodimo neuropedijatru.
Unapred se puno zahvaljujem
Lijep pozdrav

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Ukoliko su na očnom pregledu isključene refrakcijske greške (kratkovidnost, dalekovidnost i astigmatizam) s uskim i proširenim zjenicama (skijaskopija), kao i eventualne upale i ozljede površine ili unutrašnjosti oka, najvjerojatnije se radi o prolaznom tiku kod kojeg prekomjerno treptanje obično traje 2-3 mjeseca do najdalje godinu dana.

Obratite pažnju pojavljuje li se prekomjerno treptanje u specifičnim situacijama (pri jakom svjetlu ili pri pokušaju fokusiranja nekog predmeta), je li treptaj kratak ili produžen, te miče li se se pri treptanju dio vjeđe, cijela vjeđa ili i dio lica uz pokrete drugih mišića. Pregled i obrada kod neuropedijatra dati će odgovor radi li se o eventualnom neurološkom uzroku žmirkanja.

Mogući uzroci mogu još biti i određene tablete, poput tableta protiv povraćanja te eventualno alergija koja je obično, ali ne i uvijek , praćena svrbežom oka. Manjak suza vrlo je rijedak u dječjoj dobi te bi se prije terapije trebalo vidjeti o kojoj vrsti suhoće se radi (više na http://www.cybermed.hr/centri_a_z/sindrom_suhog_oka )