Otorinolaringologija

CT sinusa

sanelicaaaaa

Poštovani, radila sam CT sinusa. Zanima me Vaše mišljenje. HITNO JE!!! Nalaz ide ovako:
Rađeni nativni aksijalni skenovi PNS na koojima se vidi da je frontalni sinus slabije izražene pneumatizacije izgleda hipoplastičan bez patološkog sadržaja.
Manje zadebljanje sluznice etmoidalnih celula. Desno manji pomak srednjih partija lateralnog zida etmoida koji je istanjenog zida dijelom dehiscentan na dužini od 5mm uz manji prolaps intraorbitalne masti prema etmoidalnim celulama što može biti fiziološka varijacija nalaza u smislu dehiscentne lamine papiracee.
Maksilarni sinusi nešto manjeg volumena naročito desni uz diskretno zadebljanje sluznice uz medijalni zid. Uz medijalni donji zid orbite lijevo dvije ovalne hipotenzne aree promjera do oko 5mm odgovaraju manjim Halerovim celulama. Srednje nosne konhe dijelom pneumatizirane paradoksno devirane u prednjim partijama. Zadebljanje sluznice nosnih konhi više uz donje nosne konhe. Devijacija nosnog septuma u desno sa kristom desno.
Sfenoidalni sinus manjeg volumena i pneumatizacije bez patološkog sadržaja.
Zadebljanje zida nazoepifaringsa sa prisutnim trakastim hiperdenznim areama što upućuje na prisustvo sekreta.
Molim Vaše mišljenje.
Hvala!

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana,molim navedite smetnje i simptome koje imate kako bi CT nalaz mogla povezati /ili ne sa istima, odnosno zašto ste učinili CT sinusa. U protivnom, opis CT-a se svodi na puko tumačenje Vaše anatomije.