Otorinolaringologija

sto je fess???

rakac

preporucili ste mi fess-endoskopsku operaciju sinusa,mozete li mi objasnit kako se to radi i koliko vremenski mi moze pomoci???vise puta je radena sinusoskopija i na raznim terapijama sam bila al mene svejedno boli cak i vise.hvala

Domagoj Parazajder, dr. med.

FESS je kratica za funkcionalnu endoskopsku operaciju paranazalnih sinusa. Indicirana je u slučajevima neuspjeha konzervativne terapije kroničnog sinuitisa (naravno, postoje i druge indikacije). Cilj operacije je odstraniti patološki proces iz zahvaćenih paranazalnih sinusa te proširiti mjesta prirodne drenaže sinusa (otvore sinusa), čime se rade uvjeti za normalizaciju stanja u sinusima. Operacija je uspješna u visokom psototku slučajeva, i, ukoliko se ne radi o recidivirajućoj polipozi, može biti i trajno rješenje. Lijep pozdrav!